Nespavosť

Posledná úprava 01.12.2022

Nespavosť je porucha spánku, ktorá sa vyznačuje problémami so zaspaním alebo s prerušovaným spánkom. Ľudia trpiaci nespavosťou pociťujú jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov:

  • ťažkosti so zaspávaním (porucha iniciácie spánku),
  • časté zobúdzanie počas noci a príliš skoré zobúdzanie (porucha udržania spánku),
  • problémy s opätovným zaspaním počas noci (porucha opätovného zaspania),
  • pocit únavy po prebudení (subjektívne nekvalitný a neosviežujúci spánok).

Druhy nespavosti

Primárna nespavosť

Primárna nespavosť znamená, že spánkové problémy človeka nie sú priamo spojené s jeho zdravotným stavom alebo problémom.

Sekundárna nespavosť

Sekundárna nespavosť znamená, že má človek spánkové problémy kvôli niečomu inému, napríklad kvôli zdravotnému stavu (astma, depresia, artritída, rakovina alebo pálenie záhy). Prípadne kvôli bolesti, kvôli liekom, ktoré užíva, alebo kvôli látke, ktorú konzumuje (napríklad alkohol).

Najčítanejšie za posledný deň

Typy nespavosti

Nespavosť sa tiež líši v tom, ako dlho trvá a ako často k nej dochádza. Môže byť krátkodobá (akútna nespavosť), alebo sa môže vyskytovať dlhodobo (chronická nespavosť). Môže sa tiež striedať s obdobiami, kedy človek nemá žiadne problémy so spánkom.

Akútna nespavosť

Ide o krátke obdobie problematického spánku. Akútna nespavosť je zvyčajne vyvolaná konkrétnou udalosťou. Môže sa jednať o:

  • významná životná zmena (strata alebo zmena zamestnania, smrť blízkeho človeka, rozvod, sťahovanie),
  • emocionálne alebo fyzické nepohodlie, environmentálne faktory (hluk, svetlo alebo extrémne teploty, ktoré zasahujú do spánku),
  • užívanie určitých druhov liekov (napríklad na liečbu prechladnutia, alergie, depresie, vysokého krvného tlaku a astmy),
  • zasahovanie do normálneho spánkového rozvrhu (pásmová choroba, či práca na smeny).

Chronická nespavosť

Ide o dlhodobé problémy so spánkom. Za chronickú sa nespavosť považuje vtedy, ak u dotyčného pretrváva problém so zaspávaním a zotrvaním v spánku minimálne tri noci v týždni a tento stav trvá minimálne tri mesiace. Chronická nespavosť má pritom množstvo príčin, môže ísť o:

  • depresie a úzkosť,
  • chronický stres,
  • bolesti alebo nepohodlie pociťované v noci.

Komorbidná nespavosť

Pojem komorbidita označuje výskyt problému spolu s iným ochorením alebo poruchou. Komorbidná nespavosť sa spája s iným zdravotným problémom človeka. So zmenami spánku súvisia napríklad už vyššie spomínané psychické symptómy ako je úzkostlivosť a depresie. Nespavosť úzko súvisí aj so zhoršeným zdravotným stavom, problémy môže spôsobovať artritída či bolesť krížov.

Porucha iniciácie spánku

Problémy s večerným zaspávaním.

Porucha udržania nočného spánku

Neschopnosť zotrvať v spánku. Ľudia s touto poruchou sa počas noci zobúdzajú a majú problémy s opätovným zaspaním.

Príčiny nespavosti

Nespavosť môžu vyvolať viaceré faktory. Môžeme sem zaradiť úzkosť a stres, životný štýl, zdravotné problémy či užívanie liekov. Viac o príčinách nespavosti.

Príznaky nespavosti

Príznaky nespavosti môžu zahŕňať:

  • ospalosť počas dňa,
  • všeobecnú únavu,
  • podráždenosť,
  • problémy s koncentráciou alebo pamäťou.

Diagnostika nespavosti

Ak si myslíte, že trpíte nespavosťou, poraďte sa so svojim lekárom. Prehliadka sa môže skladať z fyzického vyšetrenia (ide o vyšetrenie zmyslami lekára – vyšetrenie pohľadom, pohmatom, poklopom, posluchom, atď.), zo stanovenia anamnézy (rozhovor lekára s pacientom) a prezretia spánkových záznamov. Lekár vás môže požiadať o vedenie spánkového denníku počas jedného alebo dvoch týždňov, kde si zaznamenávate svoj spánkový režim a svoje pocity počas dňa. Váš lekár sa možno bude chcieť porozprávať o množstve a kvalite vášho spánku aj s vašim partnerom. V niektorých prípadoch vás môže odoslať na špeciálne testy do spánkového centra.

Liečba nespavosti

Akútna nespavosť nevyžaduje vždy liečbu. Miernej nespavosti sa dá často predísť alebo ju možno liečiť nacvičením a osvojením si dobrých spánkových návykov. Ak vám nespavosť sťažuje fungovanie počas dňa, pretože ste ospalý a unavený, môže vám lekár na určitú dobu predpísať lieky na spanie. Vyhnite sa používaniu voľnopredajných tabliet na nespavosť, pretože môžu mať neželané vedľajšie účinky a majú tendenciu v priebehu času stratiť účinnosť.

Liečba chronickej nespavosti zahŕňa liečbu akýchkoľvek základných zdravotných problémov, ktoré sú príčinou nespavosti. Ak nespavosť pretrváva, váš lekár vám môže navrhnúť behavoriálnu terapiu. Behavoriálne prístupy vám pomôžu zmeniť správanie, ktoré môže zhoršovať nespavosť. Osvojíte si tiež nové návyky na podporu spánku. Užitočné môžu byť techniky ako sú relaxačné cvičenia či terapia obmedzenia spánku. Prečítajte si viac o liečbe nespavosti.

Správne spánkové návyky a boj s nespavosťou

Dobré spánkové návyky, nazývané aj spánková hygiena, vám môžu dopomôcť k dobrému nočnému spánku. Tu je niekoľko tipov:

  • Snažte sa ísť spať každý večer v rovnakom čase a vstávať každé ráno v rovnakom čase. Snažte sa nespať počas dňa, pretože kvôli zdriemnutiu cez deň môžete byť menej ospalý večer.
  • Vyhnite sa kofeínu, nikotínu a alkoholu v podvečerných hodinách. Kofeín a nikotín sú stimulanty a môžu vám brániť v zaspaní. Alkohol môže spôsobovať nočné zobúdzanie a ovplyvňuje kvalitu spánku.
  • Pravidelne cvičte. Snažte sa necvičiť krátko pred spaním, pretože vás to môže prebrať a následne sťažiť zaspávanie. Odborníci odporúčajú necvičiť aspoň tri, štyri hodiny pred spaním.
  • Nejedzte ťažké jedlá neskoro. Ľahké občerstvenie pred spaním vám naopak pri zaspávaní môže pomôcť.
  • Urobte si v izbe pohodlie. Uistite sa, že je tma, ticho, a nie príliš teplo alebo zima. Ak je problém svetlo, skúste masku na spanie. Ak je problém hluk, skúste štuple do uší, ventilátor, alebo stroj na “biely šum“, ktorý prekryje rušivé zvuky.
  • Dodržiavajte rutinu, ktorá vám pomôže uvoľniť sa pred spaním. Prečítajte si knihu, počúvajte hudbu alebo sa okúpte.
  • Nepoužívajte posteľ na nič iné okrem spánku a sexu.
  • Ak nemôžete zaspať a necítite sa ospalý, vstaňte a čítajte si, alebo robte niečo, čo vás príliš nepreberie, až kým nebudete dostatočne unavený.
  • Ak ležíte a rozmýšľate nad problémami a povinnosťami, skúste si pred spaním spísať zoznam úloh, ktoré vás druhý deň čakajú. To vám môže pomôcť vypustiť v noci starosti z hlavy.

Nespavosť a fázy života

Človek sa s problémami so spánkom stretáva od narodenia. Ak nejde o závažný zdravotný problém, môžu byť bezsenné noci a únava spojená s jednotlivými fázami života a novými životnými situáciami.

Nespavosť a deti

Deti môže okrem vyššie spomínaných stresov a zdravotných problémov rušiť v spánku strach (strašidlo pod posteľou), bolesť kvôli rastu zúbkov či celkovému rastu dieťaťa. Hoci mnohokrát z iných dôvodov ako u dospelých, je nespavosť u detí pomerne rozšírená.

Nespavosť a puberta (dospievanie)

Nespavosť v puberte má dve hlavné príčiny. Prvou sú zmeny v biologických hodinách (spolu s inými fyziologickými zmenami), ktoré ovplyvňujú rytmus spánku a bdenia. A druhou je emocionálna záťaž a stres.

Nespavosť a rodičovstvo

V tomto prípade ide skôr o nedostatok spánku, takzvanú spánkovú depriváciu. Nočné vstávanie a narušenie celkového režimu dňa sa týka väčšinou matiek, no dotýka sa aj otcov.

Nespavosť a ženy

U žien ide znovu často o zmeny hormonálnych hladín, napríklad v prípade menopauzy.

Nespavosť a tehotenstvo

Veľká životná zmena spojená s hormonálnymi zmenami, častými nočnými návštevami toalety, kŕčmi v nohách, pálením záhy, obmedzenou pohyblivosťou kvôli rastúcemu bruchu, pohybom bábätka, strachu z budúcnosti, tak možno v skratke charakterizovať nespavosť v tehotenstve.

Nespavosť a starí ľudia

K nespavosti u starých ľudí prispievajú fyziologické zmeny súvisiace s vekom, chronické choroby a vedľajšie účinky liekov. Poruchy spánku sa spájajú aj so zníženou kapacitou pamäte, poruchami koncentrácie a zníženou pohyblivosťou starých ľudí.

Čítajte ďalej Príčiny nespavosti
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Nespavosť Priemerné hodnotenie: 5 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Súvisiace témy