Aký je rozdiel medzi spánkovou apnoe a nespavosťou?

Posledná úprava 18.08.2016

Hoci spánková apnoe aj nespavosť patria medzi poruchy spánku a môžu sa kedykoľvek u kohokoľvek prejaviť, sú veľmi rozdielne a vyžadujú si rôzne prístupy ohľadom liečby.

Spánková apnoe

Spánková apnoe je fyzická porucha. Obštrukčná spánková apnoe (OSA), najbežnejší zdravotný problém vzniká, keď sa uvoľnené mäkké tkanivá v hrdle zosunú a zablokujú dýchacie cesty, čím sa zastaví dýchanie. Následne mozog šklbnutím zalarmuje telo, aby sa zobudilo a otvorilo dýchacie cesty, čím sa spánok preruší. V prípade centrálnej spánkovej apnoe (CSA), čo je oveľa zriedkavejší stav, ide o mozgovú poruchu. Keď sa dýchacie cesty zablokujú, k prirodzenej reakcii, teda šklbnutiu, nedôjde a telo prestane dýchať úplne. Človek sa neprebudí okamžite, ale až s oneskorením. Centrálna spánková apnoe preto môže byť až život ohrozujúca.

Nespavosť

Nespavosť má veľmi širokú definíciu. Vo všeobecnosti, ak má pacient problém so zaspávaním alebo udržaním spánku, je mu diagnostikovaná nespavosť. To je dôvod, prečo môže byť nespavosť samotným zdravotným problémom, prípadne príznakom či symptómom veľkého množstva iných ochorení alebo zdravotných problémov. Ak berieme nespavosť ako primárne ochorenie, charakterizuje sa podľa toho, ako dlho pretrváva. Nespavosť delíme na prechodnú (týždeň a menej), akútnu (do štyroch týždňov) a chronickú (viac ako mesiac).

Príčiny

Pretože sa jedná o fyzickú poruchu, je spánková apnoe spôsobená fyzickým stavom. Obštrukčná spánková apnoe vyplýva zo zablokovania, ktoré môže byť spôsobené nedostatočným svalovým tonusom, ako častokrát vidno u starších pacientov, ľudí, ktorí pijú alkohol alebo užívajú sedatíva, tiež u obéznych ľudí s nadmerným množstvom mäkkého tkaniva. Ľudia s centrálnou spánkovou apnoe mali často kongestívne srdcové zlyhanie, mŕtvicu, poranenie hlavy, prípadne sa môže rokmi vyvinúť z obštrukčnej spánkovej apnoe.

Príčiny nespavosti môžu byť skutočne rôznorodé. Ak nejde o príznak iného ochorenia, môže nespavosť vzniknúť ako následok psychických problémov, hlavne stresu alebo úzkosti. Tiež hormonálnych zmien u žien počas menštruácie alebo v menopauze, kvôli podmienkam životného prostredia ako je hluk alebo pásmová choroba, prípadne závislosť na voľnopredajných liekoch či alkohole.

Liečba

Stanovenie správnej liečby spánkovej apnoe alebo nespavosti vychádza z ich príčin. Častokrát možno oba zdravotné problémy zmierniť preorientovaním sa na zdravší životný štýl. Správne stravovanie, udržiavanie zdravej hmotnosti a aktivita sú pre ľudí trpiacich na spánkovú apnoe aj nespavosť iba prínosom. Najlepším riešením je navštívenie spánkového špecialistu. Profesionál dokáže určiť základnú príčinu poruchy spánku a dokáže pacienta naviesť na správnu cestu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Blízke témy