Domov / / / Spánková apnoe – banalita aleb...

Spánková apnoe – banalita alebo vážny problém?

Posledná úprava 07.08.2016

Spánková apnoe je iba chrápanie

Mýtus. Chrápanie môže byť príznakom spánkovej poruchy, ale medzi apnoe a chrápaním je veľký rozdiel. Ľudia s apnoe prestávajú dýchať, a to až 400 krát za noc. Tieto prestávky trvajú 10 až 30 sekúnd a sú sprevádzané zachrápaním. To keď sa človek znovu nadýchne. Narúša sa spánkový cyklus a človek je počas dňa unavený.

Spánková apnoe nie je žiaden veľký problém

Mýtus. Všetky prerušenia spánku si vyberajú daň na tele aj na duši. Ak sa tento zdravotný problém nerieši, môže dôjsť k pracovnému úrazu, autonehode, srdcovému infarktu a mozgovej porážke.

Spánková apnoe bráni v dýchaní

Fakt. Najbežnejším typom tohto ochorenia je obštrukčná spánková apnoe. Dochádza k nej, keď jazyk, mandle alebo iné tkanivo v zadnej časti hrdla zablokuje dýchacie cesty. Keď sa potom pokúšate nadýchnuť, vzduch nemá kade prejsť. Centrálna spánková apnoe je menej častá. V tomto prípade mozog nesignalizuje telu, že sa už má nadýchnuť.

Spánková apnoe postihuje iba starých ľudí

Mýtus. Apnoe je síce bežnejšia po štyridsiatke, postihuje však ľudí každého veku. Väčší predpoklad, že sa rozvinie aj u vás vzniká, ak ste muž s nadváhou. Táto porucha sa zvykne vyskytovať v rámci rodiny.

Alkohol vám pomôže so spánkom

Mýtus. Po pár pohárikoch sa síce môžete cítiť ospalo, váš spánok ale nebude kvalitný. Alkohol uvoľňuje svaly, teda aj svaly v hrdle. Tým sa dýchacie cesty jednoduchšie zablokujú, obzvlášť u ľudí, ktorí trpia na apnoe. Tabletky na spanie majú rovnaký účinok.

Spánková apnoe je u detí zriedkavá

Mýtus. Obštrukčná spánková apnoe je bežná aj u detí, postihuje jedno z desiatich detí. Vo väčšine prípadov sú jej príznaky iba mierne a dieťa z nej môže vyrásť. Niektoré deti však môžu mať kvôli apnoe problémy so správaním, prípadne vážne zdravotné problémy.

Pri spánkovej apnoe pomôže, ak schudnete

Fakt. Príznaky apnoe sa môžu zlepšiť, ak pri nadváhe zhodíte čo i len zopár kíl. Pomáha aj prestať fajčiť.

Pri spánkovej apnoe pomôže, ak budete spať na boku

Fakt. Ak spíte na chrbte, gravitácia tlačí tkanivá v krku smerom dolu, kde blokujú dýchacie cesty. Preto spite radšej na boku, čím spriechodníte hrdlo. Existujú vankúše určené na spánok na boku. Niektorí ľudia dokonca spia s tenisovými loptičkami na chrbte pod pyžamom.

Pri spánkovej apnoe môže pomôcť náustok

Fakt. Zubár vám môže predpísať náustok alebo prístroj na ústa, ktorý vám vie pomôcť v prípade miernej apnoe. Prístroj je vyrábaný na mieru, pričom upravuje polohu vašej dolnej čeľuste a jazyka. Na noc si náustok jednoducho nasadíte tak, aby ste počas spánku mali voľné dýchacie cesty.

Kontinuálne pozitívny tlak v dýchacích cestách (CPAP) je efektívna liečba

Fakt. Prístroj CPAP vháňa neustály prúd vzduchu do vašich dýchacích ciest. Môžete si nastaviť prietok tak, aby boli vaše dýchacie cesty počas spánku otvorené. Ide o najbežnejšiu liečbu u dospelých so stredne ťažkou až ťažkou formou obštrukčnej spánkovej apnoe.

Pre odstránenie spánkovej apnoe je najistejší chirurgický zákrok

Mýtus. U niektorých ľudí dokáže operácia apnoe vyliečiť. Dobrým príkladom sú deti so zväčšenými mandľami, ktoré im blokujú dýchacie cesty. Lekár môže mandle odstrániť a problém sa vyrieši. U niektorých dospelých sa môžu príznaky apnoe po chirurgickom zákroku zlepšiť. Nie je to však vhodné riešenie pre každého. Než zvolíte túto cestu, opýtajte sa lekára na výhody a nevýhody takejto operácie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Blízke témy