Levanduľa – sladká vôňa spánku

Posledná úprava 06.02.2018

Levanduľa (Lavandula angustifolia) je drobná rastlinka z našich záhrad so štíhlymi, šaľviovozelenými listami a špicatými fialovými kvetmi.

Čo o nej tvrdí ľudové liečiteľstvo

V stredoveku bola táto bylinka využívaná ako afrodiziakum. Už v 17. storočí o nej lekárnici tvrdili, že je obzvlášť dobrá na všetky zármutky a žiale, či na bolesti hlavy.

Čo o nej vieme

Podľa výskumov vôňa levandule zmierňuje úzkosť a nespavosť. Ak ľudia trpiaci na nespavosť rozptýlia do vzduchu kvapôčky levanduľového esenciálneho oleja, spia oveľa lepšie a kvalitnejšie.

Čo tvrdí najnovší výskum

Psychológovia testovali súvislosti medzi vôňou levanduľového esenciálneho oleja a spánkovými cyklami. Podľa ich zistení mala levandula na spanok významný vplyv, pretože ak pred spaním privoniate k esenciálnemu oleju, je spánok oveľa pokojnejší a na druhý deň sa cítite plní energie.

V rámci testov odborníci zistili, že levanduľa zlepšuje hlboký spánok (NREM či pomalovlnný spánok), kedy sa spomaľuje tep srdca a uvoľňujú sa svaly. Počas tejto fázy údajne mozog spracováva a usporiadava myšlienky a pamäť.

Levanduľa a spánok – aká forma je najvhodnejšia

Pre podporu dobrého spánku je vhodná aromaterapia. Ak má teda privodiť levanduľa spánok, použite čistý levanduľový esenciálny olej. Nakvapkajte na kúsok látky niekoľko kvapiek oleja a dajte si ju pod vankúš, prípadne použite mištičku na aromaterapiu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy