Domov / / / Levanduľový čaj na nespavosť –...

Levanduľový čaj na nespavosť – ako si ho pripraviť?

Posledná úprava 06.09.2016

Po dlhom, ťažkom dni, by ste si večer možno radi dali pohár vína. Hoci existujú dôkazy, že pohár červeného vína je dobrá vec, máme pre vás rastlinku, ktorá upokojí nervy aj myseľ a nemusíte sa obávať následkov.

Levanduľa, alebo latinsky Lavandula angustifolia, je jedným z najbežnejších kvetov a esenciálnych olejov, ktoré sa používajú v aromaterapii kvôli ich relaxačným vlastnostiam. Levanduľa je vyzdvihovaná pre jej upokojujúce účinky na myseľ, hlavne pokiaľ sa použije ako liek na spanie. Aj výskumy potvrdili, že pomáha ľuďom dosiahnuť potrebný spánok. Profesionálni kuchári častokrát používajú levanduľový med alebo okvetné lístky na prizdobenie šalátov.

Výťažok z levandule sa predáva ako výživový doplnok na liečbu úzkosti a zlepšenie spánku.

Uvarte si levanduľový čaj

Levanduľa sa najčastejšie konzumuje vo forme čajového výluhu z púčikov kvetov. Pri varení pridajte aj cibuľky z levandule, tie podporujú uvoľňovanie olejov a vôní.

Ako uvariť levanduľový čaj

Uvariť si čaj z levandule je veľmi jednoduché.

  1. Priveďte do varu 8 dl vody.
  2. Dajte 4 lyžičky čerstvých levanduľových púčikov do gule na lúhovanie čaju alebo do gázy.
  3. Púčiky zalejte vriacou vodou.
  4. Nechajte 10 minút lúhovať.
  5. Na zdravie!

Levanduľa a jej prínosy pre zdravie

Levanduľa vie uľaviť pri mnohých psychických trápeniach, vrátane úzkosti, depresie a nespavosti. Podľa výskumu môže pitie levanduľového čaju zlepšiť nepokoj spôsobený úzkostnými stavmi. Levanduľový čaj tiež dokáže liečiť bežné tráviace problémy, ako napríklad podráždený žalúdok. Samozrejme pritom nejde o prvú voľbu pri liečbe ktoréhokoľvek z týchto zdravotných problémov a čaj by nemal nahradiť lieky predpísané lekárom.

Existujú tiež dôkazy, že levanduľa dokáže liečiť vredy, vypadávanie vlasov spôsobené alopéciou a možno ju užívať do kúpeľa na liečbu obehových problémov.

Kto by sa mal levanduli vyhýbať

Kvôli nedostatku dôkazov ohľadom jej bezpečnosti pre plod sa neodporúča užívanie levandule tehotným ženám, ani chlapcom v predpubertálnom veku.

Podľa jednej štúdie sa u mladých chlapcov, ktorí používali levanduľu, vyvinula gynekomastia, to znamená, že u nich došlo k zväčšeniu prsného tkaniva. Keď chlapci s užívaním levandule prestali, stav sa vrátil do normálu.

Levanduli by sa mali vyhýbať aj ľudia s alergiami, hlavne na pele, pretože u nich môže spustiť alergickú reakciu.

Medzi nežiadúce účinky pitia levanduľového čaju môžeme zaradiť zápchu, bolesti hlavy a zvýšený apetít.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Levanduľový čaj na nespavosť – ako si ho pripraviť? Priemerné hodnotenie: 5 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Blízke témy