Valeriána si poradí s nespavosťou, úzkosťou a vyrovná krvný tlak

Posledná úprava 04.08.2022

Trpíte nespavosťou alebo ste jednoducho otrávený a unavený z toho, že si nemôžete dopriať normálny spánok? Vedeli ste, že existuje bylina, ktorá sa využívala na zmiernenie nespavosti, úzkosti a psychického nepokoja od 2. storočia nášho letopočtu? Tento prírodný a bylinný liek sa nazýva kozlík lekársky (valeriana).

Valeriána sa široko využíva a je uznávaná širokou populáciou pre jej sedatívne účinky a schopnosť poradiť si s úzkosťou.

Možno ste už predtým užili kozlík lekársky a ani ste o tom nevedeli. Valeriana sa bežne pridáva do spánku navodzujúcich čajových zmesí. Nielen, že navodzuje spánok, je tiež skvelý v prirodzenom zmierňovaní úzkosti a okrem iných obrovských výhod dokáže dokonca znížiť krvný tlak.

Valeriána a jej zdravotné účinky

Prirodzene pomáha so spánkom

Štúdie ukazujú, že valeriana dokáže znížiť čas zaspávania a zlepšuje kvalitu spánku, čiže ak nemôžete zaspať, valeriána môže byť práve to, čo hľadáte. Narozdiel od tabletiek na spanie, valeriána má menej vedľajších účinkov a v málo prípadoch spôsobuje rannú ospalosť.

V dvojito zaslepenej štúdii, vykonanej významným zdravotným centrom, boli účinky valeriány na narušený spánok význačné. 44% účastníkov výskumu pri užití valeriany potvrdilo výborný spánok, zatiaľ čo 89% ľudí potvrdilo zlepšený spánok. Navyše, neboli spozorované žiadne vedľajšie účinky. [1]

Valeriána je pri liečení nespavosti často kombinovaná s inými sedatívnymi bylinami ako je chmeľ a medovka lekárska. V jednej štúdií vykonávanej na deťoch, ktoré mali vážne problémy so spánkom, 81% detí, ktoré užilo kombináciu valeriany a medovky lekárskej potvrdilo oveľa lepší spánok než tie, ktorí užili placebo. [2]

Prečo vám valeriána dokáže takto zlepšiť spánok? Extrakt z valeriány dokáže spôsobiť pokoj tým, že zvyšuje v mozgu hladinu GABA. GABA je inhibičný neurotransmiter a vo väčšom množstve dokáže mať sedatívne účinky.

Výsledky z výskumu in vitro ukazujú, že valeriána dokáže spôsobiť uvoľnenie GABA z mozgových nervových zakončení a potom zabrániť GABA v jeho spätnom prechode do nervových buniek.

Navyše kyselina valerenová v kozlíku lekárskom zabraňuje enzýmu ničenie GABA, čo je ďalší spôsob ako valeriána zvyšuje vašu GABA hladinu, čo vedie k podpore lepšieho spánku.

Pomáha s úzkosťou

Vedci prišli na to, že valeriána zvyšuje v mozgu množstvo kyseliny, ktorá sa nazýva gama-amino kyselina maslová (GABA). GABA pomáha v regulácii nervových buniek a v uvoľnení od úzkosti. [3] Lieky ako alprazolam a diazepam sa taktiež podieľajú na zvýšení hladiny GABA v mozgu. Kyselina valerenová a valerenol v extrakte valeriány fungujú ako látky proti úzkosti. [4]

Je naozaj pozoruhodné, že bylinný liek ako je kozlík lekársky dokáže mať rovnaké účinky proti úzkosti ako lieky na predpis a to bez všetkých závažných vedľajších účinkov, ktoré sa pri psychotropných liekoch vyskytujú.

Znižuje krvný tlak

Teraz, keď už viete, že valeriána dokáže mať upokojujúce účinky na myseľ a telo, nie je pravdepodobne prekvapujúce počuť, že dokáže aj znížiť krvný tlak. Tie isté zložky, ktoré robia kozlík lekársky tak účinný proti stresu a úzkosti, dokážu pomôcť telu v regulácii krvného tlaku.

Vysoký krvný tlak je niečo, čomu sa chcete určite vyhnúť, keďže zväčšuje riziko mŕtvice a infarktu. Valeriána v podobe doplnku stravy dokáže prirodzene znížiť krvný tlak a udržať ho v správnej hladine, čo má pozitívny vplyv na zdravie srdca. [5]

Zmierňuje menštruačné kŕče

Upokojujúci účinok valeriány dokáže byť taktiež osožný pri menštruačných bolestiach. Dokáže znížiť prudkosť a nepohodlie menštruačných kŕčov, čo je bežným problémom žien, ktoré mesačne trpia na PMS.

Ako presne dokáže valeriána pomôcť? Je to prírodné sedatívum a antispazmodikum, čo znamená, že potlačuje svalové kŕče a pôsobí ako prírodný uvoľňovač svalov. Valeriana dokáže uvoľniť od závažných kontrakcií maternicového svalu, ktoré ženám spôsobujú počas menštruácie obrovské bolesti. [6]

Zlepšuje ovládanie stresu

Redukciou úzkosti a zlepšením kvality a dĺžky spánku, valeriána dokáže významne pomôcť s ovládaním stresu. Chronický stres vám môže spôsobiť úzkosť, ale úzkosť vám taktiež môže spôsobiť viac stresu.

Upravením GABA hladiny, valeriána pomáha mysli a telu ľahšie zrelaxovať. Keďže relaxácia je protikladom stresu, valeriana je skvelou voľbou na ovládanie stresu a zlepšenie života.

Okrem toho, kozlík lekársky bol podľa doplnkovej a alternatívnej medicíny preukázaný, že potláča oba, fyzický i psychický stres. [7]

Valeriána verzus Melatonin

Melatonin je hormón tvorený v hypofýze a je vysoko prepojený s ľudským spánkovým cyklom. Keď zapadne slnko a nastane tma, mozgový prívesok začne pracovať pomocou suprachiazmatického jadra a začne aktívne produkovať melatonin, ktorý je uvoľnený do krvi.

Obyčajne tento proces nastane okolo 9 večer. Ako výsledok, hladina melatoninu v krvi prudko vzrastie a vy sa začnete cítiť menej ostražitý a spánok sa stane viac lákavým. Hladina melatoninu v krvi zostane zvýšená po dobu približne 12 hodín – počas celej noci – predtým ako nastane nový deň a hladina znova klesne okolo 9 ráno na dennú výšku. Denná hladina melatoninu je ťažko zistiteľná. Nízka hladina melatoninu je spojená s nespavosťou.

Valeriána je sedatívnou bylinou, ktorá sa už po stáročia využíva na liečbu nespavosti. Pomáha zvýšiť hladinu GABA v mozgu, pomáha znížiť mozgovú aktivitu a ľahšie zaspať. Kyselina gama-aminomaslová (GABA) je aminokyselina, ktorá pracuje ako neurotransmiter v centrálnom nervovom systéme. Zabraňuje prenosu nervov v mozgu a upokojuje nervovú aktivitu.

Výhody:

  • Oba, melatonin i valeriána sa využívajú pri liečbe nespavosti a problémoch so spánkom. Oba taktiež preukázali pozitívne účinky na krvný tlak.
  • Valeriana je taktiež odporúčaná pri liečbe úzkosti, stresu, svalových kŕčoch a menštruačných bolestiach.
  • Melatonin je skúmaný kvôli jeho údajnej schopnosti pomáhať s onkologickou starostlivosťou (zvyšuje rýchlosť odozvy, dobu prežitia a kvalitu života). Melatonin bol taktiež preukázaný ako pozitívny pri Alzheimerovej chorobe a Amyotrofickej laterálnej skleróze (ALS, známej aj ako Lou Gehrigova choroba)

Možné vedľajšie účinky:

  • Valeriána – bolesti hlavy, závraty, problémy so žalúdkom, dráždivosť, nepokoj
  • Melatonin – bolesti hlavy, krátkodobé pocity stresu, denná ospalosť, závraty, žalúdočné kŕče, podráždenosť

Liekové interakcie:

  • Valeriána – V kombinácii s liekmi na spánok spôsobuje ťažkú únavu.
  • Melatonin – Užívajte opatrne v kombinácii s liekmi na zrážanie krvi a s liekmi so sedatívnymi účinkami.
  • Valeriána a melatonin – Najbezpečnejšou cestou je neužívať ich spoločne, pretože v spoločnej kombinácii môže byť sedatívny účinok až príliš silný. Obe sa považujú za depresory nervového systému, ktoré majú sedatívne účinky a podporujú spánok. Nemali by ste taktiež užívať melatonin s inými sedatívami, pretože to môže byť nebezpečné.
  • Je taktiež bezpečnejšie nekombinovať melatonin alebo valeriánu s inými voľnopredajnými alebo predpísanými liekmi na spánok, alebo produktami obsahujúcimi alkohol.

Pôvod a chemické vlastnosti kozlíka lekárskeho (valeriány)

Valeriána alebo kozlík lekársky, je získaný z valeriány lekárskej, trvalej kvitnúcej rastliny pochádzajúcej z čeľade valeriánovité. Rastlina má sladko voňajúce ružové alebo biele kvety, ktoré kvitnú v lete. Valeriána (často nesprávne „valarian“) pochádza z Európy a častí Ázie a v súčasnosti rastie aj v Severnej Amerike.

Valeriána obsahuje silice, vrátane valerenovej kyseliny, menej prchavých seskviterpénov a valepotriátov (estery mastných kyselín s krátkym reťazcom). Práve tieto aktívne zložky sú podľa všetkého zodpovedné za upokojujúci a regeneračný účinok kozlíka na centrálny nervový systém človeka.

Názov rastliny pochádza z osobného mena „Valeria“ a latinského slovesa „valere“ (byť silný, zdravý). Valeriana sa využíva ako liečivá bylina už aspoň od starovekého Grécka a Ríma. Hippocrates opísal jej vlastnosti a neskôr ho Galen predpísal ako liek na nespavosť. V stredovekom Švédsku sa valeriana využívala na svadobnom oblečení ženícha ,aby zahnala „závisť“ škriatkov.

Ako používať valeriánu

Valeriána bola klasifikovaná ako bezpečná. Môžete si ju zakúpiť v rôznych podobách doplnku stravy, online alebo v obchode so zdravou výživou. Je predávaná v podobe suchého práškového extraktu, vo forme kapsúl, v podobe čaju, tinktúry alebo tekutého extraktu. Valeriana sa taktiež používa vo forme esenciálneho oleja na vonkajšie využitie.

Varujeme vás už radšej teraz, aby ste neboli prekvapený – valeriána vonia hrozne ,ale našťastie nechutí až tak zle ako zapácha.

Kozlík lekársky sa považuje za najefektívnejší, ak sa užíva pravidelne po dobu 2 až viacerých týždňov. Môže to trvať niekoľko týždňov, kým pocítite jeho účinky.

Na nespavosť ho môžete užívať 1 až 2 hodiny pred spánkom alebo max. 3 krát za deň s poslednou dávkou pred spánkom. Aká je najlepšia dávka na nespavosť? Odporúčania sa môžu líšiť, avšak na nespavosť sa valeriana najčastejšie užíva v nasledujúcich formách a v týchto odporúčaných dávkach:

  • Čaj: Zalejte 1 plnú čajovú lyžičku sušenej valeriány (2 až 3 gramy) 1 šálkou vriacej vody a lúhujte po dobu 5 až 10 minút.
  • Tinktúra (1:5): 1 až 1 ½ čajovej lyžičky (4 až 6 ml)
  • Tekutý extrakt (1:1): ½ až 1 čajová lyžička (1 až 2 ml)
  • Suchý práškovitý extrakt (4:1): 250 až 600 miligramov

Ak sa vám zlepší spánok, odporúča sa užívať valerianu po dobu 2 až 6 týždňov. Na úzkosť skúste 120 až 200 miligramov, 3 až 4 krát denne.

Možné vedľajšie účinky a pozornosť pri užívaní kozlíka lekárskeho

Aj napriek tomu, že sa valeriána všeobecne považuje za bezpečnú, môžu sa pri nej objaviť vedľajšie účinky ako bolesť hlavy, závraty či žalúdočné problémy. Niekedy ľudia pocítia opačné účinky ako tie, pre ktoré začali kozlík užívať – pocity úzkosti a nepokojnosti namiesto pokoja a ospalosti.

Mnohé štúdie neukazujú žiadne nežiadúce účinky na plodnosť alebo vývoj plodu, avšak na to je potrebný ďalší výskum. Pri tehotenstve alebo dojčení sa poraďte so svojím lekárom predtým, než užijete valerianu. Taktiež by ste mali konzultovať s lekárom ak plánujete dať valeriánu vášmu dieťaťu.

Väčšina ľudí pri užívaní valeriány nepocítila žiadnu závislosť. Taktiež sa u mnohých ľuďoch neobjavili abstinenčné príznaky. Avšak došlo k pár abstinenčným príznakom, ak sa valeriána užívala po veľmi dlhú dobu. Ak chcete po určitom čase kozlík prestať užívať, potom by ste mali najprv postupne znížiť dávku, nie náhle prestať.

Keďže valeriána spôsobuje ospalosť, neužívajte ju pred šoférovaním, pracovaním s ťažkými prístrojmi alebo robením nejakej aktivity, ktorá si vyžaduje vašu pozornosť. Ak máte ochorenie pečene, valeriane sa vyhnite.

Kozlík lekársky môže zvýšiť účinky iných liekov na spanie, preto sa neodporúča užívať ho v kombinácii s inými liekmi na nespavosť. Taktiež by sa nemala užívať v kombinácii s antidepresívami ako je alkohol, benzodiazepínami a narkotikami, keďže valeriana dokáže zvýšiť ich sedatívny účinok.

Valeriána môže taktiež interferovať s inými liekmi na predpis a môže vzájomne pôsobiť alebo zvýšiť účinky iných prírodných liekov ako je ľubovník bodkovaný, piepor opojný alebo melatonin. Pred užívaním valeriány sa poraďte s lekárom, ak máte nejaké chronické ochorenie a taktiež sa uistite, že valeriana nebude negatívne pôsobiť s inými liekmi alebo doplnkami stravy, ktoré užívate.

Zhrnutie na záver

Kozlík lekársky alebo valeriána je bezpečným a prírodným pomocníkom pri jednom z najotravnejších a najbežnejších zdravotných problémov – narušenom spánku. Pokiaľ ide o jeho účinky na celkové zdravie, s menšími a zriedkavými vedľajšími účinkami dokáže naozaj tromfnúť predpísané lieky na nespavosť.

Mnohé predpísané lieky na nespavosť vám môžu spôsobiť rannú vratkosť, nehovoriac o všetkých ostatných strašidelných a oveľa závažnejších rizikách, ktoré so sebou prinášajú. Valeriána pracuje vzájomne s chémiou vášho tela, aby vám tak pomohla dopriať si poriadny odpočinok.

Navyše, kozlík lekársky, vďaka jeho prírodných sedatívnym účinkom, ponúka úľavu od mnohých zdravotných problémov. Mnohým ľuďom pomohol s:

  • Úzkosťou
  • Nervozitou
  • Napätím
  • Stresom
  • Menštruačnými bolesťami
  • Vysokým krvným tlakom

Preto sa na nespavosť a iné spomínané problémy valeriána naozaj odporúča. Nezabudnite taktiež na to, že môže trvať 2 týždne kým na sebe pocítite jej účinky, ale zlepšenie môžete vidieť už po jednej dávke.

Zdroje

  • GHARIB, M., 2015. The Effect of Valeric on Anxiety Severity in Women Undergoing Hysterosalpingography. Global Journal of Health Science [online]. May, 7 (3), 358-363 [cit. 6.9.2016]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4802141/
  • GILANI, A.H. a kol., 2005. Antispasmodic and blood pressure lowering effects of Valeriana wallichii are mediated through K+ channel activation [Abstrakt]. Journal of Ethnopharmacology [online]. Sep, 100 (3), 347–352 [cit. 6.9.2016]. Abstrakt získaný z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037887410500317X
  • JUNG, H.Y. a kol., 2014. Valeriana officinalis root extract suppresses physical stress by electric shock and psychological stress by nociceptive stimulation-evoked responses by decreasing the ratio of monoamine neurotransmitters to their metabolites. BMC complementary and alternative medicine [online]. Dec, (14), 476 [cit. 6.9.2016]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4364108/
  • LINDAHL, O. a LINDWALL, L., 1989. Double blind study of a valerian preparation [Abstrakt]. Pharmacology, biochemistry and behavior [online]. Apr, 32 (4), 1065–1056 [cit. 6.9.2016]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2678162
  • MIRABI, P. a kol., 2011. Effects of valerian on the severity and systemic manifestations of dysmenorrhea [Abstrakt]. International journal of gynaecology and obstetrics [online]. Dec, 115 (3), 285–288 [cit. 6.9.2016]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21959068
  • MULLER, S.F. a KLEMENT, S., 2006. A combination of valerian and lemon balm is effective in the treatment of restlessness and dyssomnia in children [Abstrakt]. Phytomedicine [online]. Jun, 13 (6), 383–387 [cit. 6.9.2016]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16487692
  • PATOČKA, J., JAKL, J., 2010. Biomedically relevant chemical constituents of Valeriana officinalis. Journal of Applied Biomedicine [online]. 8 (1), 11-18 [cit. 11.12.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.2478/v10136-009-0002-z
  • YUAN, C.S. a kol., 2004. The gamma-aminobutyric acidergic effects of valerian and valerenic acid on rat brainstem neuronal activity [Abstrakt]. Anesthesia and analgesia [online]. Feb, 98 (2), 353–358 [cit. 6.9.2016]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14742369
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy