Nemôžem spať, čo mám robiť? - odborníci radia

Posledná úprava 18.03.2022

Nezáleží na tom, či ste typ človeka, ktorý dokáže zaspať hocikde alebo veľmi dobre poznáte, čo je to nespavosť, všetci máme niekedy noci, kedy jednoducho nemôžme zaspať. Skúšali ste už všetko, od pitia harmančekového čaju až po dychové cvičenia, ale niekedy ani tieto údajne relaxačné techniky nepomohli dopriať si obľúbený spánok. Je tu ešte jedna možnosť, obráťme sa na expertov a spoznajme ich zvláštne triky – od masáže očí po počítanie. Čo teda robia lekári a odborníci, keď sa im v noci preháňa hlavou myšlienka „nemôžem spať!“?

Nemôžem spať, čo mám robiť? Radí zdravotnícky korešpondent

Palcami si pritlačte oblasť v strede obočia, nad očnými jamkami. Máte tam malé jamky, priehlbinky, v ktorých prechádzajú vetvy supraorbitálneho nervu. Budete cítiť mierne tupý tlak, ale môže vám to pomôcť upokojiť sa a vy zaspíte. Tento spôsob je taktiež účinný pri bolesti hlavy.

Nemôžem spať, čo mám robiť? Radí autorka kníh o životnom šťastí

Poviem si, že o 5 minút musím vstať a ísť do práce. Predstavím si celý môj ranný rituál, od strečingu až po líčenie. Príde mi to natoľko vyčerpávajúce, že som rada, že ešte môžem spať a aj sa mi to podarí.

Nemôžem spať, čo mám robiť? Radí podnikateľ, autor kníh o zdravom životnom štýle

Akupunktúra je známa tým, že pomáha s nespavosťou, avšak ťažko nájdete akupunkturistu, ktorý k vám ochotne príde uprostred noci. Trikom, ktorý navodzuje spánok, je akupresúrna podložka. Ľahnite si na podložku 10 až 20 minút predtým, ako sa uložíte do postele. Ležanie na podložke stimuluje akupresúrne body na vašom tele, čím prináša telu úľavu.

Nemôžem spať, čo mám robiť? Radí cvičiteľka jogy

Skvelým pomocníkom na relaxáciu a vytúžený spánok sú ohrievacie očné masky. Tieto masky sú u ľudí obľúbené počas prestávok v práci či poobedňajšom zdriemnutí, hlavne v Japonsku, kedy telo a myseľ potrebujú dávku oddychu. Ja osobne som nimi priam posadnutá.

Nemôžem spať, čo mám robiť? Radí priekopník v oblasti integračnej a funkčnej medicíny

Venujem sa regeneračným cvikom jogy. Nedávno som taktiež experimentoval s výživovým doplnkom magnesium threonate, ktorý je špeciálnou formou horčíka. Magnesium threonate prechádza cez hematoencefalickú bariéru do mozgu a pomáha so spánkom.

Nemôžem spať, čo mám robiť? Radí klinický psychológ

Počítam po troch do tristo. Je to matematicky natoľko komplikované, že nemyslím na nič iné a natoľko nudné, že sa mi podarí zaspať hneď, ako zhasnem svetlo!

Nemôžem spať, čo mám robiť? Radí lekár a autor kníh o zdraví

Ak nemôžem zaspať po dobu 20 minút, vstanem z postele a idem do inej miestnosti. Tam sa venujem nejakej tichej, upokojujúcej činnosti ako je počúvanie hudby, čítanie časopisu či knihy. Takto sa zbavím starosti, že nemôžem spať.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac