Ako zaspať bez liekov – 8 najlepších čajov na spanie

Posledná úprava 22.03.2022

Každý vie, že čaj je povzbudzujúci nápoj, vedeli ste ale, že čaj môžete piť aj pre dobrý spánok? Aspoň odborné štúdie to potvrdzujú. Príroda nám poskytuje riešenia na naše zdravotné problémy a bylinkový čaj je jedným z možných riešení problémov s nespavosťou.

Ako pomáha čaj na spanie privolať spánok?

Čaj v podstate upokojuje myseľ a pomáha pri celkovom uvoľnení, ktoré dláždi cestu spánku. Aká bylinná zmes teda môže pomôcť privolať spánok?

Mätový čaj na spanie

Mätový čaj ľudia pijú hlavne pri žalúdočných problémoch, alebo na dodanie energie. Pomáha upokojiť vnútro človeka, a tým aj jeho myseľ. Vyskúšajte teda mätový čaj aj na spanie a vychutnajte si pokojný spánok po celú noc.

Harmančekový čaj na spanie

Harmančekový čaj je všeobecne obľúbený u mnohých ľudí. A môžete si ho uvariť aj ako čaj na spanie. Stačí nechať vylúhovať vysušené kvety.

Levanduľový čaj na spanie

Levanduľový čaj je známy svojimi relaxačnými aj protistresovými vlastnosťami. Z toho istého dôvodu bude vhodný aj na spanie, ak si čaj z levandule dáte tesne pred uložením do postele.

Čaj na spanie z valeriány

Valeriána sa používa na výrobu rôznych liekov a čaj na spanie je jedným z nich. Rovnako ako iné prírodné lieky na spanie sa používa často v kombinácii s inými prísadami, ktoré majú podobné účinky. Používa sa koreň. Aby sa však prejavili jej sedatívne účinky, treba čaj z valeriány piť pravidelne.

Čaj na spanie z múčenky

Múčenka je bylinka, ktorá sa používala na nespavosť aj potlačenie úzkosti. Múčenka zvyšuje tvorbu aminokyseliny gama-aminomaslová kyselina. Táto znižuje činnosť určitých buniek v mozgu a tým pomáha mozog upokojiť. Navyše je múčenka účinná aj pri liečbe príznakov generalizovanej úzkostnej poruchy.

Čaj na spanie z medovky lekárskej

Medovka lekárska je známa ako bylinka, ktorá uvoľňuje myseľ, preto je považovaná za vhodnú alternatívu na vyvolanie spánku.

Čaj na spanie z ľubovníku bodkovaného

Ľubovník bodkovaný sa bežne používa ako prírodné antidepresívum a je známy jeho účinok pri riešení úzkostných stavov. Pomáha pri redukcii stresu a privoláva spánok. Ak sa rozhodnete vyskúšať ľubovníkový čaj, popýtajte sa, či je jeho užívanie pre vás bezpečné.

Čaj na spanie z kôry magnólie

Kôra magnólie sa na liečbu úzkosti a nervových porúch hojne využíva v Ázii. Je známa aj tým, že dokáže človeka uspať.

Existuje množstvo bylinkových čajov, ktoré údajne podporujú spánok. Dôkazy však nie sú natoľko pevné, aby sa tieto tvrdenia dali vyhlásiť za skutočnosť. Ak máte nejaký zdravotný problém, je potrebné najskôr navštíviť lekára a až po konzultácii s ním skúsiť piť bylinkový čaj. Vo všeobecnosti však pitie bylinkových čajov so sebou neprináša žiadne nežiadúce účinky.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac