Syndróm nepokojných nôh – môže za vašu nespavosť?

Posledná úprava 12.08.2016

Predstavte si nasledovnú situáciu. Máte za sebou namáhavý deň a neviete sa dočkať, kedy sa dostanete do svojej príjemnej, pohodlnej postele. Zahrabete sa do perín, zavriete oči...ale zrazu zistíte, že si vaše nohy robia čo chcú. Z nejakého dôvodu nimi jednoducho nedokážete prestať pohybovať. Už viete, že to bude zase jedna z tých nocí, a môžete byť akokoľvek unavený, kedy sa vám nepodarí zažmúriť oko.

Ak vám to znie povedome, máte pravdepodobne syndróm nepokojných nôh (SNN). Niektorí ľudia si ani nie sú vedomí, že ide o chorobu. Iní nemusia tušiť, že za ich nespavosťou sa skrýva práve syndróm nepokojných nôh. Spánková deprivácia je ale veľký problém, pretože spánok je životne dôležitý kvôli riadnemu každodennému fungovaniu. Ľudia, ktorí nespia dobre, nepodávajú v práci či škole optimálny výkon. Dokonca to ovplyvňuje aj ich medziľudské vzťahy.

Aké sú symptómy syndrómu nepokojných nôh?

Pre ľudí, ktorí na syndróm nepokojných nôh netrpia, môže byť ťažké príznaky pochopiť. Pre tých, ktorí ho majú, už budú vedieť, o čom píšeme. Niekedy je síce ťažké príznaky popísať, ľudia ich však najčastejšie popisujú nasledovne:

 • nutkanie hýbať alebo kopať nohami alebo chodidlami,
 • mravčenie a zvláštny nepríjemný pocit v nohách, ktorý vychádza zvnútra, nie na pokožke,
 • nepríjemné pocity sa objavujú iba pri oddychu,
 • pohybom sa dočasne človeku uľaví,
 • stav sa zhoršuje v noci,
 • väčšinou sa nepríjemný pocit objavuje v oboch nohách rovnako.

Tieto symptómy často narúšajú kvalitný nočný spánok, niektorí pacienti sa sťažujú na dennú únavu.

Čo spôsobuje syndróm nepokojných nôh?

Zdá sa, že SNN je dedičný. Ak ním trpíte, popýtajte sa rodičov a súrodencov, či majú rovnaké príznaky. Možno vás ich odpoveď prekvapí a ani netušia, že ide o zdravotný problém.

Nie je úplne jasné prečo a ako, ale určité ochorenia a zdravotné stavy sú vlastne predispozíciou syndrómu nepokojných nôh. Ide napríklad o:

 • cukrovku,
 • tehotenstvo,
 • neurologické ochorenia, napríklad roztrúsená skleróza alebo Parkinsonova choroba,
 • anémia (chudokrvnosť) z nedostatku železa,
 • ochorenia obličiek.

Preto je dôležité, aby ste navštívili lekára, ktorý urobí krvný test, aby sa uistil, že nejde o niektoré z týchto ochorení. Vo väčšine prípadov ale príčina syndrómu nepokojných nôh zostáva neobjasnená.

Ako sa syndróm nepokojných nôh lieči?

Liečba skrytého zdravotného problému. Ako prvé je dôležité vyliečiť skryté ochorenie, ktoré spôsobuje SNN. Niekedy stačí začať užívať železo, ak je problém v jeho nízkych hodnotách.

Strečing. Vyberte si cviky, pri ktorých sa ponaťahujete, cvičte päť minút pred spaním. Ťah by ste mali cítiť na lýtkach, vtedy cvičíte správne.

Vyhýbajte sa spúšťačom. Alkohol, kofeín a nikotín sú bežnými spúšťačmi syndrómu nepokojných nôh, ak máte predispozície. Tiež niektoré antidepresíva, protizáchvatové lieky a antihistaminiká môžu príznaky SNN zhoršiť. Určite však nevysádzajte liečbu bez toho, aby ste sa poradili s lekárom.

Lieky na predpis. Ak SNN stále nemizne a príznaky sú natoľko vážne, že vám znižujú schopnosť denného fungovania a celkovú kvalitu života, je čas zamyslieť sa spolu s ošetrujúcim lekárom nad medikamentóznou liečbou. Syndróm nepokojných nôh sa lieči viacerými typmi liekov, nie sú však bez nežiadúcich účinkov.

Nezabúdajte, syndróm nepokojných nôh nie je potrebné liečiť, pokiaľ negatívne neovplyvňuje váš spánok a nezhoršuje kvalitu života.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Blízke témy