Syndróm nepokojných nôh a nespavosť súvisia s vysokými hladinami glutamátu

Posledná úprava 11.08.2016

Symptómy syndrómu nepokojných nôh, konkrétne ohromné nutkanie pohybovať nohami, častokrát spôsobuje nespavosť. Podľa najnovších štúdií je táto porucha spánku spôsobená vysokými hladinami neurotransmiteru glutamát.

Podľa najnovších výskumov súvisí nespavosť vyvolaná SNN (syndróm nepokojných nôh) s vysokými hladinami glutamátu, čo je chemická látka v mozgu. Dlho sa predpokladalo, že hlavným vinníkom v súvislosti so symptómami je neurotransmiter dopamín, nová teória to ale vyvracia.

Vedci tak pravdepodobne vyriešili záhadu, prečo sa pacientom nezlepšil spánok, hoci ich zbavili nutkania hýbať nohami. Podľa odborníkov sa na problém doteraz pozerali zo zlého uhlu. Je tiež možné, že svoju úlohu pri syndróme nepokojných nôh zohrávajú rovnako dopamín ako aj glutamát.

Typické symptómy, ktorými sa vyznačuje syndróm nepokojných nôh, postihujúci jedného z desiatich ľudí, sa častokrát zhoršujú, keď sa dotyčný uloží na spánok. V polohe ležmo spôsobuje potreba hýbať nohami nespavosť, človek nedokáže zaspať alebo sa v noci často budí. Nepohoda v nohách sa dá dočasne zmierniť pohybom, pocity sa však môžu pohybovať od mierne nepríjemných až po bolestivé.

Doterajšie príčiny vzniku syndrómu nepokojných nôh boli pripisované narušeniam v mozgových dráhach, ktoré využíval neurotransmiter dopamín. Ten je zapletený do iných porúch súvisiacich s mimovoľných pohybom, ako napríklad Parkinsonova choroba. Z tohto dôvodu sa aj na liečbu syndrómu nepokojných nôh bežne používajú lieky na reguláciu dopamínu. Takéto lieky ale nezmierňujú nespavosť, dokonca môžu s postupom času symptómy SNN (syndrom nepokojnych noh) zhoršiť.

Preto sa odborníci začali zaoberať úlohou glutamátu, neurotransmiteru, ktorý podporuje vzruchy pri SNN. Vychádzali z predpokladu, že vysoké hladiny tejto chemickej látky môžu spôsobovať zvýšenú vzrušivosť počas celej noci. (Ľudia trpiaci na syndróm nepokojných nôh spávajú zvyčajne menej ako 5,5 hodiny a mnohí sú ospanliví aj počas dňa.)

Pomocou magnetickej rezonancie skenovali vedci mozgy 28 pacientov so syndrómom nepokojných nôh a 20 ľudí bez SNN. Ľudia so syndrómom nepokojných nôh pociťovali symptómy, kvôli ktorým nemohli spať, minimálne šesť nocí v týždni. Za šesť mesiacov šlo v priemere o 20 a viac opakovaných pohybov nôh počas piatich nocí spánku.

Skeny mozgov sa zameriavali na aktivitu glutamátu v talame, čo je oblasť mozgu zodpovedná za reguláciu vedomia, spánku a bdelosti.

Niektorí z účastníkov tiež strávili dve noci za sebou v spánkovom laboratóriu, kde boli vykonané kompletné polysomnografické merania. Vedci tak mohli analyzovať ich kvalitu a trvanie spánku.

Výsledky odhalili, že pacienti so syndrómom nepokojných nôh mali abnormálne vysoké hladiny glutamátu. A čím vyššie boli hodnoty, tým narušenejší bol spánok sledovaných osôb. U kontrolných osôb bez porúch spánku boli namerané hladiny glutamátu stabilné.

Výsledky testov ešte musia byť potvrdené v rámci širšej vzorky sledovaných osôb. Ide však o významné zistenie, týkajúce sa biológie vzruchov a spánku.

Lieky znižujúce hladiny glutamátu sú na trhu dostupné, ide konkrétne o antikonvulzívum gabapentín enacarbil. Je možné, že dokáže zmierniť príznaky syndrómu nepokojných nôh a zároveň vyliečiť nespavosť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Blízke témy