Domov / / / Ako vám goji pomôže pri chudnu...

Ako vám goji pomôže pri chudnutí

Posledná úprava 14.12.2017

Ak máte rovnako ako milióny iných ľudí problémy pri chudnutí, spadáte pravdepodobne medzi dve bežné skupiny s ich vzorcom správania a životným štýlom. Nedokážete kontrolovať svoj apetít, hlavne svoje chute na sladké. A nemáte dosť energie na pravidelné cvičenie. Nutrične bohaté goji sa dokážu zamerať priamo na tieto dve prekážky pri chudnutí.

Začarovaný kruh chúťok

Vysokokalorické sladké a škrobovité potraviny majú zvyčajne nízku nutričnú hodnotu. Namiesto toho spúšťajú hormonálne reakcie, ktoré vedú k nekontrolovateľnému vyjedaniu. Funguje to asi takto:

  1. Zjete sladké, škrobovité jedlo a vaše telo ho rýchlo premení na krvný cukor.
  2. Vaše hladiny krvného cukru prudko stúpajú.
  3. Následne začne pankreas produkovať veľké množstvá inzulínu.
  4. Hladiny krvného cukru rýchlo klesnú.
  5. „Hojdačkový efekt“ spôsobí, že dostanete chuť na ďalšie sladké jedlo.
  6. Cyklus sa opakuje.

Rýchlosť, akou sa jedlo zmení na krvný cukor (glukózu), sa meria na číselnej stupnici známej ako glykemický index (GI). Čím je GI potraviny nižší, tým pomalšie sa táto mení na krvný cukor a tým je menšia pravdepodobnosť, že dôjde k nekontrolovateľnému nutkaniu jesť prázdne kalórie.

Nízky glykemický index goji

Glykemický index radí hodnotu 100 k čistej glukóze. Potraviny ohodnotené 70 alebo vyššie sa považujú za potraviny s vysokým GI. Potraviny s hodnotou 55 a menej majú nízky glykemický index a apetít skôr uspokoja, než aby ho zvýšili. Tu je porovnanie GI goji s iným ovocím:

Goji – 29 Jablko – 38 Pomaranč – 42 Banán – 25 Ananásový melón – 65 Hrozienka – 64 Vodný melón – 72

Viacero spôsobov kontrolovania apetítu

Goji má ďalšiu vlastnosť, ktorá pomáha kontrolovať krvný cukor a apetít. Na svoju hmotnosť obsahuje 21 percent vlákniny. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú zasycujúce a znižujú hladiny cukru v krvi. Bobule sú tiež dobrým zdrojom chrómu, minerálu, ktorý pomáha pri kontrole krvného cukru. Chróm môže pomáhať aj pri ochrane svalovej hmoty pri chudnutí. Svaly vďaka chrómu spaľujú viac kalórií než tuku, podporujú tak oveľa efektívnejší metabolizmus. Tým jednoduchšie zabránia, aby došlo k opätovnému priberaniu.

Spaľovanie potravín na energiu

Bobule goji sú bohaté na mnohé živiny, ktoré pomáhajú meniť jedlo na energiu, takže sa nemení na tuk:

B1 (tiamín). Tento vitamín je podstatný pri premene uhľohydrátov na energiu. Prispieva tiež k správnemu fungovaniu štítnej žľazy. Nesprávne fungujúca štítna žľaza prispieva k nárastu hmotnosti.

Vápnik. Okrem podpory zdravých kostí sa vápnik spája aj so znižovaním množstva telesného tuku.

Iné minerály. Vyvážená kombinácia dôležitých minerálov je potrebná pre efektívny proteínový metabolizmus. Popri vápniku a chróme obsahuje goji aj meď, železo, magnézium, mangán, fosfor, draslík, selén, sodík a zinok.

Tvorba svaloviny

Štíhle telo spaľuje potraviny ako palivo, neukladá si kalórie v podobe tuku. Keď sme mladí, pomáhajú nám udržať si štíhle telo vysoké hladiny ľudských rastových hormónov. S pribúdajúcim vekom klesajú zásoby rastových hormónov a to je kľúčovým faktorom spôsobujúcim, že máme menej svalovej hmoty a viac ukladáme tuk.

Dve aminokyseliny a draslík v goji pomáha nášmu telu pri produkcii väčšieho množstva rastových hormónov.

L-arginín. Výskum ukázal, že táto aminokyselina v porovnaní s placebom stimuluje podstatný nárast hladín rastových hormónov v krvi.

L-glutamín. Okrem podpory produkcie rastových hormónov, zvyšuje táto aminokyselina produkciu svalovej hmoty.

Draslík. Tento minerál je podstatný pre normálne fungovanie hypofýzy, ktorá produkuje rastový hormón.

Potláčanie ukladania tukov

Stres hrá pri ukladaní tukov hlavnú úlohu. Keďže goji dokáže zmierňovať stres, dokáže zabrániť viacerým vplyvom vedúcim k priberaniu. Ak sme v strese, produkujú naše nadobličky priveľa hormónu kortizol, takzvaného hormónu „bi sa alebo utekaj“. Vysoké hladiny kortizolu priam nabádajú k nárastu hmotnosti, a to nasledovnými spôsobmi:

Nahovárajú telo, aby si uchovalo zásoby tuku. Zvyšujú chuť na sladké jedlá a jedlá s vysokým obsahom tuku. Prikazujú kalóriám z potravín, aby sa ukladali vo forme tuku miesto aby sa menili na energiu. Zastavujú sekréciu rastového hormónu. Vyčerpávajú nadobličky, vyvolávajú únavu a podporujú prejedanie sa, aby sa doplnila energia.

Ako adaptogén dokáže goji znížiť dopad stresujúcich okolností v našom každodennom živote, tým znižuje nezdravé hladiny kortizolu a umožňuje nám spaľovať telesný tuk.

Podpora pravidelného cvičenia

Úspešné a trvalé schudnutie si vyžaduje pravidelnú fyzickú aktivitu. Pred pár rokmi zistila štúdia pozostávajúca zo vzorky 4000 ľudí, že v priemere schudli 30 kilogramov a hmotnosť si udržali viac ako päť nasledujúcich rokov. Deviati z desiatich úspešných chudnúcich sa venovali denne 60 až 90 minút miernemu až intenzívnemu cvičeniu. Goji je nápomocné pri poskytnutí energie pre dostatočnú dennú fyzickú aktivitu potrebnú na schudnutie a udržanie hmotnosti.

Zlepšenie fyzických výkonov

Ako adaptogén podporuje goji schopnosť cvičiť, a to nasledovnými spôsobmi:

Zlepšenie využitia kyslíka. Oddialenie nástupu únavy počas cvičenia. Nárast výdrže. Nárast vytrvalosti. Posilnenie srdca. Zníženie stresu prameniaceho z fyzickej námahy. Zlepšenie krvného obehu.

Pomoc pri zotavovaní po fyzickej námahe

Goji posilňuje žľazy (nadobličky, týmus, štítna žľaza, hypofýza) zodpovedné za tvorbu energie, nárast a opravu svalovej hmoty. Navyše, ako adaptogén, bobule stimulujú regeneráciu svalov.

Polysacharidy pomáhajú pri znižovaní bolesti svalov. Cielene odstraňujú kyselinu mliečnu, ktorá sa počas cvičenia v svaloch hromadí. Goji tiež napomáha pri eliminovaní toxínov produkovaných počas cvičenia tým, že podporuje pečeň a bráni v jej poškodení spôsobenom extrémnymi požiadavkami na telo počas intenzívneho cvičenia.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy