Domov / / / / Vypadávanie vlasov u žien - si...

Vypadávanie vlasov u žien - signál zdravotných problémov

Posledná úprava 18.08.2016

Vlasy sú asi najdôležitejším prvkom ženskej vizáže a ich vypadávanie dokáže pokaziť náladu ktorejkoľvek žene. Toľká pozornosť venovaná vlasom sa občas javí až márnivou, no znaky vypadávania vlasov môžu byť prvými signálmi hormonálnej nerovnováhy, nedostatku vitamínov, veľkého stresu alebo zlej stravy. Ak venujeme pozornosť vlasom, môžeme včas odhaliť vyvíjajúce sa zdravotné problémy skôr, než sa vymknú spod kontroly. Ak je Vaša hlava prekypujúca zdravými vlasmi, je tu dosť veľká šanca, že zvyšok Vášho tela je tiež vo vynikajúcej kondícii.

Vypadávanie vlasov ako signál nedostatku živín

Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené nedostatkom vitamínu D. Zahraničné štúdie preukázali, že veľká časť americkej populácie trpí nedostatkom vitamínu D a vypadávanie vlasov je jedným z hlavných znakov tohto problému.

Receptory vitamínu D sa nachádzajú v mnohých bunkách a tkanivách ľudského tela, vrátane pokožky. Výskumy uskutočnené na myšiach aj ľuďoch preukázali, že neprítomnosť receptorov vitamínu D vedie k alopecii – vypadávaniu vlasov. Vypadávanie vlasov je tak zároveň aj varovaním, že ste ohrození chorobami týkajúcimi sa nedostatku vitamínu D. Sú to napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, infarkt, srdcové problémy, depresie, skleróza, chrípka, ochorenia ďasien, alebo tuberkulóza.

Nedostatočný pobyt na slnku je takmer zárukou nedostatku vitamínu D. Vedci zmapovali USA a zistili, že čím severnejšie človek žije, tým je u neho väčšia šanca, že bude trpieť nedostatkom vitamínu D. Ak pobyt na slnku nie je možný, treba dopĺňať vitamín D pomocou kapsúl s D3 vitamínom alebo rybí olej. Odporúčané množstvo vitamínu D je minimálne 2,000 jednotiek denne. Veľa odborníkov zachádza až tak ďaleko, že odporúčajú 10,000 jednotiek denne – toto množstvo sa zhruba rovná množstvu vitamínu D, ktoré získate strávením celého dňa v plavkách na letnom slnku.

Omega 3 mastné kyseliny ovplyvňujú tvorbu vitamínu D. Sú zodpovedné za produkciu cholesterolu a zároveň odstraňovanie jeho nadbytku . Aby bolo telo schopné produkovať vitamín D, potrebuje cholesterol. Ak strava neobsahuje dostatok esenciálnych kyselín, telo si nedokáže vitamín D vytvoriť. Rybí olej obsahuje okrem vitamínu D aj omega 3 mastné kyseliny.

Vypadávanie vlasov môže spôsobovať aj nedostatok amino kyseliny lysín, zinku, alebo medi. Avšak, ak váš jedálniček pozostáva zo širokého výberu jedál, vrátane čerstvého ovocia a zeleniny, problém s týmito látkami sa vás týkať nemusí. Hlavné je prijímať dostatok proteínov.  Vlas je tvorený proteínmi, no ak strava neobsahuje dostatok proteínov, telo ich prestane využívať na tvorbu vlasov a začne ich používať na zachovanie iných funkcií tela.

Vypadávanie vlasov -  znak hormonálnej nerovnováhy

Hladiny ženských hormónov sa môžu začať meniť s nástupom 30-teho roku života. Niektoré z najšokujúcejších príkladov tejto nerovnováhy sú rast chlpov pod nosom, alebo na brade, prípadne zhrubnutie chlpov na tele, zatiaľ čo vlasy na hlave hrúbku strácajú. Sú to s najväčšou pravdepodobnosťou následky zvýšenej produkcie dihydrotestosterónu (DHT). Aj keď je hlavným ženským hormónom estrogén, v ženskom tele sa taktiež nachádza testosterón a iné androgény. Ako ženské telo starne, môže začať premieňať tieto androgény na DHT, práve tak ako mužské telo. Ženy, ktoré v minulosti trpeli syndrómom polycystických vaječníkov, mávajú zvyčajne vyššiu hladinu testosterónu a DHT ako iné ženy, a sú náchylnejšie na túto zvýšenú premenu látok.

Extrakt Saw palmetto zabraňuje zvýšenej premene androgénov na DHT. Táto látka pochádza z palmového stromu známeho ako saw palmetto. Jedna 160mg kapsula denne by mala efektívne zablokovať túto premenu, vrátiť vlasy na vrch hlavy a odstrániť ich z tváre. Saw palmetto je testované a je bezpečné na dlhodobé užívanie. Ak hormonálne testy nie sú možné, jednou z možností ako zistiť či zvýšená produkcia DHT je zodpovedná za vypadávanie vlasov je, že začnete užívať Saw palmetto po dobu 3 mesiacov. Ak vlasy prestanú vypadávať a začnú dorastať, dostanete odpoveď na vašu otázku.

Náš tip: Na upokojenie hormonálnych hladín u žien sa odporúča prírodný liek - saw palmetto extrakt.

Vysoká hodnota hormonálnych premien na DHT je často spájaná s problémami s prostatou u mužov a môže byť príčinou rakoviny prostaty. Saw palmetto pomáha udržiavať prostatu zdravú. Ako sa tieto premeny odrážajú na zdraví žien ešte nie je známe, no zdravý rozum napovie, že zníženie hladiny DHT u žien je určite prospešné pre zdravie vaječníkov a pŕs.

Znížená hladina hormónov štítnej žľazy môže tiež spôsobiť vypadávanie vlasov. Odhaduje sa, že 40% amerických žien trpí vypadávaním vlasov následkom nízkych hladín hormónov štítnej žľazy. Hormóny produkované štítnou žľazou sú zodpovedné za metabolizmus - všetky chemické aj fyzické procesy. Štítna žľaza kontroluje efektivitu a rýchlosť všetkých buniek. Všetky bunky v tele, vrátane vlasov, závisia od správneho fungovania hormónov štítnej žľazy. Ak je produkcia hormónov štítnej žľazy nedostatočná, rast vlasov sa spomalí a hrúbka vlasov sa zmenší.

Ďalšie symptómy zhoršenej funkcie štítnej žľazy sú suchá pokožka, zvýšená citlivosť na teplo a chlad, nečakané zvýšenie váhy, chýbajúca vonkajšia tretina obočia, vysoký alebo nízky tlak, lámanie nechtov, zápcha, náchylnosť na infekcie, oslabnutie svalov, osteoporóza, bolesť kĺbov a svalov, cysty vaječníkov a pŕs, chronická sinusitída, oslabený pulz, TMJ syndróm, problémy so zubami, bolesti hlavy a zvýšená hladina cholesterolu. Tento zoznam prezrádza, aké dôležité je správne fungovanie štítnej žľazy pre zdravie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Vypadávanie vlasov u žien - signál zdravotných problémov Priemerné hodnotenie: 3 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy