Stres ako príčina vypadávania vlasov

Posledná úprava 08.08.2017

Vypadávanie vlasov môže byť prvým príznakom toho, že stres si na Vás vyberá svoju daň. Stres je v súčasnosti už ako epidémia. Veľké množstvá stresu sú zodpovedné za vypadávanie vlasov a mnoho ďalších, omnoho horších ochorení. Stres spojený s traumou, chorobou alebo zranením môže spôsobiť, že vlas prestane rásť a vstúpi do fázy nečinnosti, po ktorej v priebehu 2-3 mesiacov vypadne. Po dosiahnutí emocionálneho alebo fyzického ekvilibria vlasy v priebehu 6 až 9 mesiacov znovu rásť.

Serióznejšia situácia nastane, ak je človek v strese nepretržite, ako je mnoho ľudí v tejto dobe. Rednutie vlasov bude pokračovať, dokým sa človek úspešne nevysporiada so stresom a jeho príčinou. Neprestajné vypadávanie vlasov spôsobené chronickým stresom je varovaním, že telo je v nebezpečenstve.

Kortizol je hormón, ktorý je zodpovedný za reakciu „boj alebo útek“ v stresových situáciách. Je to veľmi dôležitý hormón produkovaný nadobličkami a je potrebný pre imunitu a zápalové reakcie, pri regulovaní krvného tlaku, zachovávaní správneho metabolizmu glukózy a uvoľňovaní inzulínu. V prípade že je stres nepretržitý, hladina kortizolu je zvýšená a telo sa telo prechádza do štádia chronického stresu.

Bolo preukázané, že zvýšená hladina kortizolu v krvi po dlhšiu dobu má negatívne následky pre telo, ako napríklad zhoršenie kognitívnych funkcií, oslabenú výkonnosť štítnej žľazy, výkyvy hladiny cukru v krvi, zníženú hustota kostí, úbytok svalového tkaniva, vyšší krvný tlak, oslabenú imunitu, intenzívnejšie zápalové reakcie a väčšie množstvo tuku v oblasti brucha. Ak nepodniknete žiadne kroky na zníženie stresu, môže nasledovať infarkt.

Novo objavená účinná látka Astressin-B - konečne liek na vypadávanie vlasov zo stresu?

Veľký rozruch vyvolala vo vedeckých kruhoch nedávno informácia o objavení látky Astressin-B. Presnejšie jej účinky na obnovu porastu, ktorý vypadal na základe zvýšenej aktivity stresových hormónov. Pokusy boli uskutočnené v laboratóriu na myšiach, ktorým umelo zvýšili aktivitu stresových hormónov a spôsobilo to vypadanie chlpov. Po podkožnej aplikácii látky astressin-B, dokázala účinne blokovať receptory kortikotropínu - látky, ktorá je zodpovedná za vytváranie kortizolu a tvorí sa práve v stresových situáciách. Po krátkom čase - 2-3 týždne myšiam dorástlo ochlpenie.

Tohto objavu sa ako prvá firma uchopila biotechnologická firma DS Laboratories a začala s výrobou vlasového aktivátora Spectral F7 s obsahom účinnej látky astressin-B, určeného práve pre ľudí so zvýšeným vypadávaním vlasov z dôvodu stresu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy