Postpartum alopecia – vypadávanie vlasov po pôrode

Posledná úprava 27.04.2023

vypadávanie vlasov po pôrode, teda postpartum alopecia, je jednou z vecí, na ktoré nastávajúce mamičky nikto neupozorní. Aj preto sú mnohé nové mamičky mierne vyvedené z miery, keď im zrazu začnú padať vlasy, častokrát vo veľmi veľkom množstve. Vypadávanie vlasov po pôrode nastáva približne tri mesiace po narodení dieťaťa.

Treba však podotknúť, že ide o celkom obyčajnú a bežnú vec. Inak povedané, postpartum alopecia:

 1. je úplne normálna
 2. napriek uisteniam, že nemôžete úplne oplešatieť, môže byť vypadávanie vlasov po pôrode natoľko dramatické, že vám ostanú iba veľmi riedke vlasy
 3. ide o dočasnú záležitosť, ktorá môže pretrvávať až do jedného roku dieťaťa, niekedy aj o niečo dlhšie
 4. existujú možnosti, ako postpartum alopecia stlmiť

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov po pôrode?

Zamyslite sa, aké boli vaše vlasy počas tehotenstva. Mali ste ich objemnejšie a hustejšie než zvyčajne? Pravdepodobne áno. Je to preto, že boli vaše hladiny estrogénov vyššie, čím sa predĺžila fáza, kedy vlasy rástli. Naopak, skrátila sa dĺžka pokojovej fázy. To znamená, že vám padalo menej vlasov.

Každá dobrá vec sa ale raz skončí. A keď sa vaše bábätko narodilo, hladiny estrogénu začali strmhlavo padať. Z toho vyplýva, že veľa vlasových folikulov zrazu vstúpilo do pokojovej fázy, po ktorej rýchlo nasleduje vypadávanie vlasov! Je to súčasť prirodzeného rastového cyklu vlasov.

A keď vám začnú padať všetky vlasy, ktoré ste mali po tehotenstve na hlave „navyše“, môže vás skutočne chytiť panika. Mnohé ženy nachádzajú v sprche obrovské kopy vlasov, sú aj na vankúši, na hrebeni, všade.

Spôsob, ako vlasy ženám po pôrode padajú, sa môžu líšiť od človeka k človeku

Vypadávanie vlasov po pôrode môže byť rozptýlené (po celej hlave), môže tiež padať v zhlukoch. Niektorým ženám rednú vlasy najmä okolo vlasovej línie.

Postpartum alopecia by však nemala ovplyvniť obočie, ani by po nej nemali zostávať na vlasovej pokožke jazvy. Ak je niečo na vašom vypadávaní vlasov po pôrode zvláštne, obráťte sa radšej na lekára.

Vypadávanie vlasov po pôrode sa zastaví, keď sa normalizujú vaše hladiny hormónov – niekedy medzi 6 až 12 mesiacmi po pôrode

Nič to však nemení na fakte, že vypadávanie vlasov po pôrode je alarmujúce, deprimujúce a popri dennodenných povinnostiach, s ktorými sa novopečená mamička musí vysporiadať, na pohode nepridá.

Ponúkame preto zoznam vecí, ktorými by ste sa mali riadiť, ak sa aj vás týka postpartum alopecia.

Čo pri postpartum alopecia nerobiť

 • Nebežte sa dať hneď ostrihať nakrátko. Krátky účes sa častokrát udržiava ťažšie ako dlhé vlasy, mnohokrát si vyžaduje dennodennú úpravu. A v prvých mesiacoch po narodení dieťaťa na takéto veci niekedy nezvyšuje čas. Je preto jednoduchšie zopnúť si dlhé vlasy do copu, aby vám tak nezavadzali.
 • Nemíňajte majlant na prípravky proti padaniu vlasov. Pravdou je, že v prípade vypadávania vlasov po pôrode nepotrebujete špeciálnu liečbu.
 • Nevyvíjajte na vlasy prílišný tlak a neťahajte ich. Áno, zopnúť ich dozadu je rýchle a jednoduché riešenie, zopnite si ich ale do voľného copu. Ak máte vlasy, ktoré sa z voľného účesu vyšmykujú von, dajte si mäkkú látkovú čelenku a vlasy upevnite na mieste takto.
 • Neničte si vlasy ešte viac nadmerným farbením alebo zahusťovaním. V tomto období sa o svoje vlasy starajte čo najjemnejšie.
 • Ak sa rozhodnete pre zmenu farby, nechoďte do tmavšieho odtieňa. Ak vám vlasy skutočne výrazne zredli, ešte viac zvýrazníte presvitajúcu vlasovú pokožku.
 • Na noc si vlasy nespínajte. Zbytočne si budete ťahať korienky.
 • Neprestávajte s dojčením, pretože vám niekto povedal, že kvôli dojčeniu sa vypadávanie vlasov po pôrode ešte zhoršuje. Žiadna štúdia to nepotvrdila a dojčenie je navyše veľmi prínosné – pre vás aj pre dieťatko. Len tak mimochodom, mnoho žien, ktoré nedojčia trpia rovnako na padanie vlasov po pôrode.
 • Nestáčajte si vlasy po umytí do uteráka. Vlhký, ťažký uterák vlasy zbytočne ťahá. A to je posledná vec, ktorú potrebujete. Nechajte vlasy voľne rozpustené a uterák si dajte radšej na plecia.
 • Nepoddávajte sa chmúrnym myšlienkam. Vypadávanie vlasov po pôrode je dočasné. A navyše, máte oveľa dôležitejšie veci, na ktoré musíte teraz myslieť. Napríklad na vychutnanie si úchvatného prvého roku so svojím krásnym bábätkom.

Čo pri postpartum alopecia robiť

 • Vlasy si skúste česať inak, aby ste zakryli ich stratu.
 • Skúste produkty na pridanie objemu. Niekedy pomôže aj suchý šampón.
 • Stravujte sa zdravo. Vaše telo dávalo všetku silu do vývoja dieťaťa a pokiaľ dojčíte, idú živiny práve na tvorbu mlieka. Hladiny výživných látok potrebných pre rast vlasov – napríklad železa a zinku – môže byť nízke. Navyše je dosť možné, že vynechávate jedlá, alebo siahate po bežných rýchlych jedlách, pretože na varenie nemáte príliš veľa času. Pokúste sa preto mať po ruke dostatok zdravých potravín, ktoré si vyžadujú iba krátku prípravu pred samotnou konzumáciou. Patria sem napríklad oriešky, ovocie, jogurty, a tak ďalej. Môžete požiadať lekára o skontrolovanie hladín železa.
 • Používajte sprej na uľahčenie rozmotávania vlasov. Ťahanie hrebeňa cez zamotané vlasy môže vlasy ešte viac preriediť.

Dôležité upozornenie

Je ešte jedna vec, na ktorú treba pri padaní vlasov po pôrode dávať pozor. Pri zvýšenom padaní vlasov je aj vyššie riziko, že sa vášmu dieťatku omotá vlas okolo prsta na ruke alebo na nohe.

Ide o veľmi závažný stav. Okrem intenzívnej bolesti, ktorý takýto tesne omotaný vlas dieťaťu spôsobuje (charakteristická je nevysvetliteľné a neustále plakanie), môže vlas zastaviť prúdenie krvi k postihnutej časti tela.

Keď sa vypadávanie vlasov po pôrode skončí

Človek by si pomyslel, že sa skončia aj vaše problémy. Teraz vás však čaká nástup množstva nových chumáčikov jemných vláskov po celej vlasovej línii. Niektorým ženám môžu začať rásť dokonca aj kotlety.

Ale znovu platí, je to iba občasné, hoci mierne otravné. Vyrastajúce vlasy, ktoré sú v počiatočnej fáze rastu neupraviteľné, jednoducho skryte pod širokú látkovú čelenku.

Ale žiaden strach, je to dobré znamenie, že vám začali rásť nové vlasy a môžete sa tešiť na svoj pôvodný objem vlasov.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac