Domov / / / / Vypadávanie vlasov, rast necht...

Vypadávanie vlasov, rast nechtov a tehotenstvo

Posledná úprava 03.04.2018

Je bežné, aby vlasy počas tehotenstva zhustli?

Možno sa vám zdá, že sú vaše vlasy počas tehotenstva mohutnejšie a hustejšie. V skutočnosti vám ich ale viac nerastie (ani samotné pramene nie sú pevnejšie). Akurát vám vypadávajú oveľa pomalšie, než inokedy.

Čo sa s vami deje: bežne na hlave rastie 85 až 95 percent vlasov a zvyšných päť až pätnásť percent je v pokojovej fáze. Po tejto pokojovej fáze vlasy samozrejme vypadnú (často počas česania alebo umývania a šampónovania vlasov) a následne sú nahradené novými. Žena v priemere stratí 100 vlasov denne. Vypadávanie vlasov v tehotenstve však má trochu iné pravidlá.

Počas tehotenstva predlžujú rastovú fázu vlasov zvýšené hladiny estrogénov. To má za dôsledok menšie vypadávanie vlasov a hustejšie pramene. Niektoré ženy tiež počas tehotenstva badajú, že sú ich vlasy lesklejšie, žiarivejšie. Môže dôjsť aj ku zmene textúry vlasov (napríklad kučeravé vlasy môžu zostať rovnejšie).

Vlasy po pôrode však už také prepychové pravdepodobne nebudú. Keď sa dieťa narodí, rastový a pokojový cyklus sa vráti do starých koľají, takže zaznamenáte výraznejšie vypadávanie vlasov.

Nie všetky tehotné ženy však zaznamenajú dramatické zmeny v kvalite vlasov pred a po pôrode. Spomedzi žien, ktoré takéto zmeny badajú, je rozdiel výraznejší a viditeľnejší pri dlhých vlasoch.

Je normálne mať viac chĺpkov na tvári či na tele?

Nanešťastie, chĺpky na tvári a na tele rastú počas tehotenstva rýchlejšie, pravdepodobne kvôli nárastu hormónov nazývaných androgény.

Aby ste sa zbavili zblúdilých chĺpkov, môžete ich pokojne odstrániť depiláciou, voskovaním, prípadne ich oholiť. Vyhnite sa však chemickým látkam, teda bieliacim alebo depilačným prostriedkom, ktoré by mohli byť absorbované do krvného riečišťa.

Techniky permanentného odstránenia chĺpkov, ako je laser a elektrolýza, sú považované za bezpečné. Ale hormóny, ktoré spôsobujú nadmernú pigmentáciu počas tehotenstva (čo ústi do chloazmy alebo „tehotenskej masky“), môžu spôsobiť aj stmavnutie pokožky po týchto kozmetických procedúrach. Okrem toho, hoci sú považované za bezpečné, môžu byť laser a elektrolýza bolestivé. A počas tehotenstva už tak či tak môžete pociťovať určité nepohodlie.

V každom prípade, väčšina z tohto nežiadúceho ochlpenia by sa mala stratiť tri až šesť mesiacov po pôrode.

Je bežné, aby vaše nechty rástli rýchlejšie?

Áno, hoci si ten rozdiel vôbec nemusíte všimnúť. U niektorých tehotných žien dokonca dôjde k spevneniu nechtov, ale iné majú pocit, že sú ich nechty mäkšie alebo krehkejšie. Tieto zmeny sú však iba dočasné a nechty sa po nejakej dobe po narodení dieťaťa vracajú do normálu. Ak sa telu dostávajú všetky živiny, ktoré potrebuje, mali by byť vaše nechty vo forme tri až šesť mesiacov po pôrode. Nechty na nohách potrebujú deväť mesiacov až jeden rok.

Medzičasom môžete chrániť nechty nosením gumených rukavíc počas domácich prác či umývania riadov. Ruky si natierajte hydratačnými krémami, hlavne kožu okolo nechtov a nechty samotné, obzvlášť ak sú lámavé a krehké.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac