11 trikov, ako si nechať narásť veľmi, veľmi dlhé vlasy

Posledná úprava 13.03.2023

Zapamätajte si, že nenarastú z noci do rána

Vlasy narastú iba o pol až jeden centimeter za mesiac. Aj to iba vtedy, ako sú zdravé a nemajú mnoho rozštiepených končekov. Preto je dôležité, aby ste sa trénovali v trpezlivosti.

Paradoxne, nožničky sú vašim priateľom

Je síce pravda, že ak si budete pravidelne zastrihávat končeky, vaše vlasy rýchlejšie neporastú. Budú však vyzerať zdravo a zabránite rozštiepeným končekom, aby sa štiepili dalej po vlase. Potom by ste si ich totiž museli zostrihat oveľa radikálnejšie. Ak budete čakat až dovtedy, pokým sa vám nezačnú štiepit pramene vlasov až do velkej výšky, budú v konečnom dôsledku vaše vlasy ovela kratšie. Práve preto je potrebné pravidelné zastrihávanie. Kaderníci odporúčajú každých 10 až 12 týždnov odstrihnút približne pol centimetra. Zabránite a vyhnete sa tak extrémnemu štiepeniu končekov.

Používajte kondicionér po každom použití šampónu

Ak máte vlhké vlasy, doprajte im kondicionér a ošetrite si ich. Časom, kvôli farbeniu či používaniu féna, sa začínajú končeky stenčovať. Kondicionér napomôže nahradiť lipidy a proteíny vo vnútri prameňa. Tiež zapečatí kutikulu, čím zabráni ďalšiemu prípadnému poškodeniu a vy si môžete nechať rást dlhšie a zdravšie vlasy.

A nešampónujte ich pri každom umývaní

Je až šokujúce, kolko žien nepoužíva po umytí vlasov kondicionér. Je to tá najhoršia vec, ktorú môžete svojim vlasom urobiť. Hlavne ak chcete, aby boli vaše vlasy dlhé. Vynechávať by ste mali skôr šampón. Účelom šampónu je totiž zmyt špinu a nánosy rôznych prípravkov na vlasy. Zmývate však zároveň aj dôležité prirodzené oleje, ktoré udržujú jednotlivé pramene jemné a zdravé. Ak naozaj potrebujete šampón, budte k svojim vlasom jemná a naneste ho iba na pokožku. Potom jednoducho nechajte, aby vám pena stiekla po prameňoch dolu. Ked si budete šampón zmývat, dostane sa tak aj k zvyšku vlasov.

Raz za týžden si urobte olejový zábal alebo masku na vlasy

Pretože vlasy, ktoré vám siahajú po plecia a nižšie, už majú niekolko rokov a potrebujú ovela viac jemnej a láskyplnej starostlivosti, než len kondicionér. Odborníci odporúcajú použit hydratacné masky a oleje, a to raz do týždna. Existujú aj rôzne domáce recepty na vlasové masky alebo ako mať dlhšie vlasy. Napríklad takýto: jednu šálku nerafinovaného kokosového oleja zmiešať s jednou polievkovou lyžicou mandľového oleja, jednou lyžicou makadamového a jednou lyžicou jojobového oleja. Pretože olej môže na vlasoch zanechať nejaké zvyšky, je vhodné aplikovať ho na navlhčené vlasy, nechať desat minút pôsobiť, potom použiť šampón a kondicionér ako zvyčajne. Tieto oleje dokážu dodať prameňom mastné kyseliny, po opláchnutí ich potom šampón vo vlasoch vlastne zapečatí.

Vyskúšajte výživové doplnky na posilnenie vlasov

Vaše telo potrebuje množstvo životne dôležitých výživných látok na to, aby vytvorilo nové vlasy, od dostatočného množstva proteínov až po obrovské množstvo esenciálnych vitamínov. Pozrite sa preto na váš jedálny lístok, pretože hoci konzumácia vyváženej stravy pomôže, nemusíte prostredníctvom jedla získavať dostatočné množstvo všetkých živín, potrebných na tvorbu a rast vlasov. Na tvorbu a rast zdravých vlasov, ktoré môžu narásť do obrovskej dlžky a následne odolať poškodeniu. Výživové doplnky sú vhodné pre všetkých, ktorým záleží na tom, aby ich vlas vyrastal a bol zdravší už v momente, ako sa dostane von z folikulu.

Vlasy si češte tak, ako by boli utkané zo zlata

Neustálym česaním a kefovaním si vlasy velmi ľahko poškodíte, a to je presný opak predsavzatia ako mať dlhšie vlasy. Ak si rozčesávate vlhké vlasy, uistite sa, že začnete od končekov a prepracujete sa až ku korienkom. Častokrát sa češeme inštinktívne od korienkov, to ale urobí z malého motanca jeden obrovský chuchvalec a môžete tak prísť o veľa vlasov. Odborníci odporúčajú používať kefu so štetinami z diviaka. Je totiž vhodná na jemné rozotretie prirodzeného mazu z vašej pokožky po celom vlase a je zároveň jemná k jednotlivým prameňom vlasov.

Zbavte sa bavlnenej návliečky na vankúši

Odborníci odporúčajú saténové materiály, pretože majú jemnejší povrch, ktorý vám nedomotá vlasy tak, ako klasicky tkaná bavlnená návliečka. Jednoducho sa zobudíte s ovela menším množstvom zamotaných vlasov.

Už nikdy, ale nikdy znovu si nezamotajte vlasy do ťažkej osušky

Čo by mohlo byť zlé na tom, ak si zabalíte vlasy do svojej supermäkkej osušky? Všetko… Vlasy sa vám pozachytávajú do všetkých tých vlákien a ked si ju ešte pevne omotáte okolo hlavy... Navyše, všetky tie tenučké, krehké pramienky okolo tváre sú na lámanie oveľa náchylnejšie. Ak už potrebujete turban, zvolte uterák z jemného mikrovlákna.

Vypnite si vlasy do copu

Je to jednoduchý krok, ako pomôcť zaistiť celistvost prameňov. Ak si na bežné nosenie vlasy zopnete do obyčajného konského chvosta, dovolíte im vyrást do silnej a nezničenej koruny krásy.

Po každom umývaní si vlasy opláchnite studenou vodou

Skutočne to pomáha, aby vlasy rástli a zostali dlho zdravé. Studená voda je voči vonkajšej vrstve vlasu oveľa jemnejšia, ľahšie po nich steká. Zabránite tak nedostatocnej hydratácii, lámaniu a poškodeniam kvôli teplu. Stačí iba pár sekúnd. Je to krok navyše, no týchto pár sekúnd môže pre vaše vlasy znamenať veľmi veľký rozdiel.

Čítajte ďalej Starostlivosť o vlasy po 50
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy