Rozštiepené končeky na vlasoch – ako ich odstrániť a zabrániť ich opätovnému vzniku

Posledná úprava 06.04.2023

Zázračné riešenia, po ktorých by všetky rozštiepené končeky zmizli, sú vždy iba dočasné triky a nedôjde k úplnému zastaveniu poškodzovania vlasov. Aby ste ich odstránili natrvalo, musíte ich odstrihnúť. Existuje však množstvo spôsobov ako môžete zabrániť, aby sa vám vlasy začali znovu na koncoch štiepiť.

Odstránenie rozštiepených končekov

Skontrolujte si poškodenie vlasov

Zblízka si prezrite vlasy, budete potrebovať zrkadlo a dobré svetlo. Rozštiepené končeky sa objavujú najčastejšie na spodkoch vlasov, vyskytnúť sa však môžu kdekoľvek vo vlasoch. Rozštiepené končeky a s tým súvisiace lámanie a celkové poškodenie vlasov sa môže objaviť v rôznych formách. Ak niektorú z nasledovných nájdete, odstráňte poškodené vlasy podľa nižšie uvedených inštrukcií:

  • konce vlasov štiepiace sa na dva alebo viac pramienkov,
  • diera v strede vlasov (viditeľnejšia, ak prameň vlasov stlačíte k sebe),
  • biele bodky na koncoch vlasov,
  • uzlíky na jednotlivých vlasoch (častejšie pri suchých, kučeravých vlasoch)

Odstrihnite si ich sami

Ak nepotrebujete obnoviť celkový strih vlasov, postarajte sa o rozštiepené končeky sama. Odstrihnite ich pomocou malých nožníc na vlasy, pretože klasické nožnice môžu vlasy rozstrapkať a viesť k ešte väčšiemu množstvu rozštiepených končekov, čím hrozí výraznejšie poškodenie vlasov. Zastrihnite jednotlivé pramene asi 6 mm nad rozštiepeným miestom. Ak ich podstrihnete príliš blízko poškodeného miesta, štiepenie sa začne veľmi rýchlo znovu objavovať.

  • Niektoré rozštiepené miesta vytvoria malé guličky priamo nad poškodením. Uistite sa, že odstrihnete aj tie.
  • Môže to trvať dlho, hlavne pri hustých poškodených vlasoch. Ale musíte prejsť celú dĺžku vlasov, aby ste ich mohli osviežiť a ošetriť.

Vlasy si strihajte pravidelne

Kaderník môže rozštiepené končeky vždy podstrihnúť, zvyčajne ale odstrihne 0,6 až 2,5 cm z dĺžky vlasov. Ako dlho budete medzi jednotlivými strihaniami čakať, závisí na type vašich vlasov, na zdraví vlasov a na tom, koľko času ste ochotná obetovať vyhľadávaniu rozštiepených končekov. Môže ísť o šesť týždňov až šesť mesiacov.

  • Ak si končeky nezastrihujete sama, vyhýbanie sa kaderníkovi vaše dlhé vlasy nezachráni. Zanedbané rozštiepené končeky budú slabšie a slabšie, až sa nakoniec odlomia.

Podniknite kroky na zachránenie dĺžky svojich vlasov

Ak podstrihávanie rozštiepených končekov ovplyvňuje dĺžku vašich vlasov, skúste sa zamyslieť nad tým, že by ste si vlasy nechali ostrihať po vrstvách. Požiadajte kaderníka, aby podstrihol poškodené vlasy z hornej vrstvy a nižšie vrstvy nechal tak. Tým zachová dĺžku vlasov. Ak máte veľmi kučeravé vlasy, používajte prostriedok na ich zjemnenie. Budete ich potom môcť upravovať oveľa jednoduchšie, takže nebude potrebné podstrihovať zdravé vlasy.

Produkty na obnovu poškodených vlasov používajte opatrne

Existujú kondicionéry a iné komerčné produkty, ktoré tvrdia, že „zahoja“ rozštiepené končeky. Síce ich „zlepia“ a spoja, takže poškodenie nebude viditeľné, ale stále tam bude. Môžete ich použiť ako dočasné riešenie, dlhodobo sa na ne ale spoliehať nemôžete, pretože si vlasy poškodíte ešte viac.

  • Tieto produkty môžu pomôcť zabrániť budúcemu poškodeniu inak zdravých vlasov.

Umývanie, sušenie a česanie pre zdravé vlasy

Šampón aplikujte s mierou

Priveľa šampónu môže odplaviť zdravé oleje a maz z vlasov, čím sa vlasy stávajú náchylnejšie na poškodenie. Pozrite si tipy a nájdite si svoj režim na minimalizáciu rozštiepených končekov:

  • Neumývajte si vlasy častejšie ako trikrát za týždeň (alebo ešte menej, ak máte husté kučery alebo afro-štruktúru vlasov).
  • Umývajte si iba vlasovú pokožku a vlasy, ktoré sú k nej najbližšie. Zvyšok vlasov nechajte tak. Šampón, ktorý po nich steká dolu ich umyje dostatočne.
  • Horúca voda odplavuje ochranné oleje, preto si vlasy zmývajte najchladnejšou vodou, akú znesiete.
  • Ak sa vám vlasy stále rýchlo štiepia, vyskúšajte iný, jemnejší šampón. Vyhýbajte sa šampónom s obsahom sulfátov alebo parabénov.

Používajte kondicionér

Po použití šampóna aplikujte kondicionér po celej dĺžke vlasov. Nechajte ho pôsobiť minimálne tri minúty, než ho z vlasov zmyjete.

Vlasy sušte jemne

Energické trenie vlasov uterákom nie je dobrý nápad. Namiesto toho pomocou uteráka vodu z vlasov jemne vytlačte. Keď už prebytočnú vodu odstránite, nechajte vlasy vyschnúť voľne na vzduchu.

  • Ak potrebujete sušenie urýchliť, použite fén, ktorý nastavíte na strednú alebo nízku teplotu. Ideálne je, nastaviť fén na studený vzduch. Držte ho od vlasov v niekoľko centimetrovej vzdialenosti, minimalizujete tak poškodenie vlasov.
  • Ak si bežne vlasy točíte do uteráka, skúste ho vymeniť za bavlnené tričko.

Vlasy pravidelne hĺbkovo ošetrujte

Ak váš režim starostlivosti o vlasy nefunguje, skúste „hĺbkové ošetrenie“, a to raz alebo dvakrát za mesiac. Patrí sem aplikácia kondicionéra alebo oleja, ktorý na vlasoch necháte chvíľu pôsobiť. Oleje ako jojobový a kokosový olej sú na tento účel fantastické. Pozrite si konkrétny príklad postupu starostlivosti:

  • Dosiahnite, aby boli vaše vlasy pekné a hydratované.
  • Do dlane si dajte malé množstvo hĺbkového kondicionéru, približne veľkosti mince. Menšiu mincu pre vlasy po plecia a väčšiu mincu pre vlasy po pás.
  • Votrite poriadne do vlasov.
  • Nechajte päť minút pôsobiť, v prípade veľmi poškodených vlasov pokojne aj desať minút.
  • Spláchnite studenou vodou.

Objavte jemný hrebeň alebo kefu

Váš hrebeň alebo kefa by vám mali pomôcť pri rozmotávaní vlasov, nemali by ich vytrhávať. Najlepšou voľbou pre ľudí s poškodenými vlasmi je hrebeň so širokými medzerami medzi zubami, ideálne drevený. Ľudia s riedkymi vlasmi môžu používať úzke zuby, drevený hrebeň alebo kefu z diviačích štetín (prípadne iných ohybných prírodných štetín).

Češte a kefujte ich jemne

Začnite na spodku vlasov a postupne sa prepracujte až ku korienkom. Ak sa dostanete k zamotaným vlasom, prestaňte česať a rozmotajte ich najskôr prstami, až potom pokračujte v česaní.

  • Prestaňte si vlasy tupírovať. Takto na vlasy tlačíte „proti srsti“, takže sa vám ľahšie lámu.
  • Nečešte ich viac, než je nutné. Keď sa vám darí prejsť hrebeňom alebo kefou po vlasoch bez prekážok a zádrhelov, ste učesaná.
  • Vlasy sú veľmi krehké, keď sú mokré. Preto ich češte iba za sucha. Výnimkou je, ak máte veľmi nepoddajné, husté a kučeravé vlasy. Tie je vhodnejšie česať, kým sú mokré.

Chráňte si vlasy

Vlasy si chráňte aj počas spánku

Počas spánku si vlasy zapleťte do vrkoča, takto zabránite vzniku spletených zamotaných vlasov a tiež lámaniu vlasov. Pomôcť môže aj čiapka na spanie alebo hodvábny vankúš.

Stravujte sa vyrovnane

Uistite sa, že dostávate odporúčané množstvá vitamínov a proteínov, aby ste zaistili, že vaše telo vytvára najzdravšie vlasy, aké len môže. Zdravé tuky ako omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť udržiavať vlasy kompaktné a lesklé.

  • Vitamín E je obzvlášť užitočný vitamín. Vitamín E sa nachádza v mnohých potravinách, napríklad v orechoch, semenách, avokáde, rastlinných olejoch, v niektorej listovej zelenine a tiež v niektorých rybách.

Olejujte si vlasy kvôli ich ochrane

Používajte oleje bohaté na živiny, napríklad mandľový olej, arganový olej, vajíčkový olej, ricínový olej alebo extra panenský olivový olej. Takto navlhčíte jednotlivé pramene vlasov a zabránite ich štiepeniu. Používajte olej dvakrát týždenne, cez noc prekryte vlasy čiapkou na vlasy, ráno ich zmyte.

  • Vyhýbajte sa produktom, ktoré obsahujú parafín alebo petrolej, ktoré spôsobujú vysychanie vlasov.
  • Olej aplikujte do stredu vlasov a na končeky vlasov. Aplikovanie oleja blízko vlasovej pokožky môže spôsobiť hromadenie mazu a lupín, dokonca môže poškodiť korienky.

Používajte sponky a gumičky, ktoré vlasy neničia

Tesné gumičky alebo akékoľvek čelenky a gumičky s kovovými časťami môžu vlasy poškodiť. Hlavne, ak ich máte na hlave veľmi dlho. Látkové gumičky a stužky sú k vlasom šetrnejšie.

Používajte masku na vlasy

Dať si masku na vlasy raz za jeden či dva týždne vám pomôžu udržať si vlasy zdravé, hydratované a nepoškodené. Nechajte pôsobiť tridsať minút. Aplikujte všade okrem miest blízko vlasovej pokožky.

  • Skúste si namiešať vlastnú masku z olivového oleja, medu a kondicionéra.

Vyhýbajte sa poškodeniu vlasov

Vlasy chráňte pred teplom a horúčavou

Teplo znehodnocuje keratín (proteín) vo vlasoch, oslabuje ich a robí ich náchylnými na lámanie a štiepenie končekov. Úprava vlasov teplom je hlavnou príčinou poškodených a rozštiepených končekov. Patrí sem fénovanie horúcim vzduchom, úprava vlasov za tepla, žehlenie a natáčanie vlasov a tiež parné procedúry. Ak predsa len využívate tieto procedúry, dodržujte tieto zásady:

  • Vlasy nevyrovnávajte ani ich inak neošetrujte za pomocou tepla častejšie, než raz za dva týždne. Ešte lepšie by bolo iba raz za mesiac.
  • Kúpte si takú žehličku na vlasy či iné nástroje, ktoré umožňujú nastavovanie teploty. Nenastavujte ich na viac ako 180°C.
  • Upozornite kaderníka, že pri úprave vlasov preferujete použitie nízkej teploty.

Pred kúpaním v bazéne či jazere si vlasy chráňte

Pouvažujte nad nanesením produktu určeného na hydratáciu vlasov pred plávaním. Prípadne použite kondicionér, ktorý sa z vlasov nezmýva. Prípadne si vlasy naolejujte alebo používajte plaveckú čiapku. Ak si vlasy pred kúpaním opláchnete a namočíte, zredukujete neskoršie vstrebávanie škodlivých látok z bazénov. Následne si čo najskôr po kúpaní vlasy umyte šampónom.

Vlasy si umývajte vo vlažnej vode

Ak máte jemné vlasy, môžu ich minerály a chlór obsiahnuté vo vode poškodzovať. Ak máte „tvrdú“ vodu a obsahuje vysoké hladiny uhličitanu vápenatého, skúste si kúpiť systém na jej zmäkčenie. Používajte filtračný systém na odstránenie chlóru, ak je to potrebné.

Vlasy chráňte pred slnkom

Ultrafialové lúče môžu byť pre vaše vlasy aj pokožku veľmi škodlivé. Noste klobúk alebo si dávajte kondicionér s ochranou proti slnečnému žiareniu, ktorý sa z vlasov nezmýva.

Zmiernite svoju závislosť na prípravkoch na vlasy

Farby na vlasy a bielidlá sú pre vlasy obzvlášť škodlivé, ale každý výrobok má šancu vlasy „opotrebovať“. Snažte sa ich používať iba vtedy, ak je to skutočne potrebné. A vaše vlasy môžu zostať zdravé oveľa dlhšie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy