Pomáha kyselina listová rastu vlasov?

Posledná úprava 12.04.2023

Rovnako ako zvyšok tela, zdravé vlasy závisia na dostatočnom množstve výživy zo zdravej stravy. V akejkoľvek diskusii o vitamínoch potrebných pre rast vlasov je nemožné ignorovať výhody kyseliny listovej, vitamínu B-9. Kyselina listová je vo vode rozpustný vitamín B, ktorý je veľmi dôležitý pre zdravý rast vlasov. Aj keď tento vitamín sám o sebe nepodporuje nový rast vlasov, spoločne s ostatnými B vitamínmi podporuje ich rast a udržiava pokožku vlasov a vlasy zdravé. Nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť, že vlasy stratia farbu.

Okrem pomoci rastu vlasov, kyselina listová tiež pomáha pri normálnej tvorbe červených krviniek, udržiava centrálny nervový systém, a je tiež užitočná pre normálny rast a vývoj. Spolu s ďalšími ôsmimi vitamínmi skupiny B, kyselina listová hrá úlohu pri podpore optimálneho zdravia nervov, očí, pečene, kože a vlasov.

Prečo je kyselina listová dôležitá pre rast vlasov?

Je to jeden zo skupiny vitamínov B, ktoré podporujú rast vlasov. Kyselina listová pomáha pri premene potravín, ktoré jeme, na energiu a pomáha pri spracovaní a použití týchto živín. Keď sa živiny dostanú do vlasov, vlasy budú viac lesklé a žiarivé. Tiež budú rásť normálne a budú menej vypadávať. Kyselina listová tiež pomáha pri delení buniek, vrátane buniek nachádzajúcich sa vo vlasových folikuloch a riadi a podporuje zdravý rast vlasov. Vzhľadom k tomu, že rast vlasov závisí na pravidelnej regenerácii buniek vo folikuloch, stály prísun kyseliny listovej je potrebný na podporu tohto procesu. Každý problém s vlasmi spôsobený kyselinou listovou môže byť typicky napravený konzumáciou potravín obohatených kyselinou listovou tak, aby sa hladina kyseliny listovej vrátila do normálu.

Lieči predčasné šedivenie

Zistilo sa, že nedostatok kyseliny listovej často spôsobuje, že vlasy zase predčasne šedivejú. Červené krvinky vtedy rastú väčšie, než je obvyklé, čo spôsobuje ochorenie známe ako megaloblastická anémia. Jednou z vážnejších komplikácií tohto typu anémie je šedivenie a kučeravenie vlasov, takže keď si všimnete predčasné šedivenie vlasov, uistite sa, že Vaše telo dostáva potrebné množstvo kyseliny listovej.

Podporuje zdravý rast vlasov

Kyselina listová hrá veľkú úlohu pri trávení sacharidov, tukov a bielkovín, ktoré sú k dispozícii v tele, takže potrebné množstvo kyseliny listovej pomáha pri zmierňovaní príznakov rôznych porúch, vrátane alopécie, vzorového vypadávania vlasov u mužov, poruchy vlasov a hirzutizmu, alebo nadmerného ochlpenia u žien, na miestach, kde chlpy obvykle nerastú.

Čo sa stane pri nedostatku kyseliny listovej?

Kyselina listová je dôležitý vitamín, ktorý telo potrebuje pre rôzne funkcie. Nedostatok kyseliny listovej v tele môže spôsobiť vypadávanie vlasov a dokonca aj predčasné šedivenie. Aj dievčatá a ženy v plodnom veku môžu chrániť a podporovať svoje reprodukčné zdravie užívaním zodpovedajúceho množstva kyseliny listovej.

Príliš veľa kyseliny listovej môže byť zdraviu škodlivé

Užívanie väčšieho množstva kyseliny listovej ako je potrebné môže mať vplyv na absorpciu antibiotika tetracyklínu, čo znižuje jeho účinnosť. Nadmerné množstvo kyseliny listovej môže spôsobiť vypadávanie vlasov a ďalšie zdravotné problémy. Kyselina listová je prospešná pri formovaní chrbtice a nervového systému plodu vo vnútri maternice. Z tohto dôvodu lekári kyselinu listovú odporúčajú tehotným ženám. Ženy by mali pravidelne užívať 400-600 mikrogramov kyseliny listovej pred počatím aby sa zabránilo vrodeným poruchám dieťaťa. Tento vitamín sa môže užívať ako doplnok stravy, ale prirodzene sa vyskytuje v rôznych potravinách ako je zelená listová zelenina, ovocie, strukoviny, orechy a chlieb a cereálne výrobky.

Kyselina listová pomáha pri raste vlasov, ale je tu aj mnoho ďalších vitamínov, ktoré Vám môžu pomôcť ku zdravým vlasom a tiež pomôcť proti ich vypadávaniu. Je nutné jesť dobre vyváženú stravu tak, aby telo dostalo všetky potrebné živiny, ktoré pomáhajú pri udržiavaní tela a vlasov zdravých.

Odporúčaná denná dávka kyseliny listovej

Odporúčaná denná dávka kyseliny listovej pre dospelých nad 19 rokov je 300-400 mikrogramov denne, a nie viac ako 1000 mikrogramov denne pre mužov aj ženy. Tehotné ženy, tie, u ktorých je šanca, že môžu otehotnieť alebo dojčiace ženy, by mali dostávať 400-600 mikrogramov kyseliny listovej v potrave denne. Je dôležité udržať správnu rovnováhu kyseliny listovej v tele.

Hlavné zdroje kyseliny listovej

Je mnoho obyčajných potravín, ktoré sú bohaté na kyselinu listovú. Niektoré z týchto potravín sú varená sušená fazuľa, hrach, šošovica, špenát, špargľa, rímsky šalát, repa, brokolica, kukurica, hrášok, paradajková šťava, kokteil zo zeleninovej šťavy, ružičkový kel, pomarančový džús, konzervovaný ananásový džús, žltý melón, vodný melón, konope, sója, zelený melón, zemiaky, konzervovaný grapefruitový džús, banány, maliny, chudé mäso, grapefruity, jahody, celozrnná pšeničná múka, kávové zrná, cestoviny z obohatených obilnín, celozrnné pečivo, arašidové maslo, slnečnicové semená, mlieko, sójové výrobky a výrobky z orechov, najmä vlašských orechov. Zaradenie týchto potravín do stravy určite pomôže, aby vaše vlasy rástli rýchlejšie.

Doplnky výživy s kyselinou listovou

Užívanie doplnkov s kyselinou listovou pre rast vlasov je určite dobrý nápad, ak si chcete zachovať zdravé vlasy. Veľmi zriedkavo boli pozorované alergické reakcie na kyselinu listovú, ktoré zahŕňajú kožné vyrážky, svrbenie a ťažkosti s dýchaním, takže je vždy lepšie poradiť sa s lekárom skôr, ako začnete užívať akýkoľvek nový vitamínový doplnok, vrátane kyseliny listovej.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy