Domov / / / 50 domácich receptov proti pre...

50 domácich receptov proti predčasnému šediveniu vlasov

Posledná úprava 15.08.2017

Predčasné šedivenie vlasov je pre mladého človeka v drvivej väčšine prípadov priam pohroma. Aby ste sa nechcených šedín zbavili, potrebujete vhodný „liečebný plán“. Existuje mnoho faktorov, ktoré sú za predčasné šedivenie vlasov zodpovedné. Existuje tiež viacero riešení, ako predčasné šedivenie zvrátiť. Ideálne je vyskúšať najskôr bezpečné prírodné a domáce lieky. Komplikované metódy a chemické prísady totiž môžu viesť napríklad aj k vypadávaniu vlasov.

Prirodzenému cyklu šedivenia vlasov zabrániť nemožno. Môžete však ochrániť vlasy pred predčasným šedivením.

Šedivé vlasy sú pre mnohých ľudí nočnou morou, hlavne ak ste čerstvý tridsiatnik. Predčasné šedivenie vlasov je jav, ktorý sa týka širokých más ľudí. Dochádza k nemu, keď vlasy vyčerpajú pigment nazývaný melanín. Ako človek starne, klesajú zásoby melanínu a to spôsobuje šedivenie vlasov. Ďalším faktorom zodpovedným za šedivenie vlasov sú genetické predispozície, prirodzené chemické zmeny a vystavovanie sa znečisteniu z prostredia.

Ako liečiť predčasné šedivenie vlasov?

Aby ste začali riešiť predčasné šedivenie vlasov, mali by ste sa pozrieť na svoje súčasné stravovanie, pretože predčasné šedivenie so stravou významne súvisí.

Stravovanie

Vaše stravovanie zohráva veľmi dôležitú úlohu, aj pokiaľ ide o zachovanie farby vlasov. Treba jesť potraviny bohaté na železo, vitamín A, B a minerály. Potraviny s vysokým obsahom zinku, železa a medi pomáhajú udržať vlasy zdravé. Padanie vlasov môže spôsobiť nedostatok zinku. Nízke množstvá medi v tele môžu znížiť zásoby melanínu. Zdrojmi zinku sú červené mäso, kuracina a zelená zelenina. Hovädzina, vajcia, červené mäso, pšenica a slnečnicové semienka sú dobrým zdrojom železa. Kešu, mandle, kraby, ustrice a vaječné žĺtka sú dobrým zdrojom medi. Jedzte tmavozelenú zeleninu, žlté ovocie, karfiol, banány, rajčiny, cereálie, obličky, pečeň, jogurt, droždie, pšeničné klíčky, a tak ďalej.

Jedzte potraviny bohaté na železo ako slnečnicové semená, červené mäso, sušené marhule, pšenica či petržlen. Tiež na jód, kam patria banány, mrkva, ryby. Potraviny s vysokým množstvom antioxidantov, ktoré ničia voľné radikály, pretože tie zase ničia vlasové bunky. Vyhýbajte sa vysmážaným, mastným a štipľavým jedlám.

Jedzte potraviny bohaté na kyselinu para-aminobenzoovú, nachádza sa v obličkách, pečeni, droždí, celých zrnách. Minimalizujte príjem čaju, kávy a alkoholu. Užívajte vitamín B12 a kyselinu pantoténovú (vitamín B5). Pite veľa vody a prestaňte fajčiť.

Na predčasné šedivenie vlasov sú efektívne aj tieto domáce recepty:

 1. Uvarte niekoľko indických egrešov (amla) v kokosovom oleji, až pokým nesčernejú. Zmes naneste na vlasy ako kúru na predčasné šedivenie vlasov.
 2. Nastrúhajte zázvor a zmiešajte ho s lyžičkou medu. Zmes denne jedzte, takto budete bojovať proti predčasnému šediveniu vlasov.
 3. Vmasírujte si do vlasovej pokožky kokosový olej s citrónovou šťavou. Prirodzene tak dosiahnete okrem iného aj žiarivé a zdravé vlasy.
 4. Vmasírujte si do vlasovej pokožky maslo z kravského mlieka. Opakujte dvakrát do týždňa a spomalíte predčasné objavovanie šedín.
 5. Uvarte lístky kari v kokosovom oleji. Varte, pokým listy nesčernejú. Naneste na vlasovú pokožku a korienky vlasov. Je to vhodné tonikum proti vypadávaniu vlasov a navrátenie pigmentu do vlasov. Lístky kari obsahujú prírodný pigment. Možno ich použiť s cmarom alebo tvarohom, predídete tak predčasnému šediveniu vlasov.
 6. Urobte si zmes z 2 lyžíc prášku henny, 1 lyžičku jogurtu, 1 lyžičku pasty senovky gréckej, 3 lyžičky kávy, 2 lyžičky pasty z listov bazalky a 3 lyžičky mätovej šťavy. Naneste si ju na vlasy. Po troch hodinách zmyte šampónom. Túto domácu kúru proti predčasnému šediveniu vlasov používajte pravidelne.
 7. Vezmite rebrovitú tekvicu (torai) a naložte ju na 3 až 4 hodiny do kokosového oleja. Zmes varte, pokým nesčernie. Olejom si potom namasírujte vlasy.
 8. Vezmite 1 lyžicu soli a dajte do silného čierneho čaju. Touto zmesou si pomasírujte hlavu a vlasy. Po hodine zmyte. Na predčasné šedivenie vlasov používajte zmes pravidelne.
 9. Šťava z cibule je veľmi dobrou domácou kúrou na predčasné šedivenie vlasov. Vlasom dodáva červenkastý nádych. Táto kúra je výborná proti plešateniu a vypadávaniu vlasov.
 10. Na umývanie vlasov používajte jemný bylinný šampón.
 11. Vezmite štipku čierneho korenia, pol šálky tvarohu a zmiešajte. Pridať môžete aj citrónovú šťavu.
 12. Vo vode varte 20 minút harmanček. Čaj nechajte vychladnúť, zlejte a výluh použite na ošetrenie predčasného šedivenia.
 13. Aplikujte pastu z indických egrešov (amla) na vlasy – vlasy stmavnú a spevnejú.
 14. Vlasy si umývajte v citrónovej vode, pomôžete si tak proti šediveniu. Citrón je prírodné farbidlo, pri pravidelnom používaní dodáva vlasom hnedastý nádych.
 15. Zmiešajte rozmarín a šalviu jedna k jednej a uvarte z nich čaj. Výluh je prírodnou farbou na vlasy. Môžete si ňou farbiť šedivé vlasy.
 16. Henna zmiešaná s kokosovým olejom navráti vlasom tmavú farbu.
 17. Vmasírujte amlu (indický egreš), mandľový olej, citrónovú šťavu do šedivých vlasov. Amla je najlepšou prísadou na obnovenie pigmentácie vo vlasoch. Vlasy budú krásne a žiarivé.
 18. Na niekoľko hodín namočte zopár sušených indických egrešov (amla). Uvarte čaj a pridajte lyžičku eukalyptového oleja. Zmes nechajte cez noc v železnej nádobe. Zmes potom ráno zmiešajte s tvarohom, citrónovou šťavou a vajcom. Zmes použite proti predčasnému šediveniu vlasov raz za 15 dní.
 19. Hustý čierny čaj dodá vlasom tmavú až čiernu farbu.
 20. Denne pite šťavu z amly, nahradíte pigment vo vlasoch. Amla poslúži aj ako prevencia predčasného starnutia.
 21. Trenie nechtov o seba zvyšuje prúdenie krvi vo vlasovej pokožke, takto posilníte korienky, zabránite vypadávaniu vlasov a spomalíte predčasné šedivenie vlasov.
 22. Listy z guavy sú pri liečbe predčasného šedivenia vlasov veľmi efektívne.
 23. Na vlasovú pokožku naneste čerstvú šťavu z amarantu, zachováte pigment a zabránite vypadávaniu vlasov.
 24. Aplikujte mandľový olej a citrónovú šťavu na 30 až 40 minút. Je to kúra na predčasné šedivenie vlasov.
 25. Proti predčasnému šediveniu vlasov nanášajte gél z aloe vera.
 26. Na stmavnutie vlasov použite olej z rozmarínu.
 27. Uvarte 250 gramov horčičného oleja spolu so 60 gramami lístkov henny. Prípravok naneste na vlasy a zabránite predčasnému šediveniu vlasov.
 28. Naneste indický ženšen na vlasovú pokožku, tak zvýšite obsah melanínu vo vlasoch.
 29. Na vlasy naneste ligustrum (vtáčí zob). Je to veľmi populárna bylina, ktorú v číne používajú na navrátenie farby vlasom a na prirodzené ošetrenie šedivých vlasov.
 30. Užívajte biotín na spomalenie šedivenia vlasov. Vaječné žĺtky, sójové kvasnice, rajčiny, mrkva, kravské mlieko, kozie mlieko, ovos, vlašské orechy, uhorky, mandle sú dobrými zdrojmi biotínu.
 31. Vyskúšajte olej z bhringraju (eclipta alba) na stmavnutie vlasov. Môžete ho užívať perorálne. Získate tak čierne, husté a lesklé vlasy.
 32. Na sušenie vlasov nepoužívajte fén, údajne spôsobuje šedivenie vlasov. Nuž, ktovie...zaručene však vlasy vysušuje a fyzicky poškodzuje.
 33. Vyskúšajte olej z motia rosha. Je vhodný na predčasné šedivenie, rozštiepené končeky, vypadávanie vlasov a dodanie lesku matným vlasom. Olej z motia rosha stimuluje pigmentové bunky vo vlasoch. Je dobrý aj proti nespavosti.
 34. Na noc namočte hennu, ráno zmiešajte s rozomletými vlašskými orechmi. Vlasy dostanú prirodzený odtieň.
 35. Užívajte doplnok medi, perorálnu koloidnú meď na boj proti predčasnému šediveniu vlasov.
 36. Na predčasné šedivenie vlasov je dobrý aj sezamový olej či olivový olej so šťavou z dyne. Získate žiarivé, čierne, pevné vlasy.
 37. Na 45 minút si dajte na hlavu zmes heny, šťavy z pol citróna, lyžičky pomletej kávy a vajca.
 38. Vlasy si umývajte šampónom bohatým na omega-3 kyseliny či olej Emu alebo olej Mira. Omladíte si bunky tvoriace pigment, teda melanocyty.
 39. Aplikujte eugenolový (klinčekový) olej na prírodné ošetrenie predčasného šedivenia vlasov.
 40. Môžete vyskúšať aj tablety proti šediveniu vlasov.
 41. Namočte sušené listy šalvie na dve hodiny do vody. Prípravok potom použite na opláchnutie vlasov. Takto vám vlasy stmavnú bez použitie chémie.
 42. Jedzte potraviny bohaté na kyselinu listovú, napríklad tmavozelenú zeleninu, listovú zeleninu, cereálie, vignu čínsku, restovanú hovädziu pečeň.
 43. Denne jedzte zmes cmaru a 2 lyžíc kvasníc, pšeničných klíčkov. Je to dobrá kúra na šedivé vlasy.
 44. Nimbový olej (neem) tiež slúži ako prevencia predčasného šedivenia. Dokonca dokáže vyliečiť zápaly na vlasovej pokožke.
 45. Vonkajšie šupky čiernych vlašských orechov uvarte vo vode, približne 15 až 20 minút. Nechajte pôsobiť 30 minút. Je to prírodná farba pre šedivé vlasy. Tmavé vlašské orechy sú výborným prírodným farbivom. Účinok pretrvá až 6 týždňov a to aj napriek pravidelnému umývaniu.
 46. Orechy môžete aj jesť, 5 až 6 denne. Sú bohatým zdrojom medi a zinku. Oba prvky sú zodpovedné za tvorbu melanínu.
 47. Na predčasné šedivenie vlasov môžete použiť aj arnikový olej. Vyrába sa zo sušených kvetov arniky. Vďaka protizápalovým vlastnostiam dokáže pomôcť proti predčasnému šediveniu vlasov, vypadávaniu vlasov a plešateniu.
 48. Vlasový olej brahmi je dobrý proti predčasnému šediveniu vlasov, lupinám aj rozštiepeným končekom.
 49. Naneste si na vlasy egreše s mangovými semienkami, aj to je kúra proti šediveniu vlasov.
 50. Na umývanie vlasov používajte letnú vodu, nie horúcu. A nedovoľte, aby vám zbytočné obavy a stres sfarbili hlavu na bielo.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy