8 zlozvykov, kvôli ktorým vyzeráte staršie

Posledná úprava 26.07.2022

Starostlivosť o vlasy

Zlozvyk: Automaticky nastavíte nástroje na úpravu vlasov na najvyššiu teplotu.

Prečo vás to robí staršou: Keď si na vlasy vypustíte horúčavu, a je jedno, či ide o fén, žehličku na vlasy alebo kulmu, vytvoríte vo vlasovom vlákne drobné vzduchové bublinky. Tieto bublinky spôsobujú lámanie, takže vlasy pôsobia redšie a vy staršie.

Ako problém riešiť: Pokiaľ ide o fény, je veľmi dôležitá vzdialenosť medzi dýzou a vlasmi. Najmenšiu škodu spôsobilo fénovanie zo vzdialenosti 15 cm (v porovnaní s 10 cm a 5 cm), a to aj pri dlhšom fénovaní. Existuje tiež viacero strihov a účesov, ktoré netreba upravovať teplom a napriek tomu vyzerajú upravene. Ak sa so svojím fénom či kulmou nedokážete rozlúčiť, použite najskôr prostriedok na ochranu pred teplom. Prístroj nastavte na stredný ohrev a neprechádzajte ním opakovane na tom istom mieste na vlasoch.

Nočné vyjedanie

Zlozvyk: Neustále ďobkanie a pojedanie krekrov, sušienok a iných drobností.

Prečo vás to robí staršou: Konzumácia rafinovaných sacharidov a cukrov spôsobuje rapídne výkyvy krvného cukru. Molekuly cukru putujú krvou do všetkých buniek v tele, spájajú sa s tukmi a proteínmi. Keď sa tento cukor naviaže na kolagén (bielkovinu, ktorá dodáva pokožke jej pružnosť) bez prítomnosti enzýmu, dôjde k procesu nazývanému glykácia. Výsledná kombinácia kolagénu a cukru je potom tuhšia, čo môže viesť k vzniku vrások a ku zhoršenému obehu v koži.

Ako problém riešiť: Dajte si radšej oriešky či jogurt. Teda potraviny s nízkym glykemickým indexom, ktoré sú pre vás lepšie.

Cvičenie a posilňovanie

Zlozvyk: Vraštenie tváre, žmúrenie, stonanie, namáhanie svalov tváre pri zdvíhaní závaží.

Prečo vás to robí staršou: Viete, že žmúrenie môže spôsobiť vrásky, preto je dobré investovať do kvalitných slnečných okuliarov. Jasné slnečné svetlo ale nie je jediná vec, kvôli ktorej žmúrite. Namáhanie tvárových svalov počas cvičenia má rovnaký efekt.

Ako problém riešiť: Urobte zopár drepov pred zrkadlom, aby ste videli, či sa pri tom „šklebíte“. Ak áno, snažte sa zamerať na dýchanie počas drepov. Ťažko krčiť tvár, keď vdychujete alebo vydychujete.

Hladký, sexy konský chvost alebo drdol

Zlozvyk: Nosíte vlasy príliš sčesané, upäté a natiahnuté.

Prečo vás to robí staršou: Opakované upravovanie vlasov a ťahanie korienkov vlasov môže viesť k trakčnej alopécii, či ustupujúcej vlasovej línii.

Ako problém riešiť: Takýto typ straty vlasov je možno ľahko zvrátiť, ak sa podchytí zavčasu. Miesto začesania vlasov do upätého konského copu si zčešte vlasy z tváre radšej do voľného chaotického drdolu. (Pozri tiež, ako vyzerá správna starostlivosť o vlasy.)

Vaše predsavzatia o zdravom stravovaní a starostlivosť o telo

Zlozvyk: Vyhýbate sa tukom.

Prečo vás to robí staršou: Zdravé tuky, ako omega-3 mastné kyseliny, pomáhajú tlmiť zápaly v tele. Telo je potom menej náchylné na tvorbu vyrážok a akné, ružovku a iné zdravotné problémy, ktoré vyústia do začervenania. Omega-3 sú tiež prevenciou rozpadu kolagénových a elastínových vlákien v pokožke, ktoré tvoria jej výplň.

Ako problém riešiť: Nikto vám nebráni obmedziť príjem nasýtených tukov. Uistite sa ale, že konzumujete potraviny so zdravými, nenasýtenými tukmi, napríklad avokádo, losos, olivový olej a ľanové semienka.

Tik neskorého popoludnia

Zlozvyk: Triete si oči.

Prečo vás to robí staršou: Agresívne trenie spôsobí nielen to, že si môžete dolámať mihalnice a tieto vám budú padať. Môžete si poškodiť aj oblasť pod očami, môže vám začervenať pokožka, takže budete vyzerať obzvlášť unavená. Zmizne to, ale musíte si oči prestať trieť.

Ako problém riešiť: Vymyslite si nový návyk, ktorý vám ochráni zrak a mladistvý vzhľad. Pravidlo 60:20:20. Buďte minimálne 60 centimetrov od objektu, na ktorý sa zahľadíte, pohľad udržte minimálne 20 sekúnd a toto opakujte každých 20 minút.

Vaše raňajky na štýl vstať a ísť

Zlozvyk: Piť smoothie iba z ovocia.

Prečo vás to robí staršou: Možno si pomyslíte, veď čerstvé ovocie a zelenina je plná antioxidantov, ktoré sa spájajú s bojom s voľnými radikálmi poškodzujúcimi kožné bunky. Áno, to určite áno. Ale džúsy, ktoré obsahujú množstvo ovocia (a iba ovocia), mávajú zvyčajne neuveriteľne vysoké hladiny fruktózy. A hoci je fruktóza prírodný cukor, môže dochádzať k procesu glykácie, čo robí vašu pokožku unavenou a vyčerpanou.

Ako problém riešiť: Pridajte do mixéra aj nejaký kel. Tmavá zelenina a listová zelenina obsahuje najvyššie množstvá antioxidantov, ktoré chránia pokožku. Vrátane zinku, ktorý pomáha štiepiť kolagén, budovať nový kolagén a brániť tvorbe vrások. (pozri tiež zelené smoothie pre omladenie pleti)

Starostlivosť o pleť s ohľadom na príznaky starnutia

Zlozvyk: Denná aplikácia slnečného krému, ale iba na tvár. A zabúdate na antioxidanty.

Prečo vás to robí staršou: Napriek tomu, že si už ženy vzali k srdcu používanie opaľovacieho krému na tvár, príliš veľa žien stále zanedbáva ruky. Aj ruky sú náchylné na príznaky starnutia. Napríklad strata tuku, kvôli čomu sa zvýrazňujú žily. UV žiarenie škodí rukám vo forme škvŕn a vrások. Mnohí dermatológovia odporúčajú antioxidanty na minimalizáciu poškodenia od slnka a znečistenia. Znečistenie sa spája s viacerými príznakmi starnutia tváre, ako sú napríklad tmavé starecké škvrny. Predstavte si opaľovací krém ako zámok na dverách domu a antioxidanty ako poplachové zariadenie proti vlámaniu. Najdôležitejšie je zamknúť dvere. Extra dodatočnú ochranu však máte, pokiaľ zamknete a súčasne zapnete alarm.

Ako problém riešiť: Nezabudnite natierať opaľovacím krémom aj chrbty rúk, hlavne počas šoférovania. UVA lúče, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu pri starnutí pokožky, prenikajú aj cez sklo. Ak budete hľadať výrobky s obsahom antioxidantov, zamerajte sa na sérum na pleť, ktoré bývajú vhodné pod mejkap a mali by sa dávať pod opaľovací krém. Kozmetiku vrstvite vždy od najľahšej po najťažšiu alebo najhustejšiu. Takto hustejší produkt nebráni ľahšiemu v prieniku ku koži.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac