9 zlozvykov, ktoré vám spôsobujú vrásky

Posledná úprava 03.07.2020

Vrásky sú súčasťou starnutia a patria k životu. Všetci vieme, že s pribúdajúcim vekom ich môžeme očakávať, niekedy však nemajú s vekom vôbec nič spoločné. Aj vaše nesprávne návyky pri starostlivosti o pleť môžu mať dopad na tvorbu vrások. Pozrime sa na niektoré návyky, ktoré majú vplyv na starnutie pokožky a spôsobujú vrásky, aby ste ich mohli čo najskôr odbúrať.

Fajčenie

Fajčenie je najčastejšou príčinou tvorenia vrások. Dokonca prebiehali výskumy na dvojičkách, ktoré to potvrdili. Preto zahoďte cigarety a zbavte sa nechcených vrások!

Váš jedálniček

Ak si chcete uchovať zdravú a mladú pleť, nezabúdajte na staré a pravdivé príslovie „ste to, čo jete“. Ak jete priveľa cukru a potravín s vysokým glykemickým indexom, neovplyvňujete iba svoju hmotnosť. Tiež potom vyzeráte staršie. Kvôli škodlivému procesu nazývanému glykácia sa pripájajú molekuly cukru k proteínom v pleti (vrátane kolagénu), takže sa bielkoviny stávajú tuhé a zdeformované. Výsledkom je strata elasticity v tvári, vystupujú kontúry, vznikajú opuchy a jemné linky. Inými slovami, spôsobujú vrásky. Rafinovaný cukor a iné jednoduché uhľohydráty tiež spúšťajú zápalové procesy po celom tele, pretože hladiny inzulínu skáču zhora nadol. Zápal tvorí enzýmy, ktoré štiepia kolagén a elastín, čo vedie k ovísaniu a vráskam. Držte sa preto späť, pokiaľ ide o rafinovaný cukor a jednoduché uhľohydráty, vaša pokožka vám jedine poďakuje!

Pitie alkoholických nápojov

Každý alkohol dehydruje pleť. To znamená, že koža nebude ráno po prehýrenej noci pôsobiť bacuľato a sviežo. Časom stratí vaša pleť elasticitu a vytvoria sa na nej vrásky, a to práve kvôli nedostatku hydratácie. Navyše, alkohol môže mať veľmi negatívny vplyv na hladiny vitamínu A, čo je veľmi dôležitý antioxidant pre vašu pleť a telo a je životne dôležitý pri regenerácii nových buniek. Vitamín A je tiež extrémne dôležitý pri tvorbe kolagénu. Ak máte menšie množstvá kolagénu, stráca vaše pleť elasticitu. Pretože vďaka kolagénu je pokožka pružná, napnutá a mladistvá.

Žutie žuvačky

Aj žuvačky spôsobujú vrásky. Žutím sa tvorí typ vrások, ktorý možno na ústach veľmi často vidieť. Navyše môže žutie spôsobiť v ústach aj iné problémy. Ide o zlozvyk, ktorého sa dá v mene ochrany pokožky ľahko zbaviť.

Neodstraňovanie mejkapu

Ak spíte v mejkape, tak si vlastne sama vrásky pýtate. Mejkap a znečistenie z prostredia, ktoré sa vám počas dňa naakumulujú v póroch, štiepia kolagén a elastín (a tým spôsobujú vrásky). Urýchľuje sa totiž proces starnutia a vám sa začínajú objavovať línie a vrásky na tvári. Preto si každý večer pred odchodom do postele očistite a navlhčite pleť.

Vytláčanie akné

Prestaňte si vytláčať to otravné akné, nechajte ho vyzrieť, alebo použite prírodné produkty, ktoré vám pomôžu pri ich odstraňovaní. Kedykoľvek si ich vytláčate, spôsobujete pleti poškodenie a kožu zbytočne dráždite. Vznikajú tak jazvy a dokonca aj vrásky.

Naťahovanie pokožky pri aplikovaní mejkapu

Aj toto patrí medzi návyky, ktoré spôsobujú vrásky. Tento zlozvyk je dokonca všeobecne odsudzovaný vo svete kozmetiky. Mejkap by ste si mali robiť tak, ako vás vidí každý iný. A nie s doširoka otvorenými ústami a vytiahnutým obočím, aby ste si mohli aplikovať maskaru. Neťahajte si oči, aby ste si mohli naniesť očné linky. Keď si robíte mejkap, hýbte celou hlavou, nenaťahujte si pri tom kožu.

Vynechávanie krému na opaľovanie

Naše mamy nás učili, že sa vždy treba natrieť opaľovacím krémom. Často ho ale vynecháme, pretože trávime svoje dni v interiéri. Netreba však zabúdať, že aj niekoľko málo minút vystavenia sa slnku môže viesť k odbúravaniu kolagénu...a to vedie ku vzniku jemných línií a vrások. Natierajte sa opaľovacím krémom denne, či prší alebo svieti slnko, aby ste sa vyhli poškodeniu pleti spôsobenému slnečnými lúčmi. Vyberte si ochranný faktor 30 a krém by mal tiež obsahovať oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý.

Spánok

Ak sa pri spánku dotýkate vankúša tvárou, môžete si nahonobiť vrásky. Najlepšie je spať na saténovom vankúši, ktorý po vašej tvári kĺže. Druhou možnosťou je spať na chrbte.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac