Ako získať mladšiu a pevnejšiu pokožku vďaka kolagénu

Posledná úprava 21.01.2022

Kolagén je bielkovina, ktorá slúži na vytvorenie spojivového tkaniva. Taktiež je základným prvkom v koži. Kolagénové doplnky sľubujú zlepšenie kvality pokožky so živočíšnymi bielkovinami a kombináciou vitamínov. Užívanie tohto doplnku môže pomôcť pokožke, ale to by bol iba jeden z krokov k dosiahnutiu mladistvo vyzerajúcej pokožky.

Hydrolyzovaný kolagén

Kolagén v tabletách sa vyrába brúsením kostí a chrupaviek zo zvierat, kombinovaných s kyselinou chlorovodíkovou na odstránenie vápnika, a potom namáčaných v hydroxide sodnom. Zmes sa potom vysúša. Kolagén sa používa už mnoho rokov ako želatína v potravinárskych výrobkoch a aj na obaľovanie tabliet. Tiež hrá veľmi dôležitú rolu v zdraví vlasov a nechtov. So starnutím sa produkcia kolagénu v ľudskej pokožke znižuje, najmä v oblasti tváre a krku, čo má za následok výskyt vrások a suchej pokožky. Zvýšenie množstva kolagénu v tele môže vyriešiť tento problém.

Výskum

Niektoré štúdie boli vykonané na stanovenie účinkov kolagénu na zlepšenie pleti. Štúdie potvrdili, že orálne užívanie 10 gramov kolagénu denne po dobu 60 dní zlepšili schopnosť pokožky absorbovať vlhkosť, čo robí pokožku zdravšou a obmedzuje výskyt vrások. Avšak je potrebný ďalší výskum, pretože počet klinických štúdií je ešte stále obmedzený.

Užívanie kolagénu v tabletách

Tablety s kolagénom môžeme nájsť bežne v lekárňach alebo online obchodoch. Dajú sa kúpiť bez lekárskeho predpisu a mali by obsahovať pokyny na dávkovanie. Odporúča sa denná dávka 10g. Avšak, aj keď je kolagén druh bielkoviny, odporúča sa zaradiť jeho užívanie do dobre vyváženej stravy a nespoliehať sa na celkový denný príjem bielkovín iba z tabliet. Poraďte sa so svojím lekárom o vhodnej dávke pre Vaše špecifické kožné problémy.

Mladšia a pevnejšia pokožka vďaka kolagénu - ako postupovať

  1. Umývajte si pleť 2x za deň jemnou čistiacou vodou, najlepšie ráno hneď po prebudení a v noci pred spánkom. Na čistú pleť naneste hydratačný krém.
  2. Užite jednu tabletu kolagénu pred raňajkami a zapite pohárom vody. Správne dávkovanie závisí od produktu. Prečítajte si pokyny na dávkovanie.
  3. Naneste opaľovací krém alebo inú kozmetiku s ochranným faktorom na tvár pred odchodom z domu. Obmedzovanie pobytu na slnku môže predísť ďalším poškodeniam kože.
  4. Pite denne minimálne 8 pohárov vody. Voda je základná živina, ktorá udržuje pokožku vláčnu.
  5. Večer užite druhú kolagénovú tabletu na lačný žalúdok, pred večerou alebo pred spaním. Tabletu zapite pohárom vody.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy