Domov / / / Kolagén z morských zdrojov a m...

Kolagén z morských zdrojov a možné vedľajšie účinky

Posledná úprava 09.11.2017

Kolagén patrí medzi vláknité bielkoviny, ktoré slúžia ako základný stavebný prvok pre kožu, kosti, zuby, chrupavku, šľachy a ďalšie spojivové tkanivá. Kolagén, ktorý pomáha pri hojení a náprave poškodených kostí a chrupaviek, taktiež udržiava odolnosť, pružnosť, pohyblivosť kĺbov a spojivového tkaniva. Taktiež sa môžu užívať doplnky stravy na vyrovnanie kolagénu, avšak v závislosti od zdroja kolagénu, tam už hrozia riziká vedľajších účinkov.

Vysoké hladiny vápnika

Tablety obsahujúce kolagén, ktoré pochádzajú z morských zdrojov, ako sú žraločie chrupavky a kôrovce, obsahujú vysoké množstvo vápnika, ktoré môžu výrazne zvýšiť hladinu vápnika pacienta, ktorý ich užíva. Normálne hodnoty hladiny vápnika sú v rozmedzí 8.5 – 10.2 mg/dl. Hodnota vyššia ako 10.2 mg/dl vyvoláva hyperkalciémiu. Príliš veľa vápnika v tele spôsobuje zápchu, bolesti kostí, únavu, nevoľnosť, vracanie a poruchy srdcového rytmu. Užívanie vápnikových doplnkov spolu s týmto typom tabliet s obsahom kolagénu by malo byť opatrné.

Precitlivené reakcie

Pri užívaní doplnkov s obsahom kolagénu sa môže vyskytnúť vedľajší účinok – precitlivenosť. Ako uvádza Národný Inštitút Pre Alergie a Infekčné Choroby, precitlivenosť sa deje ako abnormálna reakcia imunitného systému proti alergénom, ako sú jedlo, lieky a doplnky. Doplnky obsahujúce kolagén, ktoré pochádzajú z kôrovcov a ďalších morských zdrojov, môžu spôsobiť alergické reakcie. Tie, ktoré pochádzajú z vajec a ich derivátov, môžu tiež spôsobiť citlivosť na jedlo, a to najmä u detí. Pred tým, ako sa podá kolagén injekčne, sa robia testy na kontrolu precitlivenosti.

Nepríjemná chuť v ústach

Niektoré orálne kolagénové doplnky môžu zanechať v ústach nepríjemnú chuť. Doplnky, ktoré sú vyrobené z morských zdrojov majú obyčajne nepríjemnú chuť a vôňu. Pitie ovocnej šťavy spolu s týmto typom kolagénu, môže zamaskovať nepríjemnú chuť. Kyslé ovocné šťavy, ako pomarančové, jablkové, hroznové a paradajkové, by sa mali obmedziť kvôli zníženiu účinkov kolagénu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Kolagén z morských zdrojov a možné vedľajšie účinky Priemerné hodnotenie: 3.9 10 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy