Pomáha kolagén proti vráskavej a suchej pokožke?

Posledná úprava 20.11.2017

Kolagén je jeden z proteínov v tele, ktorý napomáha zdraviu pokožky. Používa sa v plastickej chirurgii na zvláčenie pokožky a na vyhľadenie vrások. Tablety s kolagénom môžu vylepšiť zdravie pokožky, pretože jednou z ich funkcií je udržovať pokožku napnutú a zdravú. Avšak ako pri každých doplnkoch, najprv sa poraďte o liečbe kolagénom s doktorom.

Hydrolyzovaný kolagén

Kolagén v tabletách sa vyrába brúsením kostí a chrupaviek zo zvierat, kombinovaných s kyselinou chlorovodíkovou na odstránenie vápnika, a potom namáčaných v hydroxide sodnom. Zmes sa potom vysúša. Kolagén sa používa už mnoho rokov ako želatína v potravinárskych výrobkoch a aj na obaľovanie tabliet. Tiež hrá veľmi dôležitú rolu v zdraví vlasov a nechtov. So starnutím sa produkcia kolagénu v ľudskej pokožke znižuje, najmä v oblasti tváre a krku, čo má za následok výskyt vrások a suchej pokožky. Zvýšenie množstva kolagénu v tele môže vyriešiť tento problém.

Výskum

Niektoré štúdie boli vykonané na stanovenie účinkov kolagénu na zlepšenie pleti. Štúdie potvrdili, že orálne užívanie 10 gramov kolagénu denne po dobu 60 dní zlepšili schopnosť pokožky absorbovať vlhkosť, čo robí pokožku zdravšou a obmedzuje výskyt vrások. Avšak je potrebný ďalší výskum, pretože počet klinických štúdií je ešte stále obmedzený.

Užívanie kolagénu v tabletách

Tablety s kolagénom môžeme nájsť bežne v lekárňach alebo online obchodoch. Dajú sa kúpiť bez lekárskeho predpisu a mali by obsahovať pokyny na dávkovanie. Odporúča sa denná dávka 10g. Avšak, aj keď je kolagén druh bielkoviny, odporúča sa zaradiť jeho užívanie do dobre vyváženej stravy a nespoliehať sa na celkový denný príjem bielkovín iba z tabliet. Poraďte sa so svojím doktorom o vhodnej dávke pre Vaše špecifické kožné problémy.

Na uváženie

Napriek vlastnostiam kolagénu, ktoré zlepšujú kvalitu pleti, dlhodobé - viacročné užívanie kolagénu tabliet nebolo dobré preskúmané. Neboli však hlásené problémy so vzájomným užívaním iných tabliet, rovnako ako aj žiadne vedľajšie účinky. Tehotné alebo dojčiace ženy by sa mali poradiť o užívaní kolagénu so ženským lekárom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy