Domov / / / Byliny, ktoré stimulujú kolagé...

Byliny, ktoré stimulujú kolagén

Posledná úprava 16.09.2019

Kolagén tvorí zhruba štvrtinu bielkovín v tele. Je to hlavná bielkovina všetkých spojivových tkanív a zohráva dôležitú úlohu v pevnosti chrupaviek, šliach, väzov a v pružnosti pokožky. Kolagén je tiež súčasťou rohovky očí. S vekom sa produkcia kolagénu znižuje a kolagénové spojivá v pokožke sa uvoľnia, čo spôsobuje vráskavenie kože. Kolagén hrá tiež hlavnú úlohu pri hojení rán a tvorbe jaziev.

Aloe Vera

Aloe Vera je rastlina, ktorej používanie sa v oblasti starostlivosti o pokožku datuje až do čias Kleopatry. Dužinaté listy tejto rastliny produkujú číry gél, dobre známy pre jeho schopnosť hojenia rán, najmä popálenín. Aloe Vera gél nájdeme v množstve výrobkov na pleť ako napr. hydratačné krémy. Táto rastlina má tiež schopnosť produkovať kolagén. Gél nepoužívajte na podráždenú alebo popraskanú pokožku.

Nechtík

Nechtík je populárna okrasná rastlina známa ako nechtík lekársky, ale nie je to rovnaký druh kvetu ako nechtíkový kvet obľúbený medzi záhradkármi. Kvety nechtíka sa používajú v bylinnej medicíne. Nechtík nájdeme v mnohých pleťových krémoch, pretože stimuluje tvorbu kolagénu v pokožke, čím pomáha vyplňovať jemné vrásky. Nechtík taktiež poskytuje niektoré antibakteriálne a hydratačné výhody, tým že lieči infekcie a poranenú pokožku. Pri lokálnej aplikácii teda dokáže hojiť rany. Poraďte sa so svojim ošetrovateľom o používaní nechtíka a nepoužívajte počas tehotenstva alebo v prípade alergií na rastliny.

Čučoriedka obyčajná

Čučoriedka obyčajná je divoko rastúci ker príbuzný čučoriedke chocholíkatej. Produkuje malé, tmavé bobule, ktoré sa používajú v bylinnej medicíne, ale tiež sa z nich vyrábajú džemy a marmelády. Čučoriedky obyčajné sa najčastejšie používajú pri hnačkách a žalúdočných problémoch. Obsahujú veľké množstvo antokyanov, antioxidantov, ktoré sú zodpovedné za ich sýte farby. Antokyany sú prospešné pre posilnenie kolagénu, hlavne toho, ktorý nájdeme v oku. (Čučoriedky obyčajné sa využívajú pri glaukómii a diabetickej retinopatii, ale len pod dohľadom lekára.) Okrem toho posilňujú aj žily a cievy, podporujú tvorbu kvalitných červených krviniek, stabilizujú kolagénové tkanivá v šľachách, väzivách, chrupavkách. Ako bonus znižujú napríklad hladiny cholesterolu.

Hloh

Hloh je tŕnistý ker, príbuzný kru ruže, ktorého plody, kvety a listy sa používajú na výrobu bylinných liekov. Hloh sa používa na liečbu srdcových ťažkostí po celé stáročia, ale taktiež má ďalšie výhody. Môže sa používať na liečbu poškodenej chrupavky z artritídy. Plody hlohu sú bohaté na niektoré antioxidanty, antokyany a proantokyany, ktoré stimulujú a stabilizujú kolagén v chrupavke a kostiach. Veľké dávky hlohu môžu spôsobiť sedáciu a nízky krvný tlak, preto by sa mal užívať iba na odporúčanie lekára.

Eukómia

Eukómia je strom s kaučukovou látkou, ktorý pochádza z Číny. Listy a kôra stromu Eucommia ulmoides obsahujú zlúčeninu, ktorá podporuje tvorbu kolagénu. Oveľa väčšie množstvá tejto látky sa nachádzajú v čerstvých listoch a čerstvej kôre, počas sušenia sa postupne ničia. Eukómia dokáže posilniť kolená aj bedrá. Možno ju používať na prevenciu a hojenie poranení kĺbov.

Gotu kola

Gotu kola alebo pupočník ázijský tiež zvyšuje produkciu kolagénu. Aj preto bola táto rastlina po stáročia používaná na hojenie rán. Veľmi užitočná je pri tvorbe zdravých spojivových tkanív pri hojení rán. Podporuje rýchlejšie hojenie poranení na koži, napríklad drobných či väčších rezných rán.

Praslička

Praslička obsahuje veľké množstvá kremíku. Ten telo potrebuje na tvorbu kolagénu aj na opravu a obnovu spojivových tkanív. Tiež posilňuje kosti, pretože pomáha telu využívať vápnik.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy