Prečo je rybí kolagén pre omladenie pleti lepší než kolagény z hovädzieho dobytka a ošípaných?

Posledná úprava 20.11.2017

Kolagén je hlavný štrukturálny proteín nachádzajúci sa vo vnútri i na povrchu našich tiel. Je to jedinečný stavebný materiál tvorený z aminokyselín, ktorý dodáva pevnosť a štrukturálnu podporu našim kostiam, pokožke, šľachám, väzivám a cievam. Hoci kolagén dokážeme získať z jedla, ktoré konzumujeme, faktory ako znečistenie životného prostredia, starnutie a fajčenie vedú postupom času k degradácii veľkého množstva kolagénu. Výsledkom sú vrásky, línie a ovisnutá koža. Užívanie tekutého kolagénového výživového doplnku môže pomôcť pri obnove tejto životne dôležitej látky a zredukovať znaky starnutia.

Sú tri hlavné typy kolagénu nachádzajúce sa v kolagénových doplnkoch a produktoch starostlivosti o pleť:

  • kolagén z hovädzieho dobytka
  • z ošípaných
  • z rýb.

Kolagény z hovädzieho dobytka a z ošípaných sú lacnejšie než kolagén rybí alebo morský. Takže väčšina produktov na trhu pochádza práve z týchto zdrojov. Kolagén z hovädzieho dobytka pochádza z kráv, kolagén z ošípaných z prasiat. Kolagén sa odoberá z kože alebo zo šliach týchto zvierat. Približne 3% populácie sú na kolagén z hovädzieho dobytka alergickí. Kolagén z ošípaných je ľudskému oveľa podobnejší, takže sú alergické reakcie len zriedkavé.

Rybí kolagén, známy aj ako „morský kolagén“, je extrahovaný z morských rýb. Po tom, čo výrobcovia extrahujú z rýb kolagén, prečistia ho, aby sa odstránil neželaný rybí pach a chuť, zachová sa však nutričná hodnota kolagénu. Rybí kolagén má vynikajúcu biologickú dostupnosť, čo je vlastne rýchlosť, akou sa látka po jej požití absorbuje do tela.

Prínosy rybieho kolagénu pre omladenie pleti

Rybí kolagén sa obvykle derivuje z lososa a z chňapáča červeného. Vstrebáva sa až 1,5 krát lepšie, než kolagén z hovädzieho dobytka a ošípaných, a to kvôli jeho nízkej molekulovej hmotnosti. Rybí kolagén sa absorbuje cez črevnú bariéru do krvného obehu, a tak sa potom prenáša po celom tele. Čistý rybí kolagén prestúpi do krvného obehu oveľa rýchlejšie, než iné typy kolagénu, takže pre vašu pokožku je to ten najlepší zdroj kolagénu.

Kolagén je najdlhšou molekulou v ľudskom tele. Často je označovaný ako „supermolekula“. Priemerná molekulová hmotnosť kolagénovej molekuly je 300 tisíc daltonov. Je to priveľa na to, aby ju telo absorbovalo po skonzumovaní v jej prirodzenej forme. Rybí kolagén sa hydrolyzuje (rozloží sa s využitím tepla a vody) na peptidy s nízkou molekulovou hmotnosťou, čím sa jeho biologická dostupnosť zmaximalizuje. Pravidelné užívanie „skrášľovacieho nápoja“ z rybieho kolagénu poskytuje nasledovné prínosy:

  • vaša pokožka sa bude javiť hladšia a pružnejšia,
  • pomáha pokožke udržať vlhkosť,
  • zabraňuje tvorbe hlbokých vrások,
  • revitalizuje a omladzuje pokožku,
  • zvyšuje pevnosť a pružnosť pokožky,
  • poskytuje stavebné bloky pre syntézu kolagénu.

Peptid rybieho kolagénu s nízkou molekulovou hmotnosťou typu I je pre omladenie pleti tým najlepším kolagénom. Existuje viac ako 20 typov kolagénov v tele, ale kolagén typu I tvorí približne 90% kolagénu nachádzajúceho sa v tele. Navýšením hladín kolagénu typu I vďaka užívaniu kolagénových doplnkov sa dostavia badateľné anti-aging prínosy. Ľudia začínajú obyčajne užívať kolagénové doplnky v tridsiatke, keď sa u nich začínajú objavovať prejavy starnutia na pleti. Niektorí si však dajú náskok a s užívaním stráviteľného kolagénu začnú už v dvadsiatich rokoch.

Kolagénové molekuly sú priveľké na to, aby ich bolo možné absorbovať pokožkou. Práve preto nie sú kolagénové krémy ani zďaleka tak efektívne ako kolagénové nápoje. Kolagénové nápoje fungujú zvnútra navonok. Hoci kolagénové krémy dočasne dodajú pocit hladkej a hydratovanej pokožky, kolagénová supermolekula je príliš veľká na to, aby dokázala do tela preniknúť cez pokožku. Výsledkom je fakt, že kolagénové krémy neposkytujú pri revitalizácii pokožky žiadne dlhodobé prínosy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy