Hovädzí kolagén verzus morský kolagén

Posledná úprava 05.01.2022

Čo je kolagén?

Kolagén tvorí takmer tretinu z tisícok rôznych typov proteínov, ktoré existujú v našich telách. Je to hlavný štrukturálny proteín, ktorý dodáva pevnosť a tvorí podporu telesných tkanív vrátane pokožky, kostí, šliach, väzov, chrupaviek, svalov a ciev.

Prečo by ste mali zvážiť užívanie výživových doplnkov s obsahom kolagénu?

Medzinárodné štúdie ohľadom kolagénu v tele ukazujú, že až do dvadsiatky kolagén v tele vytvárame syntézou, po dosiahnutí veku približne 25 rokov však jeho množstvo začína klesať.

Suplementácia vysokokvalitným kolagénom podporuje syntézu kolagénu v tele a pomáha nahrádzať kolagén na jeho pôvodnú úroveň. Pretože je kolagén dôležitý pre elasticitu pokožky, rozhodne sa mnoho ľudí užívať výživové doplnky s obsahom kolagénu, aby tak podporili vyživovanie pokožky a bojovali proti príznakom starnutia.

Rôzne zdroje kolagénu

Kolagén možno nájsť v celej živočíšnej ríši, presnejšie u všetkých cicavcov, vrátane ľudí, tiež u vtákov a rýb. Kolagén sa však nenachádza v rastlinných druhoch.

Kolagén sa zvyčajne preberá z kože alebo šliach a delí sa na tri rôzne typy:

  • koža obsahuje typ I a III,
  • šľachy obsahujú iba typ I,
  • chrupavky obsahujú kolagén typu II

Využitie v kozmetike

Pretože naša koža obsahuje prevažne kolagén typu I a typu III, sú práve tieto využívané hlavne na kozmetické účely.

Reumatoidná artritída

Kolagén typu II sa využíval vo vedeckých výskumoch zameraných na reumatoidnú artritídu a preukázalo sa, že jej príznaky zlepšuje.

Hovädzí (a prasací) kolagén je lacnejší

Hovädzí kolagén sa získava z kráv a prasací kolagén pochádza z prasiat. Jeho extrakcia je lacnejšia, preto sa veľmi často využíva v kozmetike. Predpokladá sa, že až 3% ľudí je alergických na hovädzí kolagén. Prasací kolagén je ľudskému kolagénu oveľa podobnejší, preto je pri ňom výskyt alergií menej častý.

Rybí (morský) kolagén má vynikajúcu biologickú dostupnosť

Morský kolagén je získavaný zo studenovodných rýb, obvykle z lososov a lososom podobných rýb. Rybí kolagén sa do tela vstrebáva až 1,5 krát efektívnejšie. To znamená, že jeho biologická dostupnosť predčí dostupnosť hovädzieho a prasacieho typu. A pretože sa absorbuje oveľa efektívnejšie a do krvného obehu vstupuje oveľa rýchlejšie, je považovaný za najlepší zdroj kolagénu pre pleť. Rybí kolagén sa spracováva, aby sa z neho odstránil akýkoľvek rybí zápach, jeho nutričný profil však zostáva zachovaný.

Iné výživové doplnky proti starnutiu pleti

Kým kolagén má dobre zdokumentovanú históriu kvôli kozmetickým účelom a je veľmi široko používaný, kyselina hyalurónová sa objavila až neskôr a v súčasnosti je považovaná za nadradenú pomoc pri prevencii starnutia kože.

Čítajte ďalej Prínosy morského kolagénu
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy