Kyselina hyalurónová a jej účinok

Posledná úprava 09.10.2017

Kyselina hyalurónová (HA) patrí medzi glykosaminoglykány. Je to zložený uhľovodík, ktorý je nevyhnutný pre naše zdravie. Kyselina hyalurónová sa naviaže na náš kolagén a elastín a vytvára chrupavky. Nachádza sa v každom tkanive tela a je zodpovedná za vykonávanie radu dôležitých funkcií.

Význam

Kyselina hyaluronová pomáha pri distribúcii živín do buniek, ktoré nedisponujú prísunom krvi. Príkladom takýchto buniek je chrupavka. Prítomnosť HA v týchto bunkách udržuje mazanie kĺbov a umožňuje zadržiavanie vody pre iné tkanivá. Ak si naše kĺby udržia dostatočné množstvo vody, je menej pravdepodobné, že budú krehké a slabé. HA tiež pomáha pri obnove kože tým, že udržuje jej elastín a kolagén, čo podporuje zdravý vzhľad. Okrem toho, HA odnáša z buniek odpad a riadi ich pohyb. To má za následok aktiváciu našich bielych krviniek, čo aktivuje náš imunitný systém, ktorý úspešne zníži množstvo a bude bojovať proti nechceným baktériám.

Funkcia

Kyselina hyalurónová sa stala populárnou najmä v medicíne a kozmetickom priemysle. Lekári používajú HA na zmiernenie ochorení ako je artritída, chronický únavový syndróm, fibromyalgia, syndróm suchého oka a bolesti spojené s poškodením kĺbov. HA sa tiež ukázala ako efektívna pri zvyšovaní mobility, bdelosti, kvality spánku, svalovej sily, sexuálnej potencie, hojenia rán a hustoty kostí. Väčšina druhov liečby používa HA získanú z kohútích herbeňov. Kohútie hrebene majú obsahovať najsilnejší druh HA a podávajú sa injekčne.

Typy

V kozmetickom priemysle sa liečba kyselinou hyalurónovou používa na zníženie výskytu vrások, liniek na tvári, ovisnutej kože, jaziev a straty farby kože po akné. Väčšina z nich spadá do kategórie ošetrenia proti starnutiu. Hyalurónová kyselina sa aplikuje do kože injekčne alebo pre tých ktorí odmietajú injekčný zákrok, existujú aj doplnky výživy s obsahom tejto látky. Cieľom týchto výrobkov je rehydratácia kože, takže koža bude vyzerať pružná a hladká.

Vezmite do úvahy

Kyselina hyaluronová je k dispozícii vo forme injekcií a perorálne užívaných doplnkov výživy. HA doplnky možno zvyčajne nájsť v obchodoch so zdravou výživou, lekárňach a obchodoch s vitamínmi a u on-line distribútorov. Vedľajšie účinky kyseliny hyalurónovej sa vyskytujú iba zriedka, pri injekčnej aplikácii, a sú mierne. Medzi hlásené nežiaduce účinky patrí podráždenie kože a vyrážky.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy