Kyselina hyaluronová sérum - potrebuje vaša pleť kyselinu hyaluronovú?

Posledná úprava 25.07.2022

Kyselinu hyaluronovú nájdete takmer všade. Nielen ako hlavnú prísadu injekčných výplní, ale aj ako pleťové sérum, pleťové mlieko, ako súčasť krémov a masiek. Čo kyselina hyaluronová dokáže a ako ju používať?

Čo je kyselina hyaluronová?

Ako prvé treba poznamenať, že kyselina hyaluronová (známa aj pod názvom hyaluronan alebo hyaluronát) nie je kyselina v rovnakom zmysle ako populárna kyselina salicylová alebo glykolová, ktoré odstraňujú z pokožky odumreté kožné bunky.

Kyselina hyaluronová nič podobné nerobí. Ako polysacharid vyskytujúci sa prirodzene v ľudskom tele pôsobí ako výplň a lubrikačný agent pre naše kĺby, nervy, vlasy, pokožku a oči.

Je obzvlášť dôležitá pri vzhľade pleti, pretože až 50% telesných zásob je umiestnených v kožných tkanivách, ktoré pomáha táto viskózna, gélovitá substancia udržiavať načechrané, mäkké a pružné. Teda aspoň po určitú dobu. Naša schopnosť tvoriť kyselinu hyaluronovú s pribúdajúcim vekom klesá. Takto dochádza k výraznejšiemu vysušovaniu pleti, vzniku jemných línií, vrások a ochabovaniu kože.

Molekuly kyseliny hyaluronovej majú jedinečnú schopnosť naviazať a udržať viac ako tisícnásobok svojej hmotnosti vo forme vody. Jeden tisíc – to je viac než akákoľvek iná biologická látka. Tak prečo ju nemilovať?

Prečo je kyselina hyaluronová výbornou injekčne aplikovateľnou výplňou?

Nebudeme sa teraz detailne zaoberať kyselinou hyaluronovou ako dermálnou výplňou. Ak by vás ale táto cesta zaujímala, je to dobrá alternatíva.

Popularita HA v pleťovej kozmetike určenej na lokálne použitie jednoznačne pochádza z jej využitia v kozmetických procedúrach, kedy sa dopĺňa kolagén ako prísada na obnovenie strateného objemu. Dermálne výplne fungujú ako špongie. Keď vám ich vstreknú pod kožu, naberú do seba vodu a vytvoria kyprejší vzhľad.

Časom, niekedy od troch do dvanástich mesiacov, telo túto kyselinu hyaluronovú absorbuje a HA zmizne. Je to však dlhšie, ako by vydržal kolagén. Pri kyseline hyaluronovej je tiež menšia pravdepodobnosť, že dôjde k neželanej reakcii, pretože ju telo nepovažuje za cudziu látku. Ak nie ste s výsledkom spokojná, enzým nazývaný hyaluronidáza môže kyselinu hyaluronovú rozptýliť ešte predtým, ako sa rozpustí prirodzene.

Existuje tiež niekoľko dôkazov, že kyselina hyaluronová stimuluje tvorbu kolagénu.

Prečo kyselina hyaluronová nemusí byť až tak úchvatný produkt proti príznakom starnutia

Mylnou predstavou je, že kyselina hyaluronová je zložkou proti starnutiu. Snáď v prípade, ak sa dostane do epidermy ihlou, ale ak ju aplikujete lokálne, topikálne? Nie, vtedy nie. Môže dodať vlahu a hydratovať jemné línie tak, že sú potom o niečo menej nápadné. Ak ale hovoríme o nabobtnaní pokožky stimulovaním kolagénu alebo nahradením kyseliny hyaluronovej, o ktorú ste už prišli, vtedy ani náhodou.

Molekuly kyseliny hyaluronovej sú jednoducho príliš veľké na to, aby prešli cez epidermu. Ak ju nanesiete lokálne, nedostane sa kyselina hyaluronová cez pokožku. Keď ju vstreknete ihlou a vyplníte ňou vrásku či líniu, vtedy pôsobí. Topikálne sa však vytvorí bariéra na pokožke, ktorá koži dodáva jemný hydratačný efekt, pokožka sa stane hladšou. Samotné vrásky ale neeliminujete.

Čo treba vedieť, ak používate kyselinu hyaluronovú ako hydratačný prípravok

Pokiaľ použijete kyseliny hyaluronovú lokálne, tak účinkuje ako hydratácia. Koniec. Je to zvlhčujúca látka, čo znamená, že dodáva vodu pokožke a pomáha zabrániť strate vlhkosti. Nepôsobí však ako väčšina úžasných hydratačných prísad, ktoré sú k dispozícii. Neexistuje žiaden dôkaz, že topikálne použitie hyaluronátu sodného alebo kyseliny hyalurónovej bude mať nejaký úžasný hydratačný účinok na kožu. Niet pochýb o tom, že je to dobrá hydratačná zložka. Sú ale lepšie a lacnejšie prísady, ktoré môžete používať.

Možno ste aj vy celé roky používali kyselinu hyaluronovú v nádeji, že budete mať viac hydratovanú, ak nie dokonca na kolagén bohatšiu pokožku. Tak prečo vám nedodala skutočnú hydratáciu a pleť bola v skutočnosti tuhšia a suchšia?

Ak používate hydratačný prípravok s obsahom kyseliny hyaluronovej, buďte opatrné. Vo veľmi suchých klimatických podmienkach môže táto prísada viažúca na seba vodu vytiahnuť na seba vlahu z okolia. Čo znamená, že začne vyťahovať vlahu z hlbších vrstiev vašej pokožky.

Práve preto nemusí takýto krém u vás fungovať, a to najmä v suchom vzduchu v interiéroch v zimnom období. Situáciu si iba zhoršíte.

Tiež je možné, že na niektorých typoch pleti (napríklad na mastnej pleti), funguje lepšie a na iných (napríklad na suchej) funguje horšie. Netreba zabúdať na test vhodnosti, napríklad na zápästí.

Správny spôsob na používanie kyseliny hyaluronovej

Netreba však prepadnúť panike, že je kyselina hyaluronová zlá vec. Ak na vašu pleť pôsobí, nemusíte ju zavrhovať. Výbornou vecou na HA je to, že je veľmi ľahká a vodnatá, čo je výborný benefit pre každého s pokožkou náchylnou na vznik akné, ktorá neznesie krémové a mastné hydratačné prípravky.

Najpotentnejšia topikálna forma je kyselina hyaluronová ako sérum. Aplikuje sa na čistú a v ideálnom prípade vlhkú (dokonca mokrú) pokožku ako prvý krok kozmetického režimu. Vlhká koža pomôže zachytiť a uzavrieť čo najviac vody. Ak vás pleťové sérum (teda kyselina hyaluronová sérum) nevysušuje, môžete ho používať samotné alebo pod hydratujúcim či SPF mejkapom.

Ak nechcete riskovať alergickú reakciu alebo vysušenie pleti, skúste pohľadať kyselinu hyaluronovú zmiešanú s ďalšími prísadami.

Kyselina hyaluronová v mejkape môže byť iba bonusom. Je nemastná, takže nebude mať vplyv na štruktúru a textúru mejkapu. Dodá vám ale hydratáciu navyše. Vo veciach ako pomády na pery a rúže ide skôr o marketingovú taktiku, ako dlhšie zachovať hydratáciu. Nie o niečo, po čom by boli vaše pery kyprejšie a plnšie.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac