Sérum na pleť – aká je pravda o jeho účinkoch?

Posledná úprava 10.02.2022

Najväčší rozdiel medzi sérom a krémom či telovým mliekom je v tom, čo jeho zloženie neobsahuje. Sérum na pleť vypúšťa okluzívne, nepredyšné hydratačné prísady ako je vazelína či minerálne oleje, ktoré nedovoľujú vode odpariť sa. Sérum na tvár tiež obsahuje menej lubrikačných a zahusťovacích činidiel, napríklad oleje z orechov alebo semien. Väčšina sér je vyrobená na báze vody, čo znamená, že zo svojho zloženia celkom vylučujú oleje.

Sérum na tvár je veľmi dobrou voľbou pre mastnú pleť. Ak niekto sérum na tvár nepoužíva, robí svojej pleti iba medvediu službu. Krása séra na tvár spočíva v tom, že sa väčšina tekutiny eliminuje a to čo zostane, je vysoká koncentrácia aktívnych látok. Séra obsahujú najpotentnejšiu dávku prísad proti starnutiu pleti, akú môžete nájsť vo voľnopredajných prípravkoch starostlivosti o pleť. Antioxidanty, peptidy či rozžiarovače pleti. Sú to skutočné ťahúne akejkoľvek produktovej línie.

Sérum na pleť – náklady a prínosy

Pretože sú účinné látky drahšie ako zahusťovadlá, sú aj séra zvyčajne tie najdrahšie produkty mnohých produktových línií starostlivosti o pleť. Ak sa ale aplikuje správne, vydrží vám 30 ml nádobka séra celé mesiace. Mnohé značky ponúkajú fľaštičky s pumpičkou či medicínskym kvapkadlom na aplikáciu, aby bolo možné použiť iba malé množstvo, ktoré potrebujete.

Týchto pár koncentrovaných kvapiek je vysoko účinných. Sérum na pleť je vyrobené z veľmi malých molekúl, pokožka ich preto dokáže absorbovať rýchlo a do hĺbky. Tuhšie, ťažšie prísady v krémoch tvoria na vašej pokožke bariéru. To je výborné pre uzamknutie vlahy v koži. Môžu však rovnako vyblokovať aktívne prísady. Bez týchto zábran dokážu aktívne zložky v sére preniknúť do kože rýchlejšie a oveľa účinnejšie.

Séra na tvár sú výborné pre ľudí s mastnou pleťou, prípadne pre ľudí, ktorí preferujú ľahký pocit na tvári po použití produktu starostlivosti o pleť. Sérum má nemastný povrch a nezanechávajú žiadne lepkavé rezíduá.

Napriek tomu nie je sérum na tvár vhodné pre každého. Vodovitá či gélovitá štruktúra séra môže byť nevhodnou voľbou pre ľudí s chronickými ochoreniami kože, kam patria ekzémy alebo ružovka (rosacea), ktoré oslabujú kožnú bariéru. U týchto ľudí môže sérum na pleť prenikať do pokožky príliš rýchlo, a tým spôsobiť podráždenie.

Ďalší ľudia potrebujú hydratáciu, ktorú im poskytne bohatých denný alebo nočný krém. Ak máte zrelú alebo suchú kožu, nestačí vám použiť iba sérum. V takomto prípade sa odporúča sérum na tvár ako prídavok k starostlivosti o pleť. Je vhodné použiť sérum pred aplikáciou hydratačného krému. Sérum na tvár môže mať mnoho prínosov, od vyhladenia jemných línií až po zmiernenie stareckých škvŕn. Tieto možnosti vám poskytne práve zloženie séra na tvár.

Ako sérum na tvár aplikovať

Chcete pridať sérum na tvár do vašej bežnej starostlivosti o pleť? Tu je návod, ako použiť tieto ľahké elixíry pre dosiahnutie maximálneho účinku.

  1. Po očistení tváre aplikujte malé množstvo séra veľkosti hrášku, rovnomerne ho prstami rozklepte po pokožke.
  2. Ak máte citlivú pleť, počkajte 10 až 15 minút po umytí tváre a až potom použite sérum. Keď máte vlhkú pleť, môže viesť použitie produktu na báze vody s väčšou pravdepodobnosťou k podráždeniu. Ak pokožke dovolíte úplne vyschnúť, spomalíte prienik séra do kože.
  3. Nemusíte vynechávať hydratačný krém, ktorý obľubujete. Je však potrebné najskôr aplikovať sérum, aby ste nezablokovali jeho prenikanie do pokožky.
  4. Je vaše sérum príliš drahé na to, aby ste ho používali dvakrát denne? Posilnite si ním ráno alebo večer váš hydratačný krém, stačí doň pridať pár kvapiek séra.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac