Prekvapivé spôsoby ako zjemniť vrásky

Posledná úprava 08.10.2021

Vypestujte si dobré základy starostlivosti o pleť

Ak si skutočne chcete uchovať mladistvo vyzerajúcu pleť, začnite s najdôležitejšími zásadami:

  • vyhýbajte sa slnku
  • používajte širokospektrálnu ochranu proti slnečnému žiareniu
  • noste ochranné oblečenie proti slnku (dlhé rukávy a nohavice)
  • nefajčite
  • používajte hydratačné krémy

Spite na chrbáte

Keď noc čo noc spíte v rovnakej polohe, privodíte si „spánkové línie“, vrásky, ktoré sa hromadia v horných vrstvách pokožky a nezmiznú, keď vstanete. Ak spíte na boku (vedeli ste, že je zdravšie spať na ľavom boku?), tvoríte si vrásky na lícach a na brade, ak spíte na bruchu tvárou dolu, vrásky sa objavujú na čele.

Jedzte viac lososa

Losos, spolu s ďalšími studenovodnými rybami, je vynikajúcim zdrojom proteínov, jedným zo stavebných blokov krásnej pleti. Obsahuje tiež množstvo omega-3-mastných kyselín. Esenciálne mastné kyseliny vyživujú pleť a udržiavajú ju kyprú a mladistvú a pomáhajú minimalizovať vrásky.

Nežmúrte – zožeňte si okuliare na čítanie!

Každý mimický výraz, ktorý neustále opakujete (napríklad žmúrenie), preťažuje tvárové svaly a tvorí ryhy pod povrchom kože. Z týchto rýh sa potom postupne môžu vytvoriť vrásky. Takže majte oči doširoka otvorené. Používajte okuliare na čítanie, ak ich potrebujete. A zaobstarajte si slnečné okuliare. Chránia kožu okolo očí pred slnkom a bránia vám v žmúrení a krčení očí.

Riadne sa natrite krémami s alfa-hydroxy kyselinami (AHA)

Tieto prírodné kyseliny odstránia z vrchnej vrstvy kože mŕtve kožné bunky. To pomáha zmenšiť veľké póry, jemné línie a povrchové vrásky, hlavne okolo očí. Silnejšie formy AHA môžu pomôcť podporiť tvorbu kolagénu v pleti. To je proteín, ktorý dodáva koži silu a pevnosť. Ak budete používať AHA, môže sa stať pokožka citlivejšou na slnko, takže používajte denne aj opaľovacie krémy.

Nepreháňajte to s umývaním tváre

Voda z vodovodu oberá pokožku o hydratáciu a prirodzené oleje, ktoré ju chránia pred vráskami. Ak si tvár umývate príliš často, zmývate aj ochranu. Používajte mydlo s hydratačnými prísadami, prípadne iba čistiaci gél alebo krém.

Natrite sa vitamínom C

Krémy s vitamínom C pomáhajú podporiť pokožku pri tvorbe kolagénu. Vitamín C ju chráni proti poškodeniu UVA a UVB lúčmi a pomáha zredukovať začervenanie, tmavé škvrny a nerovný tón pleti. Musíte ale používať produkty starostlivosti o pleť s tým správnym typom vitamínu C. Kyselina L-askorbová sa zdá ako najlepšia voľba pre úľavu od vrások. Vitamín C môžete v zozname prísad nájsť uvedený aj pod označením skorbylpalmitát.

Sója a starostlivosť o pleť

Sója môže zlepšiť vzhľad pleti a tiež ju chrániť. Sóju možno aplikovať priamo na pokožku alebo ju užívať ako výživový doplnok (nie ako jedlo). Takto sa môžete chrániť alebo dokonca vyliečiť poškodenie zo slnka. Môže tiež pomôcť zlepšiť štruktúru a pevnosť pleti a dokonca vyrovnať tón pleti.

Vymeňte kávu za kakao

Skúste chutný nápoj, ktorý navyše redukuje vrásky (objavte aj ďalšie spôsoby ako redukovať vrásky). Kakao, ktoré obsahuje vysoké hladiny dvoch antioxidantov (epikatechín a katechín) údajne chráni pokožku pred poškodením slnkom, zlepšuje prúdenie krvi ku kožným bunkám, udržiava pleť hydratovanú a vďaka tomu je pokožka na pohľad aj na dotyk vláčna a hladká.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac