Domov / / 23 spôsobov ako redukovať vrás...

23 spôsobov ako redukovať vrásky

Posledná úprava 13.11.2017

Či už máte 35 a začínate si všímať prvé známky starnutia, ale 55 a vaša pokožka už o vás čo to povie, hľadanie spôsobov ako redukovať vrásky by malo byť na vašom dennom programe. Odborníci ale hovoria, že mnohí z nás boj s vráskami prehrávajú, bezmocne sledujúc ako čaro mladosti pomaly mizne.

Mnoho žien rovnako ako mužov verí, že starnutie pokožky je neodvratný proces, ale s informáciami a technológiami, ktorá máme dnes, môžete vyzerať tak mlado ako sa cítite. Aby sme vám pomohli dostať sa na správnu cestu, opíšeme vám čo skutočne funguje na vrásky. Podľa odborníkov, existuje aspoň 23 spôsobov, v čom môžete urobiť rozdiel. Kým niektoré si vyžadujú návštevu dermatológa, mnoho z nich si môžete urobiť sami doma.

Čo môžete urobiť

1) Vyhnite sa slnku

Je to príčina číslo 1 vzniku vrások, spolu s tuctom štúdií dokazujúcich jeho dopad na pokožku. V jednej štúdii, kde skúmali identické dvojčatá, plastickí chirurgovia zistili, že slnko má väčší vplyv ako dedičnosť. Súrodenci, ktorí limitovali pobyt na slnku mali menej vrások a vyzerali mladšie ako ich súrodenci, ktorí sa vystavovali slnku.

2) Natierajte sa opaľovacím krémom

Ak musíte ísť na slnko, dermatológovia odporúčajú natierať sa opaľovacím krémom (pozri aj spálenie od slnka). Ochráni vás pred rakovinou kože a zároveň pomáha predchádzať vzniku vrások.

3) Nefajčite

Niektoré zo štúdií sú stále kontroverzné, ale stále viac a viac štúdií potvrdzuje, že fajčenie cigariet spôsobuje starnutie pokožky – uvoľňovaním enzýmu, ktorý ničí kolagén a elastín, dôležité komponenty pokožky. Štúdie súrodencov uskutočnené v nemocnici sv. Thomasa v Londýne zistili, že jeden zo súrodencov, ktorý fajčil, mal tendenciu vráskavejšej pokožky a o 40% tenšiu pokožku ako nefajčiar.

4) Doprajte si adekvátny spánok

Odborníci tvrdia, že ak nemáte dostatok spánku, telo produkuje prebytok kortizolu, hormónu, ktorý ničí kožné bunky. Majte dostatok odpočinku a vaše telo bude produkovať viac HGH (ľudského rastového hormónu), ktorý pomáha pokožke zostať silnou, viac elastickou a menej náchylnou na vznik vrások.

5) Spite na chrbte

Dermatológovia upozorňujú, že spanie v určitých polohách každú noc, môže viesť k vzniku tzv. „spánkových“ vrások – vrásky, ktoré sú vyryté do povrchu kože a nezmiznú ani keď vstanete. Spanie na boku zvyšuje riziko vzniku vrások na lícach a brade a kým spíte tvárou dole, môže byť problém zvraštené čelo. Aby ste tieto vrásky redukovali, odborníci odporúčajú spať na chrbte.

6) Prestaňte žmúriť – noste okuliare!

Odborníci tvrdia, že opakované pohyby tváre – ako žmúrenie – prepracováva tvárové svaly, tvorením rýh pod povrchom pokožky. Tieto ryhy sa postupne stávajú vráskami. Taktiež dôležité je nosiť slnečné okuliare. Ochránia vašu pokožku v okolí očí od poškodenia od slnka – a okrem toho prestanete žmúriť.

7) Jedzte viac rýb – najmä lososa

Nielen losos (rovnako aj iné ryby) sú skvelý zdroj bielkovín – jeden zo stavebných prvkov skvelej pokožky – je taktiež významným zdrojom esenciálnych mastných kyselín známych tiež ako omega-3. Tieto mastné kyseliny pomáhajú vyživovať pokožku a udržujú ju mladistvú a žiarivú, pomáhajú tiež redukovať vrásky.

8) Jedzte viac sóje

Väčšina dôkazov pochádza zo štúdii zvierat, no výskumy ukazujú, že niektoré vlastnosti sóje, môžu pomôcť uzdraviť niektoré z poškodení pokožky zo slnka. V jednej nedávnej ľudskej štúdii, bolo vyhlásené, že doplnky na sójovom základe (a ostatné ingrediencie vrátane bielkovín z rýb a extrakty z bieleho čaju, hrozna a paradajok, rovnako ako aj niekoľko vitamínov), zlepšili štruktúru a pevnosť pokožky len po 6 mesiacoch užívania.

9) Vymeňte kávu za kakao

V rámci jednej štúdie výskumníci zistili, že kakao obsahuje vysoké hladiny dvoch flavanolov, čo je podtrieda flavonoidov (epikatechínu a katechínu), ktoré chránia pokožku pred poškodením od slnka, zlepšujú cirkuláciu v kožných bunkách, ovplyvňujú hydratáciu a robia pokožku hladšou a jemnejšou.

10) Jedzte viac ovocia a zeleniny

Kľúčovou zložkou je ich obsah antioxidantov. Tieto zložky ovocia a zeleniny, bojujú proti poškodeniam spôsobeným voľnými radikálmi (nestabilným molekulám, ktoré môžu poškodiť bunky), ktoré pomáhajú pokožke vyzerať mladšie, žiarivejšie, a chránia ju pred účinkami slnečného žiarenia.

11) Používajte hydratačný krémy

Obzvlášť ženy sú tak sústredné na produkty proti starnutiu, že často zabúdajú na silu obyčajného hydratačného krému. Hydratovaná pokožka vyzerá lepšie, takže jemné línie a vrásočky sú tak menej badateľné.

12) Nepreháňajte to s umývaním

Podľa dermatológov z Merylandskej univerzity, voda z vodovodu odstraňuje z pokožky všetku jej prirodzenú mastnotu a hydratáciu, ktorá chráni pokožku pred vznikom vrások. Ak si umývate tvár príliš často, zmývate aj tieto ochranné prvky pokožky. Aj keď mydlo môže obsahovať hydratačné zložky, použite radšej odličovač.

Lokálna liečba pre redukciu vrások

Štúdie ukazujú, že nasledujúce ingrediencie môžu redukovať vrásky. Väčšina ich bola nájdená v rozličných produktoch v starostlivosti o pokožku.

13) Alfa-hydroxy kyseliny

Tieto prirodzené ovocné kyseliny odstraňujú najvrchnejšiu vrstvu pokožky mŕtvych kožných buniek, redukujú vzhľad jemných línií a vrások, najmä v okolí očí. Nové dôkazy ukazujú, že vo vyššej koncentrácii, alfa-hydroxy kyseliny môžu pomôcť stimulovať tvorbu kolagénu.

14) Retinoidy (vrátane Retin-A)

Jediné lokálne ošetrenie na vrásky povolené organizáciou FDA (potravinársky a nápojový priemysel) je tretinoín, verejne známy ako Retin-A. Tento krém na predpis redukuje jemné línie aj veľké vrásky, a opravuje pokožku poškodenú od slnka. Retinol je prirodzená forma vitamínu A, nájdená v mnohých voľne predajných liekoch. Štúdie ukazujú, že vo vysokej koncentrácii, môže byť rovnako efektívna ako Retin-A, bez vedľajších účinkov ako je spálená či citlivá pokožka.

15) Vitamín C

Vitamín C môže zvýšiť produkciu kolagénu, ochrániť pred poškodením od UVA a UVB lúčmi, opravovať problémy s pigmentáciou a zlepšovať zápalové procesy pokožky. Kľúčom však môže byť typ použitého vitamínu C. Väčšina štúdií poukazuje na kyselinu l-askorbovú, ako na najlepší prvok na úľavu od vrások.

16) Idebenon

Táto chemická zmes je príbuzná živinám koenzýmu Q10 a je zároveň super silný antioxidant. V jednej štúdii doktori zistili, že pri 6 týždňovom užívaní, sa drsnosť a suchosť pokožky znížila o 26%, hydratácia pokožky sa zvýšila o 37%, o 29% sa znížili jemné vrásky, a nastalo 33 % celkové zlepšenie pokožky poškodenej slnkom. Ostatné štúdie ukázali podobné výsledky.

17) Rastové faktory

Štúdie ukázali, že pri aplikácii týchto zložiek je odpoveďou organizmu pri prirodzenom hojení rán, redukcia slnečného poškodenia a zníženie jemných línií a vrások, zatiaľ čo sa obnovuje produkcia kolagénu.

18) Pentapeptid

Výsledky štúdie podporené Národným Inštitútom zdravia tvrdia, že pentapeptidy môžu zvýšiť tvorbu kolagénu v slnkom poškodenej pokožke. Niekoľko ďalších výskumov ukázalo, že pri lokálnej aplikácii, pentapeptidy stimulujú produkciu kolagénu a zmenšujú línie a prvé vrásky.

Medicínske prostriedky na redukciu vrások

19) Botox

Injekcia tejto čistej verzie botulotoxínu A, uvoľňuje svaly práve pod vráskami, čo umožňuje pokožke navrchu „predstierať“, že je hladká a jemná.

20) Výplne

Doktori dokážu vyplniť vrásky s rôznymi látkami, vrátane kolagénu, kyseliny hyalurónovej a ostatných syntetických zložiek. Populárne ošetrenie je Restylane (injekčný výplňový materiál na báze kyseliny hyalurónovej), Juvederm (rad tvárových výplní na báze kyseliny hyalurónovej), a ArteFill, rovnako aj ďalšie iné.

21) Ošetrenie laserom

Energia zo svetelného zdroja – či už ide o laser alebo o pulznú diódu – odstraňuje vrchnú časť pokožky a mierne, ale zreteľne „zraňuje“ pokožku. To „nakopne“ prirodzený systém tvorby kolagénu na vysokú úroveň, a výsledkom je hladšia pokožka bez vrások.

22) Chemický peeling

V tomto ošetrení, sú používané rozličné chemické látky na „spálenie“ vrchnej časti pokožky a vytvorením poškodenia, ktoré spôsobí, že telo začne vyrábať viac kolagénu. Na konci pokožka vyzerá mladšie a jemnejšie. Pozri napríklad peelingy s kyselinou glykolovou.

23) Dermabrázia

Je to mechanický peeling s jemnými chemickými kryštálmi. Dermabrázia pomáha odstraňovať vrchnú časť kožných buniek a prináša novú, oveľa rovnomernejšiu textúru pleti. V tomto procese miznú vrásky a jemné línie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac