Domov / / Omladenie pleti topicky apliko...

Omladenie pleti topicky aplikovaným vitamínom C

Posledná úprava 23.05.2017

Nadmerné vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu a škodlivinám zo životného prostredia môže urýchliť starnutie pleti degradáciou kolagénu a vyvolaním oxidačného stresu v pokožke. Našťastie, na ošetrovanie pokožky existuje stáročiami overený prípravok používaný už starovekými civilizáciami. Jeho prínos proti príznakom starnutia môže pomôcť tento neželaný efekt prekonať. Vitamín C je dôležitá súčasť tvorby kolagénu v tele a tiež mocný antioxidant, ktorý dokáže pomôcť omladiť starnúcu a slnkom poškodenú pokožku.

Zatiaľčo je vitamín C dôležitou živinou potrebnou pre zachovanie celkového zdravia, dostane sa z neho k pokožke iba veľmi málo, pokiaľ je užívaný perorálne. Tak, ako s vekom hladiny vitamínu C v pleti klesajú, môže pomôcť doplnenie jeho zásob priamo v pokožke pri boji proti degradácii kolagénu a oxidatívnemu stresu. Výsledky klinických testov ukazujú, že pokiaľ ho aplikujete topicky (teda pokiaľ aplikujete vitamín C na pleť), podporuje vitamín C tvorbu kolagénu a zmierňuje účinky voľných radikálov, čím pomáha udržiavať pevnú a mladistvú pleť.

Podstata krásy v staroveku

Počas celej histórie ženy vždy našli nejaký spôsob ako využiť schopnosť vitamínu C pôsobiť proti príznakom starnutia a v prospech svojej pleti.

V Tibete počas vládnutia dynastie Tang (618 až 907 nášho letopočtu), si ženy, ktoré chceli bojovať proti vonkajším príznakom predčasného starnutia, potierali tvár aj ruky rakytníkom. Zlato-oranžové bobule rakytníku poskytujú pleti tmavo sfarbený olej, ktorý je hlavným zdrojom vitamínu C.

Šípky, bobuľovité plody, ktoré sa vytvoria po odkvitnutí ruží, obsahujú viac vitamínu C než pomaranče (približne 20 krát viac). Vlastne práve toto množstvo vitamínu C dodáva šípkam, rakytníku a iným plodom ich schopnosť pôsobiť ako mocná látka na omladenie pleti.

Nemusí byť žiadnym prekvapením, že si Indiáni vyrábali zmes bohatú na vitamín C z lupienkov ruží, a ňou si osviežovali a ošetrovali pokožku. Studený krém bol pôvodne známy ako „masť z ružovej vody“, a to kvôli dvom hlavným prísadám – ružovému oleju a ružovej vode.

Moderná medicína odhalila, prečo týmto prírodným bylinným prípravkom staroveké civilizácie toľko dôverovali. Pokiaľ sa aplikuje vitamín C na pleť, má na ňu omladzujúci účinok. Zlepšuje totiž syntézu kolagénu v pokožke, čím sa spomaľuje starnutie a obmedzuje poškodenie kože voľnými radikálmi. Kolagén je štrukturálny podporný proteín, ktorý je nevyhnutný pre pevnú a mladistvú pleť. Množstvo kolagénu v pokožke má tendenciu s pribúdajúcim vekom klesať, ide o prebiehajúci proces, ktorý môže viacero faktorov urýchliť. Napríklad slnečné svetlo, fajčenie, voľné radikály aj zápaly. Keď sa syntéza nového kolagénu spomalí, je jedným z najúčinnejších spôsobov ako zvýšiť syntézu kolagénu a spomaliť jeho degradáciu, práve topicky aplikovaný vitamín C.

Čo robí preparáty s topicky aplikovaným vitamínom C tak dôležité? Ľuďom chýba schopnosť tvoriť vitamín C, ktorý je tak dôležitý pre krásnu a zdravú pokožku. Aby to bolo ešte ťažšie, je vitamín C rozpustný vo vode. Dôsledkom je, že veľké množstvo vitamínu C, ktorý strávime, veľmi rýchlo zase vylúčime.

Zatiaľčo je perorálne podávanie vitamínu C potrebné na udržanie celkového zdravia, nie je veľmi účinné pri zvyšovaní koncentrácie vitamínu C v koži, pretože jeho vstrebávanie je obmedzené aktívnymi mechanizmami prenosu v čreve. Najúčinnejšia metóda doplňovania vitamínu C v pokožke je preto aplikácia priamo na kožu.

Topické antioxidanty tvoria oveľa vyššie koncentrácie v koži než nutričné výživové doplnky. Vlastne je aplikácia vitamínu C na pokožku až 20 krát účinnejšia než perorálne podanie. Jednoduchým používaním vitamínu C počas troch dní môžno dosiahnuť optimálne hladiny v koži. Je tiež známe, že ak sa raz topicky aplikovaný antioxidant absorbuje do pokožky, nemožno ho zmyť ani zotrieť. Takže aj po ukončení aplikácie zostanú v koži významné množstvá vitamínu C ešte po ďalšie tri dni.

Omladenie pleti stálym dopĺňaním zásob vitamínu C preto môže udržať zdravo, mladistvo vyzerajúcu pokožku, hlavne s pribúdajúcim vekom.

Obnovenie mladistvej pokožky zvnútra von

Prínosy vitamínu C pre zdravie pokožky sú napríklad v podpore tvorby zdravého kolagénu. Kolagén pracuje na podpore pokožky ruka v ruke s elastínom. V podstate dodáva štruktúru, ktorá poskytuje tvar, pevnosť aj silu pokožke. Zatiaľčo elastín jej dodáva pružnosť.

Kolagén je iba jedným z tisícov rôznych proteínov v tele. Väčšina proteínov sa vyskytuje iba v malom množstve. Najhojnejšie sa vyskytujúci proteín je práve kolagén. Vlastne tvorí viac ako tretinu všetkých proteínov v tele a približne 75% proteínov v koži. Od kostí a zuby až po žily a chrupavky, je kolagén hlavným spojivovým tkanivom, ktoré nás drží pohromade.

Tak ako väčšina proteínov, pozostáva kolagén z polypeptidového reťazca. Na rozdiel od väčšiny proteínov je však kolagén zložený hlavne z troch aminokyselín – glycínu, hydroxyprolínu a prolínu.

Ale to, čo robí z kolagénu akúsi supermolekulu, je jeho trojdimenzionálna architektúra trojitej špirály. Tri polypeptidové reťazce sa navzájom striedajú a sú stočené v ľavostrannej skrutkovnici, čím vytvárajú špirálovité vlákno. Tri z týchto špirálových prameňov sa potom stáčajú okolo seba, ako vlákna na lane, a to v pravostrannej superšpirále. Takto vzniká kompletná molekula.

Niet divu, že pevnosť v ťahu je pri kolagéne vyššia ako pri oceľovom drôte rovnakej hmotnosti. Samozrejme, na vytvorenie takejto komplexnej štruktúry ako je kolagén, jej potrebné niekoľko krokov. A vitamín C je zapojený do každého z nich.

Najskôr zostaví telo trojrozmernú vláknitú štruktúru, na ktorú používa ako hlavné zložky aminokyseliny glycín a prolín. V tejto fáze ešte nejde o kolagén, ale o jeho predchodcu, prokolagén. Vitamín C zohráva rozhodujúcu úlohu pri tvorbe prokolagénových polypeptidových reťazcov, ako aj pri konečnej premene na kolagén.

Tento proces premeny zahŕňa hydroxiláciu prolínu v určitom bode polypeptidového reťazca, mení sa na hydroxyprolín a tak „zaisťuje“ reťazce v kolagénovej trojitej špirále.

Ďalšou kľúčovou aminokyselinou v trojitej špirále je lyzín. Je tiez hydroxylovaný, mení sa na hydroxylyzín. Tým sa umožní zosieťovanie trojitých špirál do tkanivových vlákien a sietí a dokončí sa štruktúra kolagénu.

Dva rozdielne enzýmy dodávajú silu na hydroxyláciu, ktorá všetko toto umožňuje. Ide o prolyl-4-hydroxylázu a lyzyl-hydroxylázu. Vitamín C je potrebným spolufaktorom pre funkciu každého enzýmu. Avšak vieme, že hladiny tohto dôležitého vitamínu s pribúdajúcim vekom klesajú, hlavne v koži. Poškodenie súvisiace s vekom sa objavuje, keď už tvorba kolagénu nedokáže držať krok s jeho rozpadom. Tento proces sa navyše urýchľuje nadmerným vystavovaním slnečnému svetlu a environmentálnym faktorom.

Viacero in vitro štúdií potvrdilo, že liečba ľudských kožných buniek derivátom topického vitamínu C dokáže stimulovať syntézu kolagénu. Okrem uľahčenia hydroxylačných reakcií súvisiacich s tvorbou kolagénu, stimuluje vitamín C syntézu kolagénu podporením transkripcie kolagénových génov. Topický vitamín C (vitamín C na pleť) môže tiež chrániť existujúci kolagén ovplyvňovaním enzýmov zodpovedných za degradáciu kolagénu.

Spojivové štruktúry tvorené kolagénom, známe ako dermálne papily, ktoré ležia v derme, sa stávajú menšími a slabšími, keď množstvá kolagénu klesajú. Výskumníci dokázali, že pri topickej aplikácii môže vitamín C výrazne zvýšiť ako hustotu, tak aj počet dermálnych papíl.

Chráňte pleť pred starnutím

Vitamín C nie je potrebný iba pre tvorbu a zachovanie kolagénu, je to tiež mocný antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály v pokožke. Voľné radikály sú atómy alebo molekuly s nepárovým elektrónom. Sú chemicky veľmi reaktívne a ich životnosť je iba krátkodobá. Z tohto dôvodu je ich deštruktívna sila obmedzená na miesto, kde sú vytvorené. Teda väčšinou v mitochondriách buniek.

Pretože podľa prírodných zákonov je potrebné mať vhodné elektróny na prepojenie, hľadajú tieto voľné radikály zúfalo svoju príležitosť, ako svoj zvláštny elektrón skompletizovať. V ich bezhlavom náhlení voľné radikály častokrát napádajú blízke chemické zlúčeniny. Tieto chemické zlúčeniny môžu byť práve tie, ktoré sa podieľajú na dôležitých enzymatických reakciách, alebo sú dokonca časťami molekuly DNA. Výsledkom je, že neporiadok, ktorý po nich zostane, môže narobiť zmätok po celom tele, napríklad aj v bunkách srdcového svalu, nervových bunkách a na pokožke. Žiaľ, voľné radikály sú nevyhnutnou súčasťou života, s ktorou sa musíte dennodenne vyrovnávať. Ako teda voľné radikály poškodzujú kožu a spôsobujú jej starnutie?

Keď voľný radikál ukradne elektrón z niektorého z proteínov v kolagénovom reťazci, vyvolá v tomto mieste zmenu v chemickej štruktúre kolagénu. Vo vlákne vznikne malá trhlina. Ak má kolagénový zväzok poškodenia na viacerých miestach, ktoré sa tam vyskytli v priebehu rokov, dochádza k poškodeniu a dezorganizácii. V dôsledku toho začína koža ovísať a vráskavieť. (pozri tiež ako vznikajú vrásky a ako ich vzniku predchádzať)

Hoci má naša pokožka prirodzené bunkové enzýmy a ďalšie metabolické procesy, ktorými má takéto oxidačné poškodenie zvládať (antioxidanty sú jedným z nich), starnutie a environmentálny stres ako slnečné žiarenie, fajčenie a znečistenie môžu nakoniec tieto ochranné kontroly premôcť.

Aplikácia antioxidantu s nízkou molekulovou hmotnosťou, ako je vitamín C, je veľmi účinný spôsob na zvýšenie prirodzenej ochrany pokožky pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú starnutie. Vitamín C je darcom elektrónov a preto je vynikajúcim zachytávačom voľných radikálov.

Po vstrebaní do pokožky môže tento vo vode rozpustný vitamín pomôcť aj pri regenerácii vitamínu E, ktorý zoxidoval. Vitamín E je silný antioxidant rozpustný v tuku, ktorý je dôležitý pri prevencii oxidačného poškodenia membrány tukových buniek.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac