Domov / / / / Vlasové folikuly - ako zistiť...

Vlasové folikuly - ako zistiť či sú živé alebo mŕtve

Posledná úprava 18.11.2019

Ak sa pozrieme do zrkadla na svoje vlasy a vidíme spomedzi vlasov presvitať kožu, mnoho z nás spanikári. Chceme vedieť, čo sa s našimi vlasmi stalo a čo je ešte dôležitejšie, či naše vlasy ešte znovu narastú. Vlasy rastú z folikulov, čiže prirodzene chceme vedieť, či sú naše folikuly zdravé a schopné produkovať ďalšie vlasy.

Čo sú to vlastne tie folikuly? Folikul je v podstate tkanivo, ktoré obaľuje vlas a z ktorého vlas vyrastá. Tukové žľazy zvané mazové žľazy, sú pripojené k folikulom a produkujú tukovú látku zvanú kožný maz, ktorý prechádza folikulom k pokožke hlavy. Tam kožný maz premasťuje našu pokožku aj vlasy.

Avšak ak folikulom nie je dodaný dostatok živín, môžu „zomrieť.“ Jednoducho sa stanú menšími a menšími až nakoniec nedokážu produkovať žiaden vlas. Ak k tomu dôjde, vlasová pokožka prichádza o vlasy a my sme svedkami plešivosti.

Avšak ak naše vlasy zrednú neznamená to hneď, že naše folikule sú „mŕtve“. Niekedy, z rôznych dôvodov, naše folikuly prejdú do pokojovej fázy a rast vlasov sa dočasne zastaví (viď telogénne efluvium). V rastovom cykle vlasov sa pokojová fáza nazýva telogénna fáza. Avšak v tejto fáze, zatiaľ čo staršie vlasy „odpočívajú“, nové začnú rásť. To znamená, že aj keď sú naše vlasy v tejto pokojovej fáze, stále rastú. Keď však folikuly odumrú, rast vlasov sa zastaví úplne. (Na folikuly takto negatívne pôsobí napríklad DHT.)

Na to, aby ste zistili, či je váš vlasový folikul stále aktívny si stačí prezrieť kožu hlavy. Ak vidíte nejaké chĺpky – nezáleží na tom ako roztrúsené, tenké, krátke alebo drobné – váš vlasový folikul je stále aktívny a plne pracuje v produkcii vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy