Časté otázky o vlasoch a vypadávaní vlasov

Posledná úprava 21.01.2022

Zosilnejú - zhrubnú vlasy častým strihaním?

Určite nie. Dokonca ani keď si vlasy ostriháte úplne dohola. Kratšie vlasy sa iba zdajú byť pevnejšie. Vlas sa vytvára vo vlasovom korienku a strihanie neovplyvní
ani rýchlosť rastu, ani hrúbku vlasov.
Narozdiel od vlasov, ochlpenie na tele sa naozaj stáva hrubším, ak ho holíme či striháme častejšie.

Prečo vlasy vypadávajú v charakteristickom tvare "podkovy" u mužov?

Vlasové folikuly na bokoch a vzadu na hlave sú menej citlivé na pôsobenie DHT a preto nevypadávajú. Vlasy, ktoré sú na hornej časti hlavy sú citlivejšie. Navyše, v miestach kde najčastejšie vypadávajú vlasy je zvýšená aktivita 5-alfa reduktázy, čo by mohlo tiež vysvetľovať charakteristický tvar podkovy.

Vypadávajú vlasy kvôli noseniu tesnej čiapky?

Nosenie tesnej pokrývky hlavy nemá vplyv na Vypadávanie vlasov. Napriek tomu si to myslí mnoho ľudí, pretože ľudia, ktorým vypadávajú vlasy, si často zakrývajú hlavu čiapkou.

Prečo sa niekomu vlasy tak nadmerne mastia?

Vypadávanie vlasov je často spojené s nadmerným mastením pokožky na hlave. U človeka s vypadávaním vlasov sa vlasové folikuly zmenšujú ale mazové žľazy produkujú stále rovnaké množstvo mazu. Maz sa nemôže hromadiť v zmenšenom vlasovom folikule a vychádza na povrch.

Spôsobuje vypadávanie vlasov ich časté umývanie?

V žiadnom prípade nie. Agresívny šampón môže vlasy maximálne fyzicky poškodiť. Rovnako aj nešetrné sušenie uterákom môže viesť k poškodeniu alebo vytrhnutiu vlasu. Časté umývanie vlasov vhodnými šampónmi je dokonca doporučené proti vypadávaniu vlasov mužského typu, pretože aktívne odstraňuje DHT obsiahnuté v kožnom maze.

Koľko vypadnutých vlasov denne je ešte v "norme"?

Človeku, ktorý netrpí žiadnou formou vypadávania vlasov, vypadne priemerne 20 - 50 vlasov denne. Často sa uvádza ako priemerná hodnota u zdravého človeka 100 vlasov denne. Toto číslo však už môže byť prejavom nejakej začínajúcej formy vypadávania vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy