Mastenie a vypadávanie vlasov

Posledná úprava 19.09.2018

Vypadávanie vlasov postihne počas života mnoho mužov aj žien. Má rôzne štádiá a je spôsobené mnohými faktormi. Stav pokožky na hlave má obrovský súvis s celkovým zdravím vlasov. Mastné vlasy alebo mastiace sa vlasy a pokožka môže viesť k tvorbe lupín, ktoré môžu mať za následok vypadávanie vlasov - našťastie sa však dajú liečiť.

Vypadávanie vlasov

Vlasy počas svojho rastu prechádzajú cyklami pozostávajúcími z 3 fáz. Môžu začať vypadávať ak je tento cyklus prerušený. Anagén je aktívna fáza rastu vlasu a môže trvať až do 6 rokov. Katagén je omnoho kratšia fáza - vlas odpočíva. Vo fáze Telogén vlas vypadne a celý cyklus sa opakuje. Pokiaľ majú vlasové folikuly problém naštartovať opäť fázu rastu, postupne sa stávajú neaktívnymi a dochádza k postupnému rednutiu vlasov.

Mastná pokožka, mastné vlasy

Mastenie vlasov môže byť spôsobené prílišnou aktivitou mazových žliaz na pokožke hlavy. Okrem príliš lesknúcich sa vlasov, maz zachytáva aj viac prachu a spôsobuje zlepenie vlasov a často aj lupiny. Prílišné mastenie vlasov môže byť vyvolané hormonálnou nerovnováhou rovnako ako počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy. Aktivitu mazových žliaz a následné lupiny môžu ovplyvňovať aj ochorenia ako seboroická dermatitída, psoriáza alebo huba malassezia.

Vplyv

Mastná pokožka na hlave môže spôsobovať vypadávanie vlasov a lupiny. Ak sa nelieči, lupiny v mnohých prípadoch blokujú vlasové folikuly a rastový cyklus vlasov. Seboroická dermatitída je zápalové ochorenie pokožky spôsobené nadmernou produkciou mazu. Pokožka je potom šupinkovitá, podráždená, začervenaná a často svrbí. Psoriáza je tiež ochorenie pokožky, ktoré je typické premnožovaním sa buniek kože. Prejavuje sa začervenaním, svrbením a povlakom na pokožke. Tento povlak môže upchávať vlasové folikuly a spôsobovať ich postupné utlmovanie v aktivite. Malassezia je huba, ktorá prirodzene žije na pokožke hlavy a živí sa mazom a odumretými bunkami kože. Ak sa však premnoží, tiež zapríčiňuje upchávanie vlasových folikulov.

Liečba

Existuje množstvo šampónov, ktoré liečia nadmerné mastenie pokožky, lupiny a aj vypadávanie vlasov. Napríklad aj šampóny s obsahom látky ketokonazol, ktorá pomáha bojovať proti infekciám. Často odporúčaný je šampón Revita pre jeho zloženie a liečivé účinky. Tieto infekcie sú spôsobené serboroickou dermatitídou a hubou malasseziou. Ak sa neliečia, môžu viesť dokonca až k vypadávaniu vlasov. Nápomocné proti vypadávaniu vlasov sú aj prírodné bio šampóny s účinkami liečivých rastlín ako napríklad bio šampón so saw palmettom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Mastenie a vypadávanie vlasov Priemerné hodnotenie: 2.5 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy