Anestézia a vypadávanie vlasov

Posledná úprava 23.03.2023

Môže anestézia spôsobiť vypadávanie vlasov? A ak áno, prečo tak vlasy reagujú na anestetiká?

Príčiny vypadávania vlasov sú rôzne. V posledných desaťročiach sa objavujú nové a nové príčiny aj s pochopením mechanizmu fungovania. Niektoré príčiny vypadávania boli vedecky potvrdené, iné naopak vyvrátené. V prípade anestézie ako príčiny vypadávania vlasov je zrejmé, že spolu súvisia. Avšak do akej miery leží vina na anestézii, je stále otázne. Existujú neoficiálne dôkazy, ktoré spájajú anestéziu a vypadávanie vlasov. Je však iba málo informácií o tom, „prečo“ a „ako“ to môže anestézia spôsobiť. Preto kauzálny vzťah medzi anestéziou a vypadávaním vlasov zahŕňa všetky formy anestézie, čo ale nie je presné.

Je známym faktom, že príčinou vypadávania vlasov môže byť aj stres. Môže prispieť k vypadávaniu vlasov u osôb s predispozíciou. Pravdou tiež je, že celková anestézia používaná počas operácie môže dostať telo do šoku (vyvolávajúceho stres). Stres sa stáva kumulatívny, pretože pacient je vystresovaný už len pri pomyslení na samotný zákrok.

Čo znamená anestézia v súvislosti s vypadávaním vlasov?

Anestézia má výrazný vplyv na telo. Človeka dostane do stavu bezvedomia a uvoľňuje svaly. Anestézia ovplyvňuje aj vlasové folikuly. Vlasové folikuly obsahujú bunky, ktoré patria medzi najrýchlejšie sa deliace a meniace sa bunky tela. Musia sa rýchlo rozdeľovať, aby udržali rast samotných vlasov. A anestézia blokuje toto rýchle delenie buniek. Zatiaľčo účinok anestézie na človeka pretrváva iba niekoľko hodín, vlasové folikuly môžu byť ovplyvnené do takej miery, že zastavia tvorbu vlasov a vstúpia do telogénu, teda pokojového stavu rastového cyklu vlasov. Výsledkom je potom vypadávanie vlasov typu telogen effluvium.

Ako súvisí operácia a vypadávanie vlasov?

Veľký chirurgický zákrok znamená pre telo extrémny fyzický šok. Po operácii sa telo snaží znovu sa opraviť. Väčšina výživných látok sa preto odvádza na opravu základných orgánov a reorganizáciu štrukturálnej identity tela. Vlasové folikuly však nie sú životne dôležité, pokiaľ ide o prežitie, preto často strádajú, živiny sa totiž odvádzajú inam. Bez dostatočného prísunu živín ku vlasovým folikulom sa ich činnosť spomaľuje alebo úplne zastaví. A opäť, vyústi to do progresívneho vypadávania vlasov typu telogen effluvium, ktoré môže pretrvávať aj tri mesiace po operácii.

Sú to logické, odborné vysvetlenia možných súvislostí medzi chirurgickým zákrokom, anestéziou a vypadávaním vlasov. Netreba však zabúdať, že sa tieto vysvetlenia týkajú špecifického druhu anestézie – celkovej anestézie. A špecifického druhu chirurgického zákroku – veľkého chirurgického zákroku. Bežným faktorom v týchto prípadoch, či už anestézie alebo operácie, je aj samotný stres. A aj stres patrí medzi príčiny vypadávania vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy