Čo je príčinou rednúcich a lámavých vlasov?

Posledná úprava 16.07.2019

Strata až 100 vlasov denne sa ešte dá považovať za normálnu, pretože ako staré vlasy vypadnú, nové narastú. Keď však vlasy zrednú alebo skrehnú a lámu sa, môže to byť znakom skrytého zdravotného problému alebo nesprávnych návykov starostlivosti o vlasy. Je preto podstatné čo najrýchlejšie zistiť príčinu.

Autoimunitné ochorenia

Niektoré autoimunitné ochorenia môžu negatívne ovplyvniť normálne, zdravé bunky. Tým sa zmení kvalita vlasov a stanú sa jemné a krehké. Autoimunitné ochorenia, ako sú alopecia areata konkrétne zasahujú vlasové folikuly a spôsobujú, že sa vlasy lámu a následne ich vypadávajú celé pramene. Ďalšie choroby, ako je lupus, ochorenia štítnej žľazy môžu mať za následok poškodené alebo preriedené lámavé vlasy.

Starnutie

Ako starnete, môžete si všimnúť zmeny v hustote a kvalite vlasov. Štatistiky uvádzajú, že muži môžu začať strácať vlasy už v tridsiatke, zatiaľ čo u žien sa môže vyskytnúť viac vypadávania po menopauze. Dedičnosť a starnutie môže spôsobiť, že sa u mužov vyvinie ustupujúca vlasová línia a vlasy prerednú na temene, zatiaľ čo u žien môžu rednúť vlasy celej hlavy. Ak Vaše vlasy vypadávajú zvláštnym spôsobom, alebo ak okrem vypadávajúcich vlasov spozorujete aj zapálenú pokožku hlavy alebo bolesť a svrbenie, bude najlepšie sa poradiť s lekárom, o prípadných zdravotných príčinách.

Poruchy príjmu potravy

Vlasy sa môžu stať krehké, ak trpíte poruchou príjmu potravy, ako sú mentálna anorexia alebo bulímia, ktoré vedú k drasticky zníženému množstvu prijatých kalórií a strate nadmerného množstva váhy a živín. Lekári upozorňujú, že hladovka môže viesť k tomu, že sa telo bráni spomalením svojich funkcií, ktoré žiaľ vedú k zdravotným zmenám a zmenám vo vzhľade, vrátane rednutia vlasov.

Nesprávna starostlivosť o vlasy

Nešetrné zaobchádzanie s vlasmi môže tiež viesť k ich vypadávaniu. Za lámavé vlasy si častokrát môžeme sami. Neopatrné kefovanie a česanie vlasov, použitie chemických látok a farieb na vlasy, úprava vlasov fénmi, kulmami, alebo horúcimi nátačkami môže poškodiť vlasy.

Vedľajšie účinky liečby

Niektoré druhy liečby a liekov môžu mať taktiež vplyv na vlasy. Liečba, ako je chemoterapia a ožarovanie môže viesť k vypadávaniu vlasov. Lieky, ktoré liečia príznaky artritídy, depresie, problémy so srdcom a vysokým krvným tlakom môžu tiež zmeniť štruktúru a množstvo vlasov. Na hlave zostávajú lámavé vlasy, ktoré rýchlo rednú.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Čo je príčinou rednúcich a lámavých vlasov? Priemerné hodnotenie: 1 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy