Domov / / / Liečba vypadávania vlasov

Liečba vypadávania vlasov

Posledná úprava 11.09.2019

Rednúce, padajúce vlasy sa dotýkajú v určitom období života mnohých ľudí. Tento stav má toľko možných príčin, že je často zložité určiť, prečo vám vypadávajú vlasy. Liečba či iné liečebné postupy môžu byť pri vyriešení základného problému veľmi užitočné. Existuje ale veľa vecí, ktoré môžete urobiť pre ošetrenie padajúcich vlasov sami. Dôležité je poznať príčinu padania vlasov.

Zistenie základného problému

Zistite, či sa za problémom skrývajú hormonálne príčiny. Najbežnejšou príčinou rednúcich vlasov u mužov aj u žien je dedičnosť. Úlohu zohrávajú pohlavné hormóny, kvôli ktorým vypadávajú vlasy podľa určitého vzorca. Zatiaľčo je mužská vzorová plešatosť aj ženská vzorová plešatosť trvalá, existujú určité opatrenia, ktoré môžete vykonať, aby ste padanie vlasov spomalili a liečili.

 • Niekedy vedú k dočasnému vypadávaniu vlasov hormonálne výkyvy. Napríklad u tehotných žien, u žien po vysadení antikoncepcie, alebo pred menopauzou môžu postrehnúť dočasné rednutie vlasov.
 • Jemná starostlivosť o vlasy, používanie prírodných vlasových produktov a zmena účesu môžu pomôcť spomaliť postup vypadávania a rednutia vlasov spôsobeného hormónmi.

Zistite, či je príčinou zdravotný stav. Určité zdravotné problémy môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Liečba vypadávania vlasov a primárne liečba týchto ochorení môže pomôcť spomaliť alebo zastaviť padanie vlasov. Ak máte podozrenie na niektoré z nasledovných ochorení, navštívte lekára a vlasy vám začnú znovu rásť.

 • Problémy so štítnou žľazou. Ak štítna žľaza nepracuje riadne, môžete zaznamenať oproti normálu zvýšené padanie vlasov.
 • Infekcie vlasovej pokožky a kožné ochorenia. Vypadávanie vlasov môže byť dôsledkom kožných zdravotných problémov, napríklad pri pásovom opare. Vyliečenie tohto stavu môže pomôcť obnoviť rast vlasov.
 • Alopecia areata. Ide o ochorenie, kedy imunitný systém vlastne napáda vlasové folikuly.

Skontrolujte si lieky, ktoré užívate. Určité lieky spôsobujú vypadávanie vlasov. Ak užívate lieky, ktoré majú medzi nežiadúcimi účinkami padanie vlasov, môžete sa lekára opýtať na inú alternatívu. Možno nebude možné liečbu zmeniť, ale za opýtanie nič nedáte. Padanie vlasov môžu spôsobovať lieky používané na liečbu nasledovných ochorení a chorôb:

 • rakovina
 • depresie
 • problémy so srdcom
 • artritída
 • vysoký krvný tlak

Zistite, či príčinou padania vlasov nie je stres. K vypadávaniu vlasov môže dochádzať kvôli fyzickému alebo psychickému šoku aj kvôli pretrvávajúcemu stresu. Každý typ šoku sa prejaví nejakým fyzickým účinkom. A padanie vlasov je bežný jav.

 • Ak ste v chronickom strese, je dôležité vyriešiť príčiny stresu. A udržiavať sa v dobrej fyzickej kondícii.

Podporenie rastu vlasov

Používajte jemné produkty na vlasy. Ak zaznamenáte, že vám začínajú rednúť vlasy, preorientujte sa na prírodné, jemné vlasové produkty. Môže to byť dobrý nápad. Mnohé šampóny, kondicionéry, spreje na vlasy a iné produkty obsahujú chemické látky, ktoré zaťažujú vlasovú pokožku aj vlasy a môžu urýchliť padanie vlasov a poškodenie vlasov, ktoré vám na hlave ešte zostali. V tomto prípade vyzerá liečba vypadávania vlasov nasledovne:

 • Používajte šampón bez obsahu sulfátov alebo akéhokoľvek druhu alkoholu. Tieto prísady vaše vlasy veľmi vysúšajú a poškodzujú.
 • Nájdite si kondicionér, ktorý neobsahuje silikóny. Tieto zaťažujú vlasy a potrebujú na spláchnutie síranové šampóny.
 • V obchodoch so zdravou výživou pohľadajte produkty na vlasy, ktoré sú vyrobené z prírodných zložiek.

Vlasy miesto kefovania kefou češte hrebeňom. Pre kefovaní vlasov prichádzate o viac vlasov, obzvlášť ak si ich kefujete mokré. Najjemnejší spôsob, ako ich rozčesať je používanie hrebeňa so širokými zubami. Začnite pri končekoch, postupne ich rozčešte až ku korienkom.

Nechajte ich vysušiť na vzduchu. Aby ste po umývaní hlavy vlasy príliš neťahali, jemne ich vytrite do mäkkej osušky. Neskrúcajte ich, „nežmýkajte“ ani ich príliš nedrhnite uterákom. Nefénujte ich, nechajte ich vysušiť voľne na vzduchu. Pretože horúčava z fénu vlasy vysušuje a robí ich lámavými. Voľným sušením podporíte rast nových vlasov.

Používajte techniky tvarovania účesu bez použitia tepla a zahrievania vlasov. Patrí sem používanie kulmy aj žehličky na vlasy a každý iný nástroj, ktorý na vytvarovanie účesu používa horúci vzduch alebo vlasy zahrieva. Pokúste sa podčiarknuť prirodzenú textúru vlasov a nechávajte ich navoľno tak často, ako je to možné. Ak použijete zahrievacie stylingové nástroje, nastavte ich na najnižšiu možnú teplotu.

 • Existuje množstvo spôsobov, ako upraviť vlasy bez zahrievania. Experimentujte s rôznymi spôsobmi natáčania alebo vyrovnávania vlasov a zistite, ktorá z metód u vás najlepšie funguje.

Vyhýbajte sa účesom, ktoré vaše vlasy ťahajú. Upäté vrkoče, tesne spletené copy a iné natesno sčesané účesy môžu spôsobiť to, že sa budú vlasy jednoduchšie ťahať z pokožky hlavy. Pokúste sa nosiť vlasy voľne spustené alebo voľne zopnuté. Vyhýbajte sa gumičkám a sponkám, ktoré by vám vlasy vytrhávali.

Masírujte si vlasovú pokožku výživnými olejmi ako napríklad mandľový, horčičný, kokosový či jojobový olej. Tvrdí sa, že masírovaním vlasovej pokožky môže stimulovať rast vlasov zvýšením cirkulácie okolo vlasových folikulov. Urobte z masáže hlavy zvyk, ideálne počas sprchovania. Bruškami prstov masírujte krúživými pohybmi vlasovú pokožku. Začnite na čele, presuňte sa po stranách až k zadnej časti hlavy. Sústreďte sa na oblasti, ktoré rednú.

Porozmýšľajte nad liečbou zameranou na rast vlasov. Najpopulárnejším liekom na rast vlasov je minoxidil. Možno ho získať v podobe krému alebo peny, ktoré sa aplikujú na vlasovú pokožku dvakrát denne. Kým začne účinkovať, môže prejsť až 12 týždňov. Mnohí ľudia potvrdili mierny opätovný rast vlasov po užívaní minoxidilu. S minoxidilom sú spojené určité zdravotné riziká. [1] Bezrizikovou alternatívou je nová účinná látka Nanoxidil. Možno ho nazvať "vylepšeným minoxidilom" bez vedľajších účinkov. [2]

Zmeny v životnom štýle ako liečba vypadávania vlasov

Zmiernite stres. Pretože stres môže byť príčinou vypadávania vlasov. Ak podniknete kroky na zníženie hladín stresu, môžete padanie vlasov spomaliť. Ak je váš životný štýl vysokostresový, skúste denne nasledovné upokojujúce techniky:

 • Doprajte si viacej spánku. Nedostatok spánku spôsobí to, že telo produkuje stresový hormón kortizol.
 • Pravidelne cvičte.
 • Skúste meditáciu a jógu.

Jedzte viacej proteínov. Proteíny sú jedným zo stavebných blokov vašich vlasov a ak ho nemáte dostatok, môže dôjsť k strate vlasov. Rednúce vlasy sú bežnou záležitosťou medzi vegetariánmi a vegánmi, ktorí neprijímajú dostatočné množstvá proteínov. Skúste jesť viac z nasledovných potravín:

 • Ryby, kuracie mäso, hovädzie mäso, bravčové mäso
 • Čierne fazule, cícer a iné strukoviny
 • Tofu
 • Mliečne produkty

Jedzte omega-3. Telo potrebuje omega-3 mastné kyseliny na to, aby vytvorilo nové vlasy. Získanie dostatku omega-3 je pre rast vlasov nevyhnutné. Preto sa snažte posilniť ich príjem z týchto potravín:

 • losos
 • sardinky
 • vlašské orechy
 • avokádo

Užívajte výživové doplnky s biotínom. Biotín je B vitamín, ktorý sa nachádza v živočíšnych produktoch. Vďaka nemu máme zdravé vlasy, kožu aj nechty. Biotínové výživové doplnky sa práve z tohto dôvodu často predávajú ako doplnky na rast vlasov. Užívajte ich podľa odporúčaného dávkovania. Prípadne zvýšte príjem potravín, ktoré obsahujú biotín. Napríklad pečeň a iné mäsové produkty. Tiež vlašské orechy a listová zelenina.

Tipy na záver

 • Na vlasovú pokožku používajte ricínový olej. Nechajte ho pôsobiť po celú noc, rozdiel zbadáte už po týždni.
 • Začať liečiť rednúce vlasy by ste mali hneď, ako si všimnete, že vám padajú viac než zvyčajne. Takto pomôžete zabrániť pokračovaniu padania vlasov.
 • Muži, ktorým začnú padať vlasy v mladom veku môžu pri skorom nasadení liečby iba získať.
 • Ak vám rednú vlasy, prestaňte používať prípravky s obsahom chemických látok a tiež horúce metódy tvarovania účesu. Prestaňte si na čas farbiť vlasy a prípravky na vlasy s obsahom alkoholu nahraďte produktami bez obsahu alkoholu. Vlasy sušte bez používania fénu, nepoužívajte horúce natáčky, kulmu či žehličku na vlasy po dobu niekoľkých týždňov.
 • Ak kvôli rednúcim vlasom navštívite lekára, povedzte mu o všetkých liekoch, ktoré užívate. Niektoré lieky totiž môžu spôsobovať padanie vlasov.

Varovanie

 • Nevynechávajte užívanie liekov predpísaných na liečbu rednúcich vlasov. Musíte ich užívať pravidelne a podľa predpisu. Len tak dosiahnete najlepšie výsledky pri opätovnom raste vlasov.
 • Ak vám kvôli prebiehajúcej liečbe rednú a vypadávajú vlasy, neprerušujte ju. Obráťte sa na lekára a preberte s ním prípadnú zmenu liekov či liečby.
 • Určité lieky predpisované na liečbu mužského padania vlasov by nemali užívať ženy, pretože hrozí potenciálne zdravotné riziko. Neužívajte žiadne lieky, ktoré neboli predpísané priamo pre vás vašim lekárom.
 • Ak práve hľadáte najlepší spôsob liečby rednúcich padajúcich vlasov, nenechajte sa odradiť, ak skúšané metódy neúčinkujú. Obráťte sa na lekára a prediskutujte spolu ďalšie možnosti ako transplantácia vlasov alebo ošetrenie vlasov laserom. Môžete sa tiež poradiť s kaderníkom o možnosti použitia príčeskov a parochní.

Prečo mi vypadávajú vlasy a ako to zastaviť?

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Liečba vypadávania vlasov Priemerné hodnotenie: 4.7 3 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

 • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
 • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Súvisiace témy

Blízke témy