Vypadávanie vlasov v tehotenstve

Posledná úprava 16.07.2020

Nadmerné Vypadávanie vlasov, ktoré nasleduje 1-5 mesiacov po tehotenstve sa nazýva Postpartum alopecia a typovo patrí pod Telogen effluvium. Tento jav nie je zriedkavý, postihuje 40 – 50% žien, ale ako väčšina zmien počas tehotenstva, aj tento problém je len dočasný.

Prečo vypadávajú vlasy počas tehotenstva?

Vypadávanie vlasov spôsobené tehotenstvom väčšinou začína po pôrode. Počas tehotenstva, väčšie množstvo vlasov vstupuje do fázy oddychu, čo je súčasťou normálneho vlasového cyklu. Tento jav nie je dostatočne vážny na to, aby zapríčinil permanentné vypadávanie vlasov alebo plešaté miesta na hlave. Mal by sa začať strácať 3-4 mesiace po pôrode. Ak máte pocit, že Vám vypadáva nadmerné množstvo vlasov kým ste tehotná, môže to mať pôvod aj v nedostatku minerálov a vitamínov.

Najbežnejšie obdobie vypadávania vlasov v tehotenstve sa vyskytuje zhruba 3 mesiace po pôrode. Zvýšené hladiny hormónov počas tehotenstva zabraňujú vlasom vo vypadávaní. Po pôrode sa hladiny hormónov vracajú do normálu, čo umožňuje vlasom vypadnúť a obnoviť pôvodný cyklus. Vlasy, ktorých vypadnutie bolo oddialené tehotenstvom, môžu vypadnúť aj naraz.
Až 60% vlasov, ktoré sú vo fáze rastu, môže vstúpiť do fázy odpočinku. Vypadávanie vlasov dosahuje svoj vrchol väčšinou v období 3-4 mesiacov po pôrode – vlasové folikuly sa obnovujú. Ako bolo spomenuté vyššie, toto vypadávanie vlasov je len dočasné a malo by sa vrátiť do normálu počas 6 – 12 týždňov.

Môže byť vypadávanie vlasov spojené s inými problémami?

žena vypadávanie vlasov kefa

Vypadávanie vlasov môže byť podnietené čímkoľvek, čo spôsobí zmenu v hladine estrogénu v tele. Vypadávanie vlasov môže byť následkom:

Pozitívum tehotenstva pre vlasy

Tehotenstvo sprevádza zvýšená hladina estrogénu. Estrogén spôsobuje, že vlasy zostávajú vo fáze rastu. Počas tehotenstva teda môžete očakávať na hlave skutočnú korunu krásy.

Ako sa starať o vlasy počas tehotenstva a po pôrode

Je niekoľko vecí, ktoré možete urobiť, aby ste mali zdravšie vlasy alebo zredukovali ich vypadávanie:

  • Vyhýbajte sa copom, vrkočom a všetkým účesom, ktoré môžu vlasy naťahovať a ničiť.
  • Jedzte stravu bohatú na ovocie a zeleninu, ktorá obsahuje antioxidanty a flavonoidy. Tie môžu chrániť vlasové folikuly a stimulovať rast vlasov.
  • Používajte šampóny a kondicionéry, ktoré obsahujú biotín alebo silicu.
  • Vlasy sú krehké, keď sú vlhké – snažte sa ich česať jemne.
  • Ak potrebujete použiť fén, nastavte chladnejší vzduch.
  • Doplňujte si stravu týmito látkami: Vitamín B complex, Biotín, Vitamín C, Vitamín E, Zinok - ideálny mix vitamínov vhodný pre nastávajúce mamičky nájdete vo vitamínoch Folivital Pro Mama
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac