Vypadávanie vlasov v tehotenstve

Posledná úprava 27.04.2023

Nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré nasleduje 1-5 mesiacov po tehotenstve sa nazýva Postpartum alopecia a typovo patrí pod Telogen effluvium. Tento jav nie je zriedkavý, postihuje 40 – 50% žien, ale ako väčšina zmien počas tehotenstva, aj tento problém je len dočasný.

Prečo vypadávajú vlasy počas tehotenstva?

Vypadávanie vlasov spôsobené tehotenstvom väčšinou začína po pôrode. Počas tehotenstva vstupuje väčšie množstvo vlasov do fázy oddychu, čo je súčasťou normálneho vlasového cyklu. Tento jav nie je dostatočne vážny na to, aby zapríčinil permanentné vypadávanie vlasov alebo plešaté miesta na hlave. Mal by sa začať vytrácať 3-4 mesiace po pôrode. Ak máte pocit, že Vám vypadáva nadmerné množstvo vlasov kým ste tehotná, môže to mať pôvod aj v nedostatku minerálov a vitamínov.

Najbežnejšie obdobie vypadávania vlasov v tehotenstve sa vyskytuje zhruba 3 mesiace po pôrode. Zvýšené hladiny hormónov počas tehotenstva zabraňujú vlasom vo vypadávaní. Po pôrode sa hladiny hormónov vracajú do normálu, čo umožňuje vlasom vypadnúť a obnoviť pôvodný cyklus. Vlasy, ktorých vypadnutie bolo oddialené tehotenstvom, môžu vypadnúť aj naraz.
Až 60% vlasov, ktoré sú vo fáze rastu, môže vstúpiť do fázy odpočinku. Vypadávanie vlasov dosahuje svoj vrchol väčšinou v období 3-4 mesiacov po pôrode – vlasové folikuly sa obnovujú. Ako bolo spomenuté vyššie, toto vypadávanie vlasov je len dočasné a malo by sa vrátiť do normálu počas 6 – 12 týždňov.

Môže byť vypadávanie vlasov spojené s inými problémami?

žena vypadávanie vlasov kefa

Vypadávanie vlasov môže byť podnietené čímkoľvek, čo spôsobí zmenu v hladine estrogénov v tele. Vypadávanie vlasov môže byť následkom:

  • vysadenia antikoncepčných tabliet alebo iných druhov hormonálnej antikoncepcie
  • potratu alebo pôrodu mŕtveho dieťaťa
  • hormonálnej nerovnováhy

Zvážte

Nevoľnosť a vracanie z dôvodu tehotenských hormónov v prvom trimestri tehotenstva môže viesť k zlej výžive, čo môže zasa viesť k vypadávaniu vlasov v tehotenstve. Môžu pomôcť potravinové doplnky s B komplexom, biotínom, vitamínom C, vitamínom E a zinkom. Vždy sa poraďte so svojím lekárom pred tým, ako začnete v priebehu tehotenstva užívať akýkoľvek typ vitamínových doplnkov.

Upozornenie

Aj po odstránení všetkých zásadných nedostatkov vo výžive či hormonálnej nerovnováhe, môže trvať aj niekoľko mesiacov kým sa vlasy vrátia do normálu. Hormonálne problémy môžu narušiť normálny priebeh vypadávania vlasov po dobu až troch mesiacov a trvá ďalšie tri mesiace kým sa veci vrátia do normálu..

Prevencia a riešenie

Ak Váš lekár určí, že vypadávanie vlasov v tehotenstve spustili hormonálne zmeny alebo nevhodná výživa, stav sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyrieši sám, keď sa Vaše hormóny upravia alebo do svojho jedálnička pridáte vitamíny a minerály. Do tej doby môže kratší účes často pomôcť zakryť rednutie vlasov. Môžete tiež skúsiť zahusťovacie produkty a šampóny, aby ste svojim vlasom dodali plnší vzhľad. Je vhodné aby ste hľadali produkty, ktoré obsahujú biotín a oxid kremičitý. Vyhnite sa úprave svojich vlasov fénmi, kulmami, horúcimi natáčkami alebo inými vyhrievanými zariadeniami.

Je bežné, aby vlasy počas tehotenstva naopak zhustli?

Možno sa vám zdá, že sú vaše vlasy počas tehotenstva mohutnejšie a hustejšie. V skutočnosti vám ich ale viac nerastie (ani samotné pramene nie sú pevnejšie). Akurát vám vypadávajú oveľa pomalšie, než inokedy.

Bežne na hlave rastie 85 až 95 percent vlasov a zvyšných päť až pätnásť percent je v pokojovej fáze. Po tejto pokojovej fáze vlasy samozrejme vypadnú (často počas česania alebo umývania a šampónovania vlasov) a následne sú nahradené novými. Vypadávanie vlasov v tehotenstve však má trochu iné pravidlá.

Počas tehotenstva predlžujú rastovú fázu vlasov zvýšené hladiny estrogénov. To má za dôsledok menšie vypadávanie vlasov a hustejšie pramene. Niektoré ženy tiež počas tehotenstva badajú, že sú ich vlasy lesklejšie, žiarivejšie. Môže dôjsť aj ku zmene textúry vlasov (napríklad kučeravé vlasy môžu zostať rovnejšie).

Vlasy po pôrode však už také prepychové pravdepodobne nebudú. Keď sa dieťa narodí, rastový a pokojový cyklus sa vráti do starých koľají, takže zaznamenáte výraznejšie vypadávanie vlasov.

Nie všetky tehotné ženy však zaznamenajú dramatické zmeny v kvalite vlasov pred a po pôrode. Spomedzi žien, ktoré takéto zmeny badajú, je rozdiel výraznejší a viditeľnejší pri dlhých vlasoch.

Je normálne mať viac chĺpkov na tvári či na tele?

Nanešťastie, aj chĺpky na tvári a na tele rastú počas tehotenstva rýchlejšie, pravdepodobne kvôli nárastu hormónov nazývaných androgény.

Aby ste sa zbavili zblúdilých chĺpkov, môžete ich pokojne odstrániť depiláciou, voskovaním, prípadne ich oholiť. Vyhnite sa však chemickým látkam, teda bieliacim alebo depilačným prostriedkom, ktoré by mohli byť absorbované do krvného riečišťa.

Techniky permanentného odstránenia chĺpkov, ako je laser a elektrolýza, sú považované za bezpečné. Ale hormóny, ktoré spôsobujú nadmernú pigmentáciu počas tehotenstva (čo ústi do chloazmy alebo „tehotenskej masky“), môžu spôsobiť aj stmavnutie pokožky po týchto kozmetických procedúrach. Okrem toho, hoci sú považované za bezpečné, môžu byť laser a elektrolýza bolestivé. A počas tehotenstva už tak či tak môžete pociťovať určité nepohodlie.

V každom prípade, väčšina z tohto nežiadúceho ochlpenia by sa mala stratiť tri až šesť mesiacov po pôrode.

Je bežné, aby vaše nechty rástli rýchlejšie?

Áno, hoci si ten rozdiel vôbec nemusíte všimnúť. U niektorých tehotných žien dokonca dôjde k spevneniu nechtov, ale iné majú pocit, že sú ich nechty mäkšie alebo krehkejšie. Tieto zmeny sú však iba dočasné a nechty sa po nejakej dobe po narodení dieťaťa vracajú do normálu. Ak sa telu dostávajú všetky živiny, ktoré potrebuje, mali by byť vaše nechty vo forme tri až šesť mesiacov po pôrode. Nechty na nohách potrebujú deväť mesiacov až jeden rok.

Medzičasom môžete chrániť nechty nosením gumených rukavíc počas domácich prác či umývania riadov. Ruky si natierajte hydratačnými krémami, hlavne kožu okolo nechtov a nechty samotné, obzvlášť ak sú lámavé a krehké.

Ako sa starať o vlasy počas tehotenstva a po pôrode

Je niekoľko vecí, ktoré možete urobiť, aby ste mali zdravšie vlasy alebo zredukovali ich vypadávanie:

  • Vyhýbajte sa copom, vrkočom a všetkým účesom, ktoré môžu vlasy naťahovať a ničiť.
  • Jedzte stravu bohatú na ovocie a zeleninu, ktorá obsahuje antioxidanty a flavonoidy. Tie môžu chrániť vlasové folikuly a stimulovať rast vlasov.
  • Používajte šampóny a kondicionéry, ktoré obsahujú biotín alebo silicu.
  • Vlasy sú krehké, keď sú vlhké – snažte sa ich česať jemne.
  • Ak potrebujete použiť fén, nastavte chladnejší vzduch.
  • Doplňujte si stravu týmito látkami: Vitamín B complex, Biotín, Vitamín C, Vitamín E, Zinok.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac