Nadmerné vypadávanie vlasov po skončení tehotenstva

Posledná úprava 17.09.2018

V priemere je za deň normálne stratiť 50 až 100 vlasov. Lieky a niektoré choroby určite vplývajú na urýchlenie vypadávania vlasov a nadmerné padanie vlasov. Jeden až päť mesiacov po pôrode, môže dôjsť k zvýšeniu vypadávania vlasov. Je to normálne dôsledkom hormonálnych zmien počas tehotenstva a po ňom.

Charakteristika

Obvykle 90 percent vašich vlasov aktívne rastie a 10 percent odpočíva. Po období odpočinku, vlasy vypadávajú. Počas tehotenstva, hormóny spomaľujú normálny proces vypadávania vlasov. To je dôvod, prečo tak má veľa tehotných žien také husté vlasy. Ihneď po pôrode sa hladiny hormónov stále kolíšu. Ako hladiny hormónov klesnú, typicky asi tri mesiace po pôrode, vlasy, ktoré boli v pokojovej fáze, ale nevypadli tehotenstva, začnú vypadávať.

Mylné predstavy

Je bežnou obavou myslieť si, že budete mať na hlave holé miesta ak vlasy budú stále vypadávať takou rýchlosťou ako po pôrode. Ak netrpíte inými ochoreniami ani nedostatkami vo výžive, nestane sa to. Vlasy, ktoré vypadnú sú vo fáze oddychu a boli by vypadli aj keby ste neboli tehotná. Rastúce vlasy ich už ale stihli nahradiť.

Na zamyslenie

Čo teda môžete robiť proti nevyhnuteľnému vypadávaniu vlasov po tehotenstve? Môžete minimalizovať množstvo vlasov, ktoré strácate ich jemnou úpravou. Nečešte si vlasy keď sú mokré a veľmi krehké, a zdržte sa nosenia vlasov v cope alebo iných účesoch, ktoré naťahujú vlasy.
Samozrejmosťou je doplniť stravu o látky potrebné pre Vaše vlasy a nebojte sa siahnuť ani po kvalitnom šampóne proti vypadávaniu vlasov.

Vidieť tak veľa  vlasov každé ráno v odtoku môže byť ubíjajúce, ale  uvedomte si, že nadmerné padanie vlasov po skončení tehotenstva je bežné a trpí ním 40 až 50 percent žien. Nespája sa s ním dlhodobé poškodenie ani nepoukazuje na zlý zdravotný stav.

Upozornenie

Existujú aj ďalšie dôvody prečo niekto môže prísť o vlasy. Ochorenia ako je cukrovka, problémy s hormónmi, ktoré nesúvisia s tehotenstvom, napr. ochorenia štítnej žľazy, problémy a zlá výživa môžu viesť k nadmernému padaniu vlasov. Ak po piatich mesiacoch po pôrode ešte stále strácate nadmerné množstvo vlasov, zažívajte ďalšie príznaky, ako je únava, alebo sa domnievate, že môžete mať nediagnostikovaný zdravotný problém, poraďte sa so svojím lekárom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac