Rast nových vlasov – ako zistíte, či vám rastú nové vlasy?

Posledná úprava 21.04.2023

Vlasy rastú v cykloch, podľa presného vzorca. A hoci vzorec rastu pre každý jeden vlas je identický so všetkými okolitými vlasmi, prechádzajú jednotlivé vlasy rastovým cyklom v rôznej dobe. V danú chvíľu väčšina vlasov aktívne rastie. Ale v priemere 6 až 8 percent vlasov každý deň vypadne. Ak počet padajúcich vlasov presiahne počet aktívne rastúcich vlasov, dochádza k strate vlasov. Ak už raz začnú vlasy badateľne padať, môže trvať niekoľko mesiacov, kým dorastú nové vlasy. Rast nových vlasov pritom niekedy pôsobí dosť beznádejne a vôbec nie povzbudivo.

Tieň pod kožou

Pri blízkom pozorovaní môžu ľudia s tmavými vlasmi zbadať vo svojich vlasových folikuloch tieň alebo tmavý bod. Tieň indikuje, že vlasové folikuly vstúpili do anagénu, teda aktívnej fázy rastu vlasov, ktorá je súčasťou rastového cyklu vlasov. Na začiatku fázy sa vlasové folikuly obnovia a začínajú tvoriť cibuľku vlasového korienka. Keratín a farebné pigmentové bunky sa premiešavajú a hromadia, tvoria budúci obal vlasu. Práve prítomnosť farebných pigmentových buniek a vlasového obalu pod kožou tvorí spomínaný tieň.

Rast drobných vláskov

Prítomnosť páperia, teda jemných drobných vláskov znamená, že nové vlasy už začínajú rásť. A hoci sa vám môže zdať, že sú tieto drobné vlásky príliš jemné, riedke, slabé a bez farby, ide skutočne o rast nových vlasov. Mnohí ľudia udávajú, že im v tejto fáze rastú bezfarebné alebo veľmi svetlé vlasy. Príčinou je pomalá tvorba farebných pigmentových buniek. Zatiaľčo sa farba zvyčajne vráti, niekedy zostanú nové vlasy bez pigmentu. Deje sa tak hlavne u ľudí trpiacich na alopecia areata, čo je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa objavujú malé, okrúhle holé miesta bez vlasov.

Rast jemných a krátkych vlasov

Rast jemných, krátkych vlasov je veľmi povzbudivým znamením. Krehká štruktúra vlasov v tejto fáze rastu nových vlasov si vyžaduje jemnú starostlivosť. Niektorí ľudia sú schopní využiť aj tieto vlasy na zamaskovanie holých, plešatých miest na hlave.

Rast výrazných vlasov

Niekoľko mesiacov po prvých príznakoch rastu začnú byť vlasy masívne a pevné. Vlasy vyrastú približne o 1 cm za štyri týždne. Z toho vyplýva, že môže nejaký čas trvať, kým vlasy vyrastú do určitej dĺžky. Rast nových vlasov jednoducho potrebuje svoj čas a vašu trpezlivosť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy