Rast vlasov

Posledná úprava 06.04.2023

Človek zarastá vlasmi a ochlpením všade na tele okrem dvorca okolo bradaviek, chodidiel, pier, dlaní a viečok (ak nerátame mihalnice). Rovnako ako kožu, aj vlasy a ochlpenie tvorí vrstevnatý dlaždicový keratinizovaný epitel tvorený z viacvrstvových plochých buniek, ktorého vlákna podobné lanám poskytujú štruktúru a pevnosť vlasu ako takému.

Vlasy sa riadia špecifickým rastovým cyklom s troma rozdielnymi, súbežne prebiehajúcimi fázami: anagén, katagén a telogén. Každá fáza má špecifické črty, ktoré určujú dĺžku vlasov. Všetky tri fázy prebiehajú súbežne. Jeden vlas môže byť v anagénovej fáze, zatiaľčo iný vlas v telogénovej fáze.

Telo má rôzne typy vlasov (vlasového porastu). Patria sem drobné chĺpky a androgénne vlasy, každý z vlastným typom bunkovej konštrukcie. Rozdielna konštrukcia dodáva vlasom (vlasovému porastu) unikátne vlastnosti, slúžia špecifickým účelom. Väčšinou ide o zadržiavanie tepla a ochranu. Väčšina ľudí má najdlhší a najhustejší vlasový porast na vlasovej časti pokožky a na tvárach (brada a fúzy u mužov). Tieto vlasy zvyčajne rastú do dĺžky niekoľkých centimetrov a následne dochádza k ich odumretiu. Niektorým ľudom ale narastú oveľa dlhšie vlasy.

Rastový cyklus

Tri stupne rastu vlasov zahŕňajú anagénovú, katagénovú a telogénovú fázu. Každý jeden vlas na ľudskom tele sa nachádza vo svojej konkrétnej fáze vývoja. Keď sa cyklus uzavrie, začne odznova a začne sa tvoriť nový vlas. Rýchlosť rastu vlasov zodpovedá približne 1,25 centimetrom za mesiac, alebo 15 centimetrov za rok.

Anagénová fáza

Anagénová fáza sa označuje ako rastová fáza. Začína v papile a môže trvať dva až šesť rokov. Rozpätie, v ktorom vlas v danom stupni rastu zotrváva je určené génmi. Čím dlhšie zostáva vlas v anagénovej fáze, tým dlhší narastie. Počas tejto fázy sa bunky v papile delia a tvoria nové vlasové vlákna. Folikul sa vnorí do dermálnej vrstvy kože, kde vyživuje prameň vlasu. Približne 85% vlasov na hlave je v daný čas v anagénovej fáze.

Katagénová fáza

Signály vysielané telom (ktoré iba výberovo ovplyvňujú jedno percento zo všetkých vlasov a vlasového porastu v danom okamihu) určujú, kedy končí anagénová fáza a začína katagénová fáza. Prvým príznakom katagénu je zastavenie produkcie melanínu vo vlasových cibuľkách a apoptóza folikulárnych melanocytov. Katagénová fáza známa aj ako prechodná fáza umožňuje folikulom, aby sa určitým spôsobom zregenerovali. Počas tejto doby, ktorá trvá približne dva týždne, sa vlasové folikuly scvrknú kvôli dezintegrácii a papila sa oddelí a „odpočíva“. To znamená, že odstrihne vlas od zásobovania krvou, ktorá ho vyživuje. Nakoniec sa folikul stiahne na 1/6 pôvodnej dĺžky, čo spôsobí, že je vlas vytláčaný smerom nahor. A hoci vlasy v tejto fáze už nerastú, koncová dĺžka vlasu sa zvýši, pretože ho folikul vytláča von.

Telogénová fáza

Počas telogénu alebo oddychovej fázy zostáva folikul „spať“ od jedného do štyroch mesiacov. Až do pätnásť percent vlasov na hlave sa v danom čase nachádza v tejto fáze rastového cyklu. V tejto fáze epidermálne bunky vystielajú folikul, aby mohol pokračovať v raste a môžu sa hromadiť okolo základne vlasu. Dočasne ho ukotvia na mieste a chránia vlas bez toho, aby telo spotrebovávalo zdroje, ktoré sú potrebné počas rastovej fázy.

V určitej chvíli začína folikul opätovne rásť, zmäkčí kotviaci bod vlasu. Základňa vlasu sa vymaní z koreňa a vlas vypadne. Do dvoch týždňov sa začne objavovať nový vlas a telogénová fáza je kompletná. Proces končí normálnou stratou vlasov známou ako „padanie vlasov“.

Inhibítory rastu a zdravotné problémy

Chemoterapia

Väčšina liekov užívaných pri chemoterapii účinkuje tak, že útočia na rýchle sa množiace bunky. Rýchla bunková replikácia je jedným z poznávacích znamení rakoviny. Ale aj bunky vlasových folikulov sa delia a rastú rýchlo. A preto lieky na chemoterapiu zvyčajne tlmia rast vlasov. Dávka a typ lieku ovplyvňujú závažnosť vypadávania vlasov. Avšak po ukončení chemoterapie môže začať rast nových vlasov už po 3 až 10 mesiacoch.

Syndrómy súvisiace s alopéciou

Alopécia je ochorenie, pri ktorom vypadávajú vlasy a môže sa objaviť u každého v akejkoľvek fáze života. Konkrétne alopecia areata je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje spontánne padanie vlasov. Charakteristickým pre alopecia areata sú plešaté oblasti na vlasovej pokožke alebo na iných častiach tela. V konečnom dôsledku môže spôsobiť plešatosť po celom tele. Toto ochorenie narúša rastový cyklus vlasov tým, že núti folikuly predčasne ukončiť anagénovú fázu (teda aktívnu rastovú fázu) a vstúpiť do pokojovej fázy, teda do telogénu. Rast vlasov v postihnutých folikuloch sa spomalí alebo úplne zastaví.

Trakčná alopécia je spôsobená prílišným zvýšením tlaku na vlasy. Práve upäté a stiahnuté vrkoče a iné účesy, pri ktorých je na vlasy vyvíjaný prílišný tlak, často toto ochorenie vyvolávajú. Môže sa objaviť aj na tvári v oblastiach, kde je vlasový porast často upravovaný. Napríklad časté vytrhávanie alebo voskovanie obočia môže v týchto oblastiach vyvolať potlačenie rastu vlasov a ochlpenia.

Na vlasovej pokožke vlasy zvyčajne padajú okolo vlasovej línie. Najhustejšie vlasy pritom zostávajú na temene. Vypadnuté vlasy často nahrádzajú iba jemné chĺpky. U väčšiny ľudí sa rast vlasov na hlave zastaví kvôli devitalizácii folikulov po tom, čo vlasy dosiahnu dĺžku približne 60 až 90 centimetrov. Výnimky z tohto pravidla možno pozorovať u jednotlivcov s abnormalitami rastu vlasov, ktoré môžu mať za následok nezvyčajnú dĺžku rastu vlasov.

Radiačná terapia v oblasti hlavy

Ľudské vlasové folikuly sú veľmi citlivé na účinky radiačnej terapie namierenej smerom k hlave. Väčšinou ide o liečbu nádorového rastu v rámci mozgu. Padanie vlasov môže začať už dva týždne po prvej dávke radiácie a môže pokračovať aj niekoľko týždňov. Vlasové folikuly zvyčajne vstúpia do pokojovej telogénovej fázy a opätovný rast vlasov začína až dva a pol alebo tri mesiace po spustení padania vlasov. Po liečbe môže byť opätovný rast vlasov o niečo rozptýlenejší.

UV-B

UV hladiny vo vlnovej dĺžke 20 alebo 50 mJ cm-2 v rozpätí UV-B žiarenia preukázateľne tlmia rast vlasov, znižujú množstvá melanínu a ničia vlasové folikuly.

Maximálna dĺžka vlasov

Maximálna dĺžka vlasov, ktorú možno dosiahnuť, je približne 15 cm u batoliat (mladších ako jeden rok), približne 60 cm u detí a zvyčajne 100 cm u dospelých. Dôkazy o znižovaní maximálnej dĺžky kvôli pribúdajúcemu veku v literatúre nie sú. Niektorí jednotlivci môžu dosiahnuť nadmernú dĺžku. Dĺžku vlasov nad 150 cm možno často vidieť v súťažiach dlhých vlasov. Maximálna konečná dĺžka vlasov závisí od dĺžky anagénovej fázy rastu vlasu u daného človeka. Vlasy po pás alebo dlhšie môžu narásť iba ľuďom s dlhým anagénom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Rast vlasov Priemerné hodnotenie: 3 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy