Vypadávanie vlasov u detí a rakovina

Posledná úprava 02.03.2023

Pre deti s rakovinou môže byť strata vlasov výrazný a traumatický problém - a pre iných, najmä pre veľmi malé deti, môže byť táto strata relatívne nedôležitá. Pre teenagerov môže byť vypadávanie vlasov zničujúce a budete musieť urobiť všetko pre to, aby ste svojmu dieťaťu pomohli nájsť uspokojivý spôsob ako sa vyrovnať s týmto problémom. Vaše dieťa bude potrebovať vedieť, či je pravdepodobné, že následkom jeho liečby dôjde k strate vlasov a vy budete musieť naplánovať ako sa s tým vyrovnať takým spôsobom, ktorý je pre vaše dieťa najpohodlnejší. Dobrou správou je, že existuje niekoľko spôsobov, ktoré môže Vaše dieťa vziať do úvahy pri hľadaní pokrývky na hlavu.

Nie všetky druhy chemoterapie spôsobujú stratu alebo rednutie vlasov, takže najprv sa svojho lekára opýtajte či je môžné pri tej-ktorej odporučenej liečbe očakávať stratu vlasov. Ak vaše dieťa musí podstúpiť ožarovanie hlavy, vlasy pravdepodobne vypadnú na tej strane hlavy, ktorá je ožarovaná. V mnohých prípadoch nemusia vlasy v ožarovanej oblasti dorásť späť; vyžiadajte si od svojho lekára viac informácií a opýtajte sa ho čo môžete očakávať.

Prečo dochádza k vypadávaniu vlasov pri chemoterapii?

V prípade chemoterapie dochádza k vypadávaniu vlasov, pretože niektoré protinádorové lieky fungujú tak, že ničia rýchlo rastúce rakovinové bunky. Niektoré normálne bunky ako napríklad bunky vlasov sú však tiež rýchlo rastúce a chemoterapia má vplyv aj na ne. U takmer všetkých ľudí začnú vlasy rásť už niekoľko mesiacov po skončení chemoterapie. Hoci vlasy môžu mať spočiatku inú textúru a dokonca trochu inú farbu ako pôvodné vlasy vášho dieťaťa, tento rozdiel je zvyčajne dočasný.

Príznaky: Vypadávanie vlasov zvyčajne začína niekoľko týždňov po prvej alebo druhej dávke chemoterapie, ale líši sa to od človeka k človeku. Vlasy vášho dieťaťa môžu začať rednúť postupne predtým, než začnú vypadávať rýchlejšie a vo väčšom množstve.

Liečba: Akonáhle vy a vaše dieťa viete, že môžete očakávať stratu vlasov, môžete plánovať dopredu.

 1. Odfoťte svoje dieťa tak ako zvyčajne nosieva vlasy, takže ak chce parochňu, kaderníčka bude mať obrázok podľa ktorého ju vyrobí. Odložte si aj prameň vlasov vášho dieťaťa, aby mala parochňa zodpovedajúcu farbu a štruktúru.
 2. Ostrihajte svoje dieťa nakrátko. Ak si po ostrihaní Vaše dieťa myslí, že si bude chcieť hlavu zakrývať, keď mu začnú vypadávať vlasy, experimentujte s rôznymi čiapkami (a u dievčat šatkami) aby ste zistili, ktoré sa vášmu dieťaťu najviac páčia. Dobrý pocit zo svojho vzhľadu je pre väčšinu detí podstupujúcich liečbu rakoviny veľmi dôležitý, takže sa pri tomto procese nenáhlite.
 3. Ak má Vaše dieťa záujem o parochňu, vyžiadajte si "recept" od svojho lekára pre účely poisťovne. Mnoho zdravotných poisťovní pokrýva náklady na parochňu ak je predpísaná lekárom. Vyhľadajte obchod s parochňami alebo kaderníctvo, ktoré vám pomôžu s výberom parochne pre mladého človeka. Lekár či sestra v nemocnici vám obvykle bude vedieť poradiť ohľadom nákupu a úpravy parochne. Dievčatám v tínedžerskom veku môžu zvyčajne pomôcť kaderníctva pre dospelých, ktoré sa špecializujú aj na parochne.
 4. Pochopte, že väčšina ľudí nebude chcieť nosiť parochne "hneď po vybalení z krabice." Ak chcete pohodlnú a dobre vyzerajúcu parochňu, zvyčajne je potrebné, aby ju kaderník ostrihal a upravil. Parochňa musí mať okrem toho správnu veľkosť, pre vaše dieťa musí byť pohodlná. Porozprávajte sa s odborníkom na parochne o tom, či na parochňu pre vaše dieťa použiť prírodné (ľudské) alebo syntetické vlasy. Vo všeobecnosti platí, že syntetické vlasy si držia tvar, vyžadujú si menej starostlivosti ako ľudské vlasy a sú tiež lacnejšie. Oba druhy vlasov existujú v širokej škále farieb a textúr a malo by byť možné priblížiť sa k prirodzenej farbe vlasov vášho dieťaťa.
 5. Vám a vášmu dieťaťu môže pomôcť porozprávať sa s inými deťmi, ktoré majú skúsenosť s vypadávaním vlasov a dozvedieť sa, čo im pomohlo. Lekár vám môže pomôcť nájsť deti alebo mladých ľudí s rakovinou, ktorí prešli týmto procesom.

Akonáhle Vášmu dieťaťu začnú vypadávať vlasy, zvážte nasledujúce kroky

 1. Povedzte jeho učiteľovi, že Vaše dieťa bude strácať vlasy. Učiteľ sa môže s triedou porozprávať v predstihu, aby sa minimalizovala reakcia ostatných detí, keď sa dieťa vráti do školy. Na niektorých školách existuje zákaz nosenia niektorých pokrývok hlavy a čiapok, takže sa porozprávajte s vedením školy a vyžiadajte si povolenie, ak chce Vaše dieťa nosiť nejakú pokrývku hlavy namiesto parochne.
 2. Ako vlasy vypadávajú, umývajte ich menej často a len veľmi jemným alebo detským šampónom.
 3. Ak dieťa používa farbu na vlasy alebo melír, musí s tým hneď prestať. Chemická úprava môže poškodiť vlasy, ktoré sú následkom chemoterapie už aj tak krehké.
 4. Ak je to možné, vyhnite sa používaniu fénov, natáčiek alebo kuliem, pretože tie len urýchlia vypadávanie vlasov a môžu byť na citlivú pokožku hlavy nepríjemné na pocit.
 5. Nezabudnite sa vyhýbať slnku! Ak dieťa nenosí parochňu alebo inú pokrývku hlavy, je dôležité na pokožku hlavy použiť opaľovací krém a ak je to možné, nosiť čiapku alebo šatku, keď sa hrá vonku.
 6. Vo všeobecnosti platí, že by ste u svojho dieťaťa mali snažiť minimalizovať traumu zo straty vlasov. Podporujte ho pri experimentovaní s rôznymi pokrývkami hlavy a bavte sa pri tom – okrem toho, nezabudnite svojmu dieťaťu pripomenúť, že vlasy mu po skončení liečby dorastú.

Otázky pre Vášho lekára

Pri vyrovnávaní sa so stratou vlasov sa môžete radiť s kaderníkom, odborníkom na parochne, zdravotnou sestrou a sociálnym pracovníkom onkologického oddelenia.

 1. Spôsobí liečba rakoviny môjho dieťaťa úplnú alebo len čiastočnú stratu vlasov?
 2. Kedy sa vypadávanie vlasov začne?
 3. Ak moje dieťa nestráca vlasy, znamená to, že liečba nefunguje?
 4. Aké informácie nám môžete poskytnúť ohľadom procesu vypadávania vlasov a hľadania pokrývky hlavy? Kto môže pomôcť alebo poradiť?
 5. Prosím vás, predpíšte mi náhradu vlasov (parochňu).
 6. Ak si nemôžem dovoliť kúpiť svojmu dieťaťu parochňu alebo čiapky, odkiaľ môžem získať finančnú podporu alebo poradenstvo?
 7. Ako dlho po skončení liečby začnú vlasy môjho dieťaťa opäť rásť?

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy