Podporte rast vlasov po chemoterapii

Posledná úprava 14.02.2023

Väčšina pacientov s rakovinou chce, aby im čo najskôr znovu narástli vlasy. Rakovina je hrozná vec. Zmení človeka zvnútra aj zvonka. Pacient prechádza fyzickou aj emocionálnou bolesťou, bojuje s duševným utrpením, keď sa rakovinové bunky snažia premôcť jeho obranu. Ak ju však dokáže poraziť alebo dostať do remisie, príde deň, kedy bude chcieť svoj život späť – so všetkými náležitosťami, ktoré boli počas nekonečných chemoterapií nepodstatné. Je čas znovu nadobudnúť sebavedomie, ku ktorému mnohým pomáha aj opätovný rast vlasov po chemoterapii.

Pochopenie chemoterapie a jej vplyvu na vlasy

Chemoterapiou sa označuje používanie liekov, ktoré sú veľmi silné. Sú určené na zničenie rýchlo sa množiacich rakovinových buniek. Nanešťastie, tieto lieky nedokážu odlíšiť dobré, zdravé bunky od tých zlých. Zameriavajú sa na všetky rýchlo sa deliace bunky, nie len na rakovinové. Preto sú rovnako zraniteľné aj bunky v tráviacom trakte, v kostnej dreni a vo vlasových folikuloch. Toto vedie k takzvaným „vedľajším účinkom“ chemoterapie – k mukozitíde alebo zápalu sliznice tráviaceho traktu, k myelosupresii alebo k tvorbe menšieho počtu krvných buniek a k alopécii, teda plešatosti.

Kvôli chemoterapii dochádza nielen k vypadávaniu vlasov, ale vypadáva všetko telesné ochlpenie – chemoterapia má vplyv aj na mihalnice, obočie, chlpy nielen v podpazuší, ale na všetkých častiach tela. Stupeň vypadávania vlasov môže byť v rozmedzí od rednutia až po kompletnú plešatosť. Závisí to od dávkovania a sily liekov, a tiež druhu liekov, ktoré sa na liečbu rakoviny používajú. Môže ísť napríklad o:

 • cytoxan alebo cyklofosfamid: tento liek na liečbu rakoviny prsníka môže vyvolať rednutie vlasov, nie však úplnú stratu vlasov
 • adriamycín alebo doxorubicín: tento liek používaný pri chemoterapii je známy tým, že do troch týždňov od začatia liečby začnú vlasy vypadávať. Následne vypadnú všetky vlasy a to takmer naraz
 • adrucil alebo fluorouracil: toto je liek, ktorý nespôsobuje žiadne vypadávanie vlasov
 • taxol alebo paklitaxel: tento liek môže vyvolať náhle a masívne padanie vlasov

Čo možno očakávať po chemoterapii?

Kto by nechcel, aby mu po chemoterapii vlasy rýchlo znovu narástli? Pokiaľ ide o vypadávanie a rast vlasov po chemoterapii, je dobrou správou, že strata vlasov kvôli chemoterapii je iba dočasná. V približne 99% prípadov vlasy po ukončení liečby skutočne znovu narastú. Koľko času budete potrebovať a čo máte čakať, pokiaľ ide o opätovný rast vlasov po chemoterapii?

Desať až pätnásť dní po chemoterapii

Začínajú padať vlasy. Zistíte, že vám vlasy padajú v chumáčoch a to dosť rýchlo. Približne 50% vlasov vám vypadne iba po jednom týždni. Toto pokračuje, až kým účinok chemoterapeutických liekov nepominie.

Dva týždne po ukončení chemoterapeutických sedení

Vlasy môžu začať znovu rásť dokonca aj počas chemoterapie. Novovyrastajúce vlasy sú jemné ako páperie. Rast vlasov po chemoterapii pokračuje ďalšie štyri až päť týždňov. Môžete očakávať prírastok približne o 0,5 až 1 cm mesačne.

Štyri až šesť týždňov po ukončení chemoterapie

Vo väčšine prípadov už v tejto dobe vlasy znovu rastú. Napriek tomu u niektorých ľudí trvá dlhšie, kým dôjde k opätovnému rastu vlasov po chemoterapii. Nezabúdajte, že vlasy rastú pomaly, záleží to od individuálnych rozdielov v dôsledku celkového zdravia a ďalších premenných.

Dva až dvadsať mesiacov po ukončení chemoterapie

Vlasy vám už narástli, môžete však očakávať zmeny v štruktúre alebo v odtieni vlasov. Nezabúdajte, že ide o dočasné zmeny. Ľuďom s rovnými vlasmi mohli najskôr narásť kučeravé alebo vlnité vlasy. Môžete si tiež všimnúť, že sú vaše nové vlasy redšie alebo tenšie, než predtým. Rast vlasov po chemoterapii nemusí byť jednotný. Vlasy môžu rásť nerovnomerne, na vrchu hlavy môžu byť hustejšie alebo naopak redšie. Nové vlasy môžu byť svetlejšie alebo tmavšie. V priebehu rokov sa však postupne vráti pôvodná štruktúra, farba a hustota vlasov.

Ako podporiť rýchlejší rast vlasov po chemoterapii

Ak chcete rast vlasov po chemoterapii urýchliť, mali by ste vedieť nasledovné veci.

Rýchlosť rastu vlasov

Vlasy prirodzene rastú rýchlosťou približne 1 cm za mesiac. Niektorí ľudia tvrdia, že tento rast nedokáže nič urýchliť. Na trhu existuje množstvo komerčných produktov, ktoré sľubujú rýchlejší rast vlasov. Ak si tieto produkty kúpite, buďte realisti, pretože nemusia fungovať tak ako tvrdia predajcovia.

Podporte zdravie vlasov zvnútra

Ak chcete, aby boli vaše nové vlasy zdravé, žite zdravým životným štýlom, aby ste mali silný imunitný systém. To znamená, že by ste mali jesť zdravo a vyrovnane, pravidelne cvičiť a vyhýbať sa veciam, ktoré sú pre zdravie rizikové. Teda žiadne fajčenie, pitie alkoholu a užívanie drog.

Vlasy vyživujte

Pamätajte na to, že vlasy sú vlastne neživý prívesok. A to hneď ako opustia folikuly vo vlasovej pokožke. Preto jednoducho nemôžu rásť tak rýchlo, ako by ste si želali. Napriek tomu môžete udržiavať zdravý vzhľad vlasov, a to vďaka správnej starostlivosti a výžive. Môžete si nastaviť režim užívania vitamínov, ktoré pomáhajú vyživovať vlasy.

 • Vitamíny B komplexu podporujú prísun krvi k vlasovej pokožke, čím môžete stimulovať rast vlasov po chemoterapii.
 • Vitamín E môže pomôcť pri rozvoji kapilár, zatiaľčo vitamín C dokáže podporiť zdravie folikulov.
 • Biotín je ďalší vitamín, o ktorom sa hovorí, že pomáha zrýchliť rast vlasov a zlepšiť hustotu vlasov. Ide o vitamín B rozpustný vo vode. Pomáha bunkám optimalizovať metabolické procesy.

Do stravy zaraďte inozitol

Inozitol je jednoduchý sacharid, ktorý patrí do skupiny B vitamínov. Je to živina potrebná pri normálnom fungovaní buniek vlasovej pokožky, ktoré vytvárajú vlasové bunky. Možno ho prijímať stravou alebo ako výživový doplnok. Inozitol získate z fazule, hnedej ryže, pšeničných klíčkov, celozrnného chleba, pečene, citrusových plodov (s výnimkou citrónov), z melónu, melasy, orechov a listovej zeleniny. Nachádza sa aj v cereláliách s fosforom, označuje sa ako kyselina fytová.

Dobite sa mastnými kyselinami

Opätovný rast vlasov po chemoterapii údajne podporujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Získať ich môžete z oleja z čiernych ríbezlí alebo pupalkového oleja (kyselina gama linolénová). Najlepší a najchutnejší spôsob ako ich získať je konzumácia rýb – makrely, lososy, slede alebo sardinky. Prípadne z čerstvo mletých ľanových semienok.

Stimulácia rastu vlasov pomocou éterických olejov

Vtieranie éterických olejov do vlasovej pokožky je účinné pri podpore rýchlejšieho rastu vlasov. Túto metódu možno používať po ukončení chemoterapie pravidelne, vyliečení pacienti tvrdia, že je pri podpore rastu vlasov skutočne efektívna. Zároveň pekne vonia. V niektorých komerčných produktoch na rast vlasov sú namiešané zmesi éterických olejov z rozmarínu, ylang ylang, bergamotu a levandule. Rozmarínový olej je stimulant a reguluje vypadávanie vlasov. Ylang ylang a bergamot vyživujú vlasovú pokožku, čím posilňujú vlasy. Levanduľový olej je dobrý proti lupinám a spevňuje vlasové korienky.

Bylinné produkty používajte len na vlastné riziko

Bylinné produkty na rast vlasov sa zvyčajne predávajú ako doplnky stravy. Je vhodné poradiť sa s lekárom, aby nedochádzalo k žiadnemu vzájomnému ovplyvňovaniu s vašimi liekmi na predpis.

O vlasy a vlasovú pokožku sa starajte jemne

Samotní lekári odporúčajú používanie jemných kozmetických produktov na vlasy. To znamená, že je vhodné, aby ste používali detský šampón, ktorý je jemný. Aj šampóny bez obsahu sulfátov môžu podporiť opätovný rast vlasov po chemoterapii. Ak vás vlasová pokožka svrbí, existujú oleje a hydratačné prípravky, ktoré môžete použiť. Silných šampónom proti lupinám sa radšej vyhýbajte. Organické produkty sú vždy jemnejšie, pretože neobsahujú chemické látky, ktorú sa nachádzajú v bežných produktoch starostlivosti o vlasy.

Počuli ste už o studenej čiapke?

Označuje sa aj ako „podchladenie vlasovej pokožky“ (hypotermia skalpu). V skutočnosti nejde o žiadnu novinku. Táto metóda sa využíva už minimálne tridsať rokov, populárnou sa však stala až nedávno. Prínosy studenej čiapky neboli medicínsky potvrdené, jej zástancovia ale tvrdia, že nízka teplota (mráz) spomalí prúdenie krvi, ktorý potom zužuje cievy. Tým sa lieky používané pri chemoterapii dostávajú k vlasovým korienkom iba ťažko. Podľa pozorovaní dokáže používanie studenej čiapky zmierniť masívne vypadávanie vlasov až o 70%. Ak máte záujem, opýtajte sa na túto metódu svojho onkológa. Ako to vlastne funguje?

 • Studená čiapka sa naplní silikónovým gélom. Schladí sa na -30 °C.
 • Pacient ju môže mať v deň chemoterapie na hlave vždy po pol hodine a to počas siedmich hodín.

Tipy a triky

Vypadávanie vlasov je neoddeliteľnou súčasťou boja proti rakovine. Bohužiaľ, všetky chemoterapeutické lieky, ktoré sa účinne dokážu zamerať a zničiť rýchlo sa rozmnožujúce a šíriace malígne bunky, sú zodpovedné aj za stratu vlasov pacientov na chemoterapii.

Môžete si však pomôcť a rast vlasov po chemoterapii podporiť nasledovnými trikmi a tipmi.

 • Na začiatku a v období, keď vám začnú vlasy znovu rásť, používajte hydratačný krém. Takto zmiernite svrbenie hlavy spojené s opätovným rastom vlasov.
 • V tejto fáze bude vaša vlasová pokožka veľmi citlivá. Preto si ju nezabúdajte chrániť vždy, keď pôjdete von. Používajte pokrývky hlavy, napríklad šatky, parochne či klobúky.
 • Pravidelné podstrihávanie je vhodné pre formovanie účesu z novorastúcich vlasov. Tak ako vám budú vlasy postupne rásť, mal by vám váš kaderník pomôcť prekonať jednotlivé obdobia dĺžky vlasov voľbou vhodného účesu. Najlepšie je vyhýbať sa chemickým látkam, farbeniu či bieleniu vlasov, ale aj trvalej či vyrovnávaniu vlasov.
 • Na noc si dávajte na vlasy hodvábnu čiapku. Takto minimalizujete poškodenie a lámanie vlasov spôsobené trením o vankúš. Dobré je používať tiež hodvábnu (alebo inú kĺzavú) návliečku na vankúš. Znížite tak trenie medzi vlasmi a vankúšom.
 • Ak chcete, môžete si hlavu holiť alebo mať vlasy nakrátko. Ak vám totiž vlasy začínajú rásť v zhlukoch, vyhnete sa nevzhľadným zarasteným a holým oblastiam na hlave. Vlasy dostanú šancu začať rásť rovnomerne po celej hlave. Alternatívou je krátky zostrih vlasov. Vlasy budú zároveň pôsobiť hustejšie a pevnejšie.
 • Kúpte si hrebeň s jemnými štetinami. Na rozčesávanie používajte hrebeň so širokými zubami. Vlasy začínajte rozčesávať odspodku, ak sú už dlhšie. Zabránite tak poškodeniu vlasov aj vlasovej pokožky, v období po chemoterapii sú oboje veľmi citlivé.
 • Používajte parochňu. Vhodným riešením môže byť parochňa, ktorá sa čo najviac podobá na vaše prirodzené vlasy. Ak sa rozhodnete pre parochňu, je najlepšie nechať si ju urobiť na mieru. Takáto parochňa pôsobí oveľa prirodzenejšie. Môžete si ju nechať vyrobiť ešte pred chemoterapiou, pokým máte svoje vlastné vlasy. Prípadne si môžete nechať urobiť parochňu zo svojich vlastných vlasov. Takéto parochne sú však finančne náročnejšie.

Keď príde človek pri chemoterapii o vlasy, býva to väčšinou ťažké, ale dá sa s tým naučiť žiť. Najdôležitejšie je, aby bola chemoterapia úspešná. Zamerajte sa na boj s chorobou a na vyliečenie. Strata vlasov nie je trvalá. S pomocou prírodných aj komerčných produktov, a vďaka pozitívnemu prístupu, môžete po absolvovaní liečby rast vlasov po chemoterapii úspešne podporiť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy