B komplex vitamíny

Posledná úprava 16.03.2020

Zvykne sa nazývať B komplex. A tvorí ho osem B vitamínov – B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12. Hrajú dôležitú úlohu pri udržaní našich tiel v chode, ako dobre naolejované stroje. Tieto dôležité živiny pomáhajú meniť potravu na palivo, takže môžeme zostať plný sily a energie po celý deň. Hoci mnohé z nasledovných vitamínov pracujú v tandeme, má každý svoj špecifický prínos. Od podpory zdravej pokožky a vlasov až po ochranu pred stratou pamäte alebo pred migrénou.

B1 (Tiamín)

B1 pomáha telu vytvoriť zdravé nové bunky. Často sa nazýva antistresový vitamín, kvôli jeho schopnosti chrániť imunitný systém. Ak naberáte uhľohydráty (buď preto, aby ste sa pripravili na veľký závod alebo preto, že pizza jednoducho tak dobre chutí), je tento vitamín potrebný, aby pomohol pri rozkladaní jednoduchých uhľohydrátov.

Získate ho z: celých zŕn, arašidov, fazule, špenátu, kelu, melasy a pšeničných klíčkov

B2 (Riboflavín)

Tento B vitamín funguje ako antioxidant, aby pomohol v boji proti voľným radikálom (častice v tele, ktoré ničia bunky) a dokáže zabrániť predčasnému starnutiu a vytvoreniu ochorení srdca. Riboflavín je dôležitý aj pre tvorbu červených krviniek, ktoré sú dôležité na prenos kyslíku po celom tele. Rôzne štúdie udávajú, že B2 môže pomôcť odvrátiť migrénu. Aby sa to potvrdilo, je potrebné uskutočniť viacej výskumov. A dávajte si pozor, zatiaľ čo slnečné žiarenie robí telu dobre, ultrafialové svetlo znižuje obsah riboflavínu v potravinových zdrojoch. Mlieko, napríklad, je najvhodnejšie uchovávať v nepriehľadných obaloch, aby sa zabránilo rozpadu tohto vitamínu.

Získate ho z: mandlí, divej ryže, mlieka, jogurtu, vajec, ružičkového kelu, špenátu a sóje

B3 (Niacín)

Jedným z primárnych použití pre niacín je povzbudiť HDL cholesterol („dobrý“ cholesterol). Čím vyššiu má človek hladinu HDL, tým menej bude mať v krvi zlého cholesterolu. Deficit vitamínu B3 je vo vyspelých krajinách veľmi zriedkavý, hoci u niektorých jednotlivcov znižuje hladiny B3 alkoholizmus. Niacín, ktorý sa užíva lokálne alebo orálne, tiež ošetruje akné.

Získate ho z: kvasníc, červeného mäsa, mlieka, vajec, fazule a zelenej zeleniny

B5 (Kyselina pantoténová)

Malé množstvá vitamínu B5 sa nachádzajú v takmer každej potravinovej skupine, ešte aj jej názov tomu nasvedčuje. Pantoténová pochádza z gréckeho slova „pantoten“, čo znamená „odvšadiaľ“. Navyše prispieva k rozkladu tukov a sacharidov na energiu, je zodpovedná za tvorbu pohlavných a stresových hormónov, vrátane testosterónu. Podľa výskumov podporuje B5 zdravú kožu schopnú redukovať znaky starnutia pleti, ako je napríklad začervenanie a kožné škvrny.

Získate ju z: avokáda, jogurtu, vajec, mäsa a strukovín

B6 (Pyridoxín)

Spolu s vitamínmi B 12 a 9, pomáha regulovať hladiny aminokyseliny homocysteín (spájanej s chorobami srdca). Pyridoxín je hlavný hráč, pokiaľ ide o náladu a spánok, pretože pomáha telu produkovať serotonín, melatonín a norepinefrín, teda stresové hormóny. Niektoré štúdie tvrdia, že vitamín B6 dokáže redukovať zápaly u ľudí s reumatickou artritídou.

Získate ho z: kuracieho mäsa, morčacieho mäsa, tuniaka, lososa, šošovice, slnečnicových semienok, syru, hnedej ryže a mrkvy

B7 (Biotín)

Kvôli jeho súvislosti so zdravými vlasmi, pokožkou a nechtami, je tento B vitamín známy aj ako „vitamín krásy“. Môže tiež pomôcť ľuďom s cukrovkou - kontrolovať vysoké hladiny glukózy v krvi. Biotín je obzvlášť dôležitý počas tehotenstva, pretože je životne dôležitý pre normálny vývoj dieťaťa.

Získate ho z: jačmeňa, pečene, kvasníc, bravčového mäsa, kuracieho mäsa, rýb, zemiakov, karfiolu, vaječných žĺtkov a orechov

B9 (Folát)

Možno ste počuli iné meno pre B9, kyselina listová, čo je syntetická forma používaná vo výživových doplnkoch a obohatených potravinách, ako sú cereálie a chlieb. Podľa výskumov dokáže folát udržať depresie na uzde a bráni strate pamäti. Tento vitamín je obzvlášť dôležitý pre tehotné ženy, pretože podporuje rast dieťaťa a bráni vzniku neurologických vrodených chýb.

Získate ho z: tmavej listovej zeleniny, špargle, červenej repy, lososa, koreňovej zeleniny, mlieka, bulguru a fazule

B12 (Kobalamín)

Tento B vitamín je jednoznačne tímový hráč. Kobalamín pôsobí s vitamínom B9, spolu tvoria červené krvinky a pomáhajú železu pri produkcii hemoglobínu, teda proteínu transportujúceho kyslík. Vzhľadom na to, že sa vitamín B12 nachádza iba v živočíšnych produktoch, ukazujú výskumy, že na jeho deficit trpia skôr ľudia, ktorí nekonzumujú mäso. Aj to ale iba v prípade, že ide o striktného vegána alebo vegetariána. Inak nie je ťažké získať dostatočné množstvo vitamínu zo stravy. Ľudia s deficitom by si mali B12 doplniť prostredníctvom výživových doplnkov.

Získate ho z: rýb, mäkkýšov, mliečnych výrobkov, vajec, hovädzieho a bravčového mäsa

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy