Domov / / Biotín – doplnok posilňujúci s...

Biotín – doplnok posilňujúci slabé nechty

Posledná úprava 30.01.2018

Dve nezávislé štúdie už dokázali, že biotín pomáha zahusťovať slabé nechty a znižuje aj ich štiepenie. Iba za 6-8 týždňov ste konečne schopní vypestovať si pevné a zdravé nechty.

Viete čo majú popraskané konské kopytá dostihových koní spoločné s krehkými nechtami u človeka? Či tomu veríte alebo nie – je tam isté spojenie. Popraskané kopytá aj lámavé nechty vznikajú v dôsledku sucha a dehydratácie proteínu keratín, z ktorého sú kopytá aj ľudské nechty. Ďalšie spojenie – oba problémy možno úspešne liečiť biotínom.

Keď sa u závodných koní začnú objavovať popraskané kopytá, nemôžu pretekať. Aby sa tento problém odstránil, kŕmia ich veľkými dávkami biotínu. Túto metódu veterinári používali už od polovice osemdesiatych rokov. Je úspešná až natoľko, že kone môžu opäť pretekať. Skupina vedcov zo Švajčiarska usúdila, že ak biotín pomáha regenerovať konské kopytá, mohol by mať tiež pozitívny vplyv na ľudské nechty. Zaoberali sa vplyvom doplnku biotínu na ženy, ktoré mali problém so slabými nechtami.

Táto štúdia testovala 32 žien. Kontrolnú skupinu tvorilo 10 žien s normálnymi nechtami, druhá skupina sa skladala z 8 žien s problémom lámavosti nechtov, ktorým bol podaný biotín pred samotnou liečbou a aj po nej a do tretej skupiny bolo zaradených 14 žien, ktorým bol podávaní pravidelne biotín po celú dobu štúdie. Dávka biotínu bola 2,5 mg denne po dobu minimálne 6 až 15 mesiacov. Výsledky štúdie boli pôsobivé. Hrúbka nechtu u žien z druhej skupiny sa zvýšila o 25% a štiepenie nechtov bolo znížené. Hrúbka nechtov u žien z tretej skupiny sa zvýšila o 7% a lámavosť poklesla.

Po tom, čo bola táto štúdia publikovaná v istom americkom časopise, nechtové výskumné centrá sa rozhodli urobiť vlastné štúdie. Ich výsledky boli o niečo menej úspešné ako u švajčiarskych vedcov, ale napriek tomu boli pôsobivé.

Biotín je jedným z vitamínov skupiny B, ktorého funkcia nie je ešte celkom jasná. Nachádza sa vo väčšine multivitamínových prípravkoch, ale len v nepatrnom množstve. Obsahujú ho niektoré potraviny ako vajcia, vnútornosti, strukoviny, karfiol, brokolica a huby. Aký je presný účinok biotínu na krehké nechty nie je známe. Zdá sa však, že je bezpečný, bez vedľajších účinkov a je k dispozícií bez lekárskeho predpisu. Avšak, keďže jeho účinnosť je závislá od veľmi vysokých dávok je lepšie poradiť sa s lekárom.

Biotín je odporúčaný pre vaše zdravé nechty v primeraných dávkach. Jeho prínos sa ukáže, keď je vitamín primaní na dennej báze. Ak si chcete všimnúť zlepšenie je potrebné ho užívať minimálne 6-8 týždňov. Vzhľadom k vysokej požiadavke dávkovania tohto vitamínu nie je vhodné ho užívať počas tehotenstva.

Asi 20% ženskej populácie trpí lámavosťou nechtov. Táto porucha sa nazýva - tzv. syndróm krehkých nechtov . je to dôsledok straty vlhkosti v nechtovej platničke. Najlepšie je liečiť to rehydratáciou. Namáčanie nechtov v noci do teplej vody po dobu asi 10 minút a použitie hydratačného krému pomôže udržať vlhkosť a zlepšiť štruktúru. Ženy, ktoré majú problém s krehkosťou nechtov by sa mali vyhnúť kontaktu s mydlom a s čistiacimi prostriedkami. Stručne povedané s nechtami by ste mali zaobchádzať vždy opatrne či už sú krehké alebo nie.

Čítajte ďalej Ako posilniť krehké nechty
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac