Najlepšie vitamíny pre nechty

Posledná úprava 03.02.2023

Povedzte zbohom suchým a lámavým nechtom, ktoré jednoducho nerastú. Tu je zoznam tých najlepších vitamínov na nechty, ktoré zlepšia vaše zdravie a pomôžu nechtom rásť rýchlejšie.

Zdravé nechty odrážajú zdravé telo. Takže ak zistíte, že vaše nechty v poslednej dobe vyzerajú fádne a trvá veky kým narastú, môže to byť známkou toho, že môžete trpieť nedostatkom vitamínov. Tento zoznam najlepších vitamínov na nechty vám pomôže určiť, čo vám v strave chýba a privedie vás o krok bližšie ku krajším nechtom a zdravšiemu telu. Aký vitamín na nechty vám môže pomôcť?

Vitamíny na rast nechtov

Vitamín A

Vitamín A je vitamín rozpustný v tuku. Dokáže účinne podporiť rast nechtov. Okrem toho je potrebný aj pre posilnenie kostí, tkanív a zubov. Vitamín A je antioxidant, čo znamená, že zabraňuje voľným radikálom spôsobovať poškodenie vnútri tela.

Tento vitamín sa nachádza vo viacerých potravinách ako je hľuza yam, melón, ružový grep, špenát, marhule, jablká a citrusové plody. Pri týchto potravinách ide o vegetariánske zdroje vitamínu A. Získať ho môžete aj z nevegetariánskych potravinových zdrojov, ako sú vajcia, pečeň, treska a mlieko.

Ak sa u vás rozvinú príznaky predávkovania vitamínom A ako je zvracanie a nevoľnosť, obráťte sa na lekára.

Vitamín C

Vitamín C je okrem svojich mnohých iných talentov radený aj medzi vitamíny na nechty. Okrem podpory rastu nechtov pomáha pri procesoch hojenia vo vnútri tela. Poskytuje silné antioxidačné vlastnosti, čo slúži ako prevencia poškodenia ľudského tela, spôsobeného voľnými radikálmi.

Nedostatok vitamínu C prispieva k zarastaniu nechtov a vzniku záderov. Vitamín C tiež zvyšuje vstrebávanie železa potravín. Pre zvýšenie priaznivého účinku vitamínu C sa môže kombinovať s potravinami, ktoré obsahujú vitamín E – ďalší kľúčový vitamín pre zdravé nechty. (Vitamín E podporuje krvný obeh, ktorý prenáša kyslík do nechtového lôžka, čo podporuje rast nechtov. Vitamíny C a E sú účinnejšie, keď sa konzumujú spoločne.)

Pri nedostatku vitamínu C môžu rásť nechty aj vlasy pomalšie. Navyše, je potrebný pri tvorbe kolagénu, ktorý je aj súčasťou nechtov. Vďaka kolagénu sú nechty (aj vlasy či koža) pevné a pružné, pri jeho nedostatku naopak krehké a lámavé.

Je dôležité poznamenať, že samotné telo tento vitamín netvorí. Musíte ho získať z potravy alebo multivitamínových doplnkov. Vitamín C tiež môžete načerpať z jahôd, čučoriedok, listovej zeleniny, rajčín, pomarančov či papáje.

Nemali by ste zjesť viac ako 2000 mg tohto vitamínu denne, pretože vyššie dávky vedú k toxicite a dostavia sa symptómy hnačky.

Vitamín H (Biotín)

Biotín je vitamín, ktorý je súčasťou komplexu B vitamínov (čo sú dobré vitamíny na nechty) a podporuje rast nechtov. Tento vitamín je spoluzodpovedný za posilnenie aj podporu rastu vlasov, nechtov a pokožky.

Biotín môžete získať z potravín alebo výživových doplnkoch. Takto dokážete naplniť dennú požadovanú dávku. Medzi potraviny obsahujúce biotín patria celé zrná, huby, karfiol a banány.

Vitamín B12

Vitamín B12 je ďalší B vitamín, ktorý vie byť prospešný pri raste nechtov. Tento vitamín zohráva kľúčovú úlohu pri zachovaní zdravých červených krviniek a bráni poškodeniu nervových buniek.

Nedostatok vitamínu B12 môže súvisieť s krehkými a abnormálne tvarovanými nechtami - môže viesť k nadmernému vysúšaniu nechtov a k príliš veľkému zakriveniu nechtových koncov. Nepravidelné mesiačiky môžu byť príznakom nedostatku niektorého z vitamínov B. Môžu byť aj príliš suché a tmavé. Preto je dôležité zvýšiť množstvo tohto vitamínu v strave. Vhodnými potravinami sú hovädzia pečeň, vajcia a ryby.

Vitamín B9 (Kyselina listová)

Kyselinu listovú tiež možno zaradiť medzi vitamíny na nechty. Tento vitamín pomáha tvoriť bunky, zlepšiť rast nechtov a vlasov.

Kyselinu listovú môžete získať z rôznych potravín ako napríklad listová zelenina, strukoviny, brokolica, avokádo, vajcia, repa, semená a citrusové plody. Odporúčaný príjem kyseliny listovej pre podporu rastu nechtov je približne 400-500 mikrogramov.

Vitamíny a minerály proti krehkým a lámavým nechtom

Krehké nechty sú pozoruhodne bežným problémom, ale riziko vzniku problémov sa zvyšuje, keď žena vstúpi do menopauzy. Príčinou je vzniknutá hormonálna nerovnováha. Niektoré minerály a vitamíny na nechty ich dokážu posilniť a pomôcť pri obnove nechtu.

Zinok

Zinok je životne dôležitý minerál, ktorý udržuje telo zdravé. Zinok je prospešný pri tvorbe jaziev, pomáha imunite, rastu nechtov aj vlasov. Nedostatok zinku môže spôsobiť to, že budú nechty suché a krehké. Vyšší výskyt bielych škvŕn na nechtoch spolu so zlým rastom a zápalom kutikuly sú tiež znakmi, že do svojho jedálnička potrebujete pridať viac zinku.

Zinok vyžaduje vitamín B6 pre správne vstrebávanie a nachádza sa v rôznych potravinách. Najlepšími zdrojmi sú ustrice, červené mäso, hydina. V rastlinných zdrojoch zinok nájdeme v orechoch, strukovinách a obilninách. Rastlinné zdroje nie sú tak ľahko stráviteľné pre organizmus, aj keď ovos je dobrým zdrojom zinku a telo ho ľahko spracuje.

Nadmerný príjem ale môže podráždiť žalúdok a spôsobiť hnačku.

Železo

Vaše telo potrebuje železo kvôli tvorbe červených krviniek. Viac ako polovica telesných zásob železa sa nachádza v krvi. Nedostatok železa môže mať za následok viacero zdravotných problémov. Pri nechtoch môže ísť o konkávne tvarované (teda vyduté) a krehké nechty.

Nedostatok železa možno prekonať konzumáciou sušeného ovocia, fazule, tmavej listovej zeleniny. Železo sa nachádza aj v červenom mäse, morke, orechoch a vajciach.

Vitamíny B komplexu

Aj tieto vitamíny na nechty sme už vyššie v texte spomínali. S pribúdajúcim vekom môže narastať riziko vzniku nedostatku vitamínov B. Biotín pomáha ďalším vitamínom z B skupiny udržiavať silné a jasné nechty.

Takže jedzte pečeň, karfiol, mrkvu aj lososa.

Minerály a vitamíny na nechty idú ruka v ruke

Ak by sme mali problematiku minerálov a vitamínov na nechty zhrnúť do niekoľkých viet, možno to napísať takto. Vitamín A pomáha telu spracovať proteíny, ktoré sú potrebné pre zdravé nechtové lôžko a bránia vzniku záderov na nechtoch. Nedostatok vitamínov B môže spôsobiť ryhy na nechtoch a krehké nechty. Biotín (vitamín H alebo B7) je výborný pri liečbe slabých, lámavých nechtov (onychoschizia). Ak sa vám neustále robia zádery, máte pravedopodobne nedostatok vitamínu C, kyseliny listovej a proteínov. A nakoniec, vitamín D pomáha telu vstrebávať kalcium, ktoré zlepšuje pevnosť nechtov a podporuje rast nechtov. S kalciom však súvisí aj príjem magnézia. To telo potrebuje na správne využitie kalcia. Železo potrebujete, aby mali nechty správny tvar a farbu, zinok podporuje schopnosť tela využívať enzýmy a minerály, zlepšuje pevnosť nechtov.

Ak sa stravujete podľa zásad zdravej výživy, telu doprajete dostatok vitamínov a minerálov, a napriek tomu máte s nechtami problémy, môže ísť o iný zdravotný problém, ktorý treba riešiť. (pozri tiež stav nechtov na rukách a zdravotný problém)

10 možných príznakov na nechtoch svedčiacich o vážnych zdravotných problémoch

Vzhľad nechtu

Možný zdravotný problém

Biele nechty

Ochorenie pečene ako hepatitída

Zažltnuté, miestami zhrubnuté, pomaly rastúce nechty

Ochorenie pľúc, napríklad emfyzém (rozdutie pľúc)

Zažltnuté nechty s miernym začervenaním v okolí nechtu

Cukrovka

Napoly biele, napoly ružové nechty

Ochorenie obličiek

Červené nechtové lôžka

Ochorenie srdca

Bledé alebo biele nechtové lôžka

Anémia

Preliačinky alebo zvlnenie povrchu nechta

Psoriáza alebo zápalová artritída

„Paličkovité prsty“, bezbolestný nárast tkaniva okolo konca prstov, alebo prevrátenie nechtu

Ochorenia pľúc

Nepravidelné červené línie v spodnej časti nechtového valu

Lupus alebo ochorenie spojivových tkanív

Tmavé línie pod nechtami

Melanóm

Krásne nechty aj bez laku

Dostatočným príjmom najlepších vitamínov na nechty sa vaša koža a nechty môžu výrazne zlepšiť. Pre maximálny rast nechtov si dajte pozor, aby ste pili dostatočné množstvo vody a každý deň si ruky hydratovali. Teraz, keď už viete, aké vitamíny na nechty sú dobré a môžete začať s dobrou životosprávou, už nemusíte panikáriť, keď nabudúce vaša manikérka nebude mať voľný termín. Kto vie, možno budete dokonca chcieť predviesť svoje lesklé a zdravé nechty na prírodno.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac