Ako si udržať nechty zdravé

Posledná úprava 26.01.2018

Udržiavanie si nechtov silných a zdravých im nielen pomôže vyzerať čo najlepšie, ale zabráni aj zarastaniu nechtov, ktoré môže byť bolestivé, a tiež vývoju infekcií pod nechtami. Kombinácia doplnkov výživy so zdravou stravou tiež môže pomôcť udržať vaše nechty zdravé.

Starostlivosť o nechty a ich čistenie

 1. Čistite si končeky a okolie nechtov pravidelne kefkou na nechty a antibakteriálnym mydlom. Obyčajné umývanie rúk často nevyčistí celý necht - mäkká kefka môže pomôcť vyčistiť ťažko prístupné miesta. Je to obzvlášť dôležité po manipulácii s potravinami, najmä surovým mäsom, hydinou, rybami a vajciami.
 2. Starajte sa o svoju kutikulu. Tento malý kus kože na základni nechtov pomáha chrániť nechtové lôžko pred pôsobením živlov. Strihanie alebo trhanie kutikuly môže viesť k infekcii. Ak je Vaša kutikula prerastená, jemne ju zatlačte späť čistou, mäkkou vatovou tyčinkou alebo špeciálnym na to určeným drievkom a hydratujte ju krémom na kutikulu.
 3. Pri upratovaní alebo práci v záhrade používajte ochranné rukavice. To pomáha chrániť Vaše nechty pred škodlivými chemikáliami a špinou.
 4. Aby ste si udržali topánky suché, noste bavlnené ponožky. Vlhkosť alebo pot môžu viesť k rastu plesní na nechtoch. Môžete tomu zabrániť ak budete mať nohy stále v suchu.
 5. Nenoste obuv, ktorá Vám nesedí. Tesná obuv môže spôsobiť, že nechty vrastú do Vašich palcov, čo má za následok bolestivé zarastajúce nechty.

Údržba nechtov

 1. Nechty si vždy ostrihajte dorovna. Strihanie si bočných strán nechtov a strihanie si nechtov do oblúka sú hlavné príčiny zarastania nechtov. Na vytvarovanie nechtov si ich pilníkujte v jednom smere; pilníkovanie nechtov oboma smermi môže spôsobiť ich lúpanie a trhanie, čo ich môže oslabiť. Vo všeobecnosti platí, že na nechty na rukách je najlepší jemný pilník, zatiaľ čo na nechty na nohách je najlepší stredne drsný.
 2. Vyleštite si svoje nechty aby ste tak odstránili akékoľvek nerovnosti a vyhladili celkový povrch nechtov. Pre extra lesk použite štvorhranný leštiaci blok a každý necht si leštite každou stranou po dobu 5 až 10 sekúnd. Pomáha to nielen zlepšiť vzhľad Vašich nechtov, ale zvyšuje to aj prietok krvi do nechtového lôžka, čo pomáha rastu silných a zdravých nechtov.
 3. Naneste si na nechty tenkú vrstvu číreho produktu na posilnenie nechtov. Pomôže chrániť nechty pred vonkajším opotrebením a dodá im potrebné živiny a vlhkosť.
 4. Po 10 dňoch si lak na nechty odstráňte pomocou odlakovaču bez obsahu acetónu. Kvalita laku na nechty sa po jeho aplikácii postupne zhoršuje. Ak si lak na nechtoch necháte príliš dlho, môže ich poškodiť. Odlakovač s obsahom acetónu zbavuje nechty vlhkosti, čo môže zapríčiniť, že sa stanú krehké a náchylné k lámaniu.
 5. Na zlepšenie alebo udržanie si zdravia svojich nechtov užívajte doplnky výživy. Podľa odborníkov, užívanie 2,5 mg biotínového doplnku, každý deň napomáha rastu silnejších, zdravších nechtov.

Budete potrebovať:

 • Kefku na ruky
 • Antibakteriálne mydlo
 • Vatové tyčinky
 • Rukavice
 • Bavlnené ponožky
 • Klieštiky na nechty
 • Pilník na nechty
 • Leštič na nechty
 • Posilňovač nechtov
 • Odlakovač na nechty bez obsahu acetónu
 • Doplnok výživy s obsahom biotínu
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac