Ako liečiť zarastanie nechtov?

Posledná úprava 09.02.2023

Topánky by nemali vyzerať len dobre, mali by ste sa v nich cítiť dobre. Ale výber štýlu môže niekedy ovplyvniť komfort a spôsobiť bolesť. Zarastanie nechtov na nohách spôsobuje najčastejšie zlý výber obuvi. Zarastené nechty nadol do okolitej kože spôsobuje, že koža rastie cez nechty. K zarasteniu nechtov je najviac náchylný práve palec.

Nevhodné topánky sú hlavnou príčinou zarastania nechtov. Medzi ďalšie časté príčiny patrí nesprávne strihanie alebo dedičnosť. Ak ste sa už narodili s veľkými nechtami, ktoré sú príliš veľké pre vaše prsty, existuje väčšie riziko zarastania nechtov. Zabrániť zarastaniu nechtov môžete tak, že budete nosiť topánky, ktoré dajú vaším nechtom viac priestoru, samozrejme pravidelne strihať nechty, aby neboli príliš dlhé.

Príznaky zarastania nechtov sú začervenanie, opuch, bolesť a niekedy aj hnis. Obvykle zarastanie nechtov si každý lieči sám, ale váš lekár môže vykonať jednoduchý chirurgický zákrok, ktorý odstráni zarastanie nechtov. Ak sa zarastanie nechtu nelieči dlho, môže to spôsobiť problémy a musí sa liečiť pomocou antibiotík. Je preto lepšie liečiť zarastanie čo najskôr.

Ak sa rozhodnete pre štýlové topánky namiesto pohodlných, môžete zarastanie nechtov začať liečiť okamžite.

Liečba zarastených nechtov

Liečba zarastených nechtov vyžaduje čas, trpezlivosť a niekoľko nástrojov. V prípade, že necht nie je infikovaný môžete si ho ošetriť aj doma. Umiestnite vatový tampón alebo voskovú zubnú niť pod necht. To oddelí necht od kože, do ktorého rastie. Môžete použiť obväz alebo zdravotnú pásku, aby ste udržali tampón, niť na mieste.

Ak chcete dopomôcť hojeniu a zmierniť bolesť namočte prst do teplej vody niekoľko krát denne. Ak ho nebudete namáčať, udržujte prst v čistote a suchu. Môžete si tiež zobrať lieky proti bolesti, čo vašu bolesť určite zmierni. Kým sa vám necht hojí, noste pohodlné topánky, ktoré dávajú priestor pre pohyb. Nosenie úzkych topánok spôsobuje viac problémov, nielen zarastanie nechtov. Ak počasie dovolí, noste otvorené sandále.

Ak ani domáca liečba nepomôže kontaktujte svojho lekára. Lekár môže tento problém odstrániť jednoduchým chirurgickým zákrokom. Nikdy sa nesnažte odstrániť váš necht bez konzultácie s lekárom. Lekár zvyčajne odstráni necht len čiastočne . Ak odstráni celý necht, umožní vám tak vypestovať váš necht do pôvodného stavu, ale čiastočne odstránený necht zabráni k opätovnému návratu. Operácia môže byť vykonaná ako ambulantný zákrok s lokálnym anestetikum.

Liečba zarasteného infikovaného nechtu

Zdá sa nepravdepodobne, že by ste si nevšimli zarastený necht, ale môže sa to stať. Ľudia s cukrovkou alebo obehovými problémami často prehliadajú tento problém a začínajú s liečbou neskoro. A to už zväčša býva palec nainfikovaný. Vrastené nechty sa môžu nakaziť niekoľkými spôsobmi. Po prvé ide o nadmerný rast tkaniva a môže dôjsť k trvalému poškodeniu tkaniva a spôsobiť infekciu. Po druhé, neošetrený zarastený necht môže infikovať kosť, ktoré leží pod ňou, čo vedie k vážnej infekcií kosti. Zarastený necht je červený, opuchnutý a hnisavý.

Ak máte obavy, že zarastený necht je infikovaný, poraďte so svojim lekárom. Lekár vám môže predpísať antibiotiká proti infekcii. Doma si prsty namočte v mydlovej vode alebo slanej vode a použite sterilný obväz. Ak sa vám zarastanie nechtov opakuje zvážte chirurgický zákrok. Najdôležitejšie, čo musíte vedieť o zarastených nechtoch je, že je nevyhnutné nosiť pohodlnú obuv, aby vaše nechty na nohách aj na rukách boli zdravé.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac